Recenze: Figuráčci – doplňujte a omalovávejte

Myslíte, že někde je země plná draků? Určitě bude, jen lidé zatím neví, kam koukat. Ale co když draci ve skutečnosti nevypadají docela tak, jak si je představujeme – nelétají a nechrlí kolem sebe oheň. Co když to jsou jen obyčejné zelené postavičky se šupinami a malými křidýlky na zádech?

Chodí na nákupy, jezdí na kolech, dělají všechno to, co děláme i my. Možná to vypadá bláznivě, ale tohle všechno nám vyprávěl při svojí poslední návštěvě Dráček Fráček. A prý je to všechno naprosto celá a upřímná pravda. Nemusíte tomu věřit a nemusí se vám to líbit, někteří z vás budou určitě radši, když dráčci zůstanou zubatí a hladoví jako Bezzubka.

Jenže oni ve skutečnosti nejsou nebezpeční a chtějí si s námi hrát. A proto si také vymýšlí různé hry. Nejdříve to byly Hádanky Dráčka Fráčka (recenze), o kterých si povídali s dětmi. A teď přichází na řadu spousta hranatých a špičatých předmětů nejrůznějších bláznivých barev. Právě barvy totiž dračímu světu prý chybí.

Dříve zářil svět draků všemi barvami, ale v poslední době bledne a stává se z něj pouze místo samé zeleně. Zelené stromy, zelená voda a dokonce i zelené nebe a sluníčko. Všechnoo je zelené a dráčkové potřebují pomoc. Kdo jim pomůže navrátit jejich světu všechny barvy? No samozřejmě, že nejlepším adeptem jsou děti.

A právě tuhle možnost přináší teď nová dětská hra od společnosti Granna s názvem Figuráčci. Ilustracemi tuto jednoduchou hru doprovodila Beata Batorska. V naší zemi ji distrubuuje podobně jako ostatní hry o Dráčkovi Fráčkovi společnost Press Pygmalion. Hru do češtiny přeložil Monika Galbová a Alena Hasáková.

Krabice nepřekvapí rozměrem, který je stejný, jako u minulých recenzovaných kousků Zajíc v pytli (recenze) nebo Hurá na kolo (recenze) – tedy tenký a poměrně skladný. Na obalu najdete veselé obrázky, jejichž pěkná kresba pokračuje i uvnitř.

Po zvednutí víka na vás totiž vykouknou hned čtyři hrací plány (pro každého z hráčů jeden), které jsou oboustranné. Zatímco na jedné straně je zachycen dráček v nějakém výjevu z obyčejného šupinatého života, zatímco na druhé je zobrazena některá ze slavných dračích staveb, jako je vláček nebo dům.

V pytlíku nenajdete figurky, ale zato dvě bílé kostky, které na sobě nemají čísla. Jedna totiž obsahuje šest barevných puntíku, zatímco ta druhá má na sobě symboly tvarů – trojúhelník, čtverec, obdélník a kolečko.

Stejné základní tvary najdete připravené k vycvakání v dvou barevných aršících. A protože svým zbarvením odpovídají puntíkům na kostce, už vám pomalu začne svítat ohledně jednoduchého herního systému. Dvojlist s pravidly obsahuje spíše rady rodičům k učení než samotná pravidla. Ta se ukrývají až na třetí straně.

Kromě jednoduchých tvarů, které jsou připraveny přímo pro hru, najdete v krabici ještě dvě šablony s trochu složitějšími obrázky. Třeba auto, šnek, kačenka nebo houba. Když je děti vysvobodí ze zajetí kartonového archu, mohou je použít k obkreslování a dalšímu tréninku s psacími dovednostmi. Obkreslování mohou dělat jak podle vycvakaných dílků, tak také vkreslováním do samotného archu, který po nich zůstane.

Figuráčci jsou hrou určenou pro předškolní děti a tomu také odpovídá herní náplň. Nemusíte zde číst ani počítat, stačí znát barvy a tvary. Ty buď děti už znají, a nebo jim je jednoduchým způsobem za pomoci hry představíte.

Hráči úplně na začátku souboje rozhodnou, jestli budou pomáhat dráčkům rekonstruovat jejich architekturu nebo se raději chtějí naučit něco o dračím životě. Podle toho vyberou stranu hracího plánu. Z nabídky čtyř desek si pak každý ze soupeřů vybere jednu, která se mu nejvíce líbí. S tou bude hrát.

Kartonové dílky s tvary rozdělte podle barev do hromádek a připravte doprostřed stolu jako společnou zásobu. V ní budou pak hráči hledat a budou si odsud brát dílky tak, aby zaplnili co nejrychleji hrací plochu před sebou.

Obsazují ji tak, že se střídají v hodu oběma kostkama. Jedna ukáže tvar, druhá barvu. Nyní je úkolem hráče tyto dvě informace propojit a najít mezi dílky na hromádkách odpovídající dílek. Protože jsou tvary rozdělené podle barev, je to jednodušší.

Pokud jej hráč najde, může se přesvědčit, jestli tento dílek potřebuje ve svojí stavbě na plánu. Každý má na svém prostoru devět políček v případě, že hrají děti obrázkovou stranu, více pak pokud hrají stranu pouze s geometrickými tvary. Dílek musí odpovídat tvarem (případně i barvou – v závislosti na straně hrací desky), aby si jej hráč mohl na svoji desku položit.

Hra končí ve chvíli, kdy některý z hráčů zaplní všechna prázdná místa na svojí hrací desce. Ten se stává v základní verzi popsané v pravidlech vítězem. K cíli přiblíží hráče také, pokud hodí na kostce symbol otazníku, který mu umožňuje vybrat si libovolný tvar/barvu z této kostky.

Pokud si chcete trochu pozměnit hru, pak stačí zrušit omezení jednoho dílku na políčko. Tak hráčům rostou pyramidy na hracím plánu. Vítězem se stává pak ten, komu se podaří získat co nejvíce tvarů. Můžete také hrát tak, že hráč se snaží získat co nejvíce dílků od jedné barvy a pouze ta se mu boduje. Možností, které můžete s hrou vyzkoušet, je nepočítaně. A navíc se při těchto variantách přidává do hry také počítání, tedy další důležitý výukový prvek.

V pravidlech však žádné varianty nenaleznete. Ale ani to moc nevadí, protože už samotná jednoduchá varianta je naprosto skvělá pro malé děti seznamující se s barvami a tvary. Tohle svoje poslání totiž plní Figuráčci na jedničku s hvězdičkou.

Škoda jen, že do jednoho hracího plánu se vloudila menší tisková chybička. Dráček (pošťák), který jeden na kole má přes rameno brašnu ve tvaru čtverce. Na rozdíl od jiných je tento čtverec ale béžový a působí tak dojmem, že jej hráči nemají vyplňovat (ostatní tvary na plánu jsou bílé). Přitom teprve s ním má hráč ve skutečnosti požadovaných devět tvarů.

Ale tato drobnost nemění nic na tom, že Figuráčci opět nedělají ostudu výukové řadě společnosti Granna. Opět se děti za asistence Dráčka Fráčka naučí novým dovednostem a ještě se u toho dobře pobaví.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 30 % za dětský pohled.

Recenze: Figuráčci – doplňujte a omalovávejte
Klady:

+ cena
+ trénuje tvary a barvy u dětí
+ může ji hrát i dítě samotné
+ dvě varianty hracího plánu
+ obkreslovací tvary navíc
+ více možností her
+ pěkné ilustrace s Dráčkem Fráčkem
Zápory:

- jen do 7 let
- drobné chyby v grafice
- chybí další varianty
- dílky mohly být z tvrdšího kartonu
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Bloodborne – povědomá vůně a chuť krve