Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Fluxx The Board Game – nová úroveň chaosu s figurkami

Fluxx: The Board Game - balení

Bylo to, jako byste celý svět nacpali do mixéru a stiskli tlačítko. Najednou nic nebylo na svém místě. Když jste chtěli přejít silnici, museli jste se vydat na druhou stranu. Změnila se skupenství. Všechny uvolněné předměty se kutálely do kopce a slunce zapadalo na východě. Přes hory z vody jste neviděli pulzující měsíc a kamenité hory se v klidu vlnily v přehradách.

Stačilo k tomu jedno: aby vyšla desková hra s názvem Fluxx: The Board Game. Jedná se o nástupce série karetních her Fluxx (například Star Fluxx – recenze, Zombie Fluxx – recenze, nebo Cthulhu Fluxx – recenze), které si zakládají na totálním chaosu. Hra zůstává i nadále rodinným vlastnictvím klanu Looneyů. Autorem deskové novinky je Andrew Looney a jednoduché ilustrace zpracoval Michael Hays. Hra vyšla před několika týdny, v srpnu roku 2013.

A protože je to desková hra, najdete ji v mnohem větší krabičce, než její předchozí menší sestřičky. Krabice má podlouhlý tvar a je poměrně hluboká na klasické poměry (hloubku má cca 5 centimetrů). O to víc budete napjatí, když z ní strhnete igelit vonící novotou a vydáte se objevovat její tajná zákoutí.

Fluxx: The Board Game - připravená hra

Uvnitř samozřejmě nemohou chybět karty. Ale tentokrát jsou schované pod příkrovem z archů pro vycvakání. V nich objevíte dvě desky pro sledování pravidel a především samotné herní dílky, kterých je dohromady devět. Každý z nich je složený ze čtveřice různých a spolu nesouvisejících obrázků. Každý takový čtvereček představuje ve hře jednu místnost, po nichž se budete v podivné fyzice fluxxového světa pohybovat.

Pro každého z hráčů je zde připravená trojice stejných dřevěných figurek. Zatímco první červený a modrý druh má tvary různých postaviček, žlutá je obyčejná kostička a zelená zase hranol. Tady možná autoři trochu zaváhali, protože hráčům dělá větší potěšení hrát za figurku než za bezvýznamnou kostičku. Na začátku partie se tak hráči zbytečně dohadují, který získá jakou podobu pro hru.

Spolu s figurkami je v druhém pytlíku ukryté červené tajemství. Tuhle skupinka plastových prcků tvoří kolíčky, kterými budete sledovat pravidla hry. A pak zde nechybí ani hlavní tahouni celého hraní – balíček karet pěti druhů. Jeden z nich není herní a bude patřit hráčům, označujíc jejich barvu v průběhu partie.

Fluxx: The Board Game - připravená hra

Většinu ostatních známe – jsou tu fialové úkoly (Goal), modré akční karty a žluté karty změny pravidel partie. A zatímco zcela chybí karty pašáků a strašáků (keeper a creeper), novinkou jsou jejich zelenou barvu nesoucí karty skokanů (Leaper). Ty vám pomohou k rychlejšímu pohybu po herním plánu.

Na začátku partie mezi herními deskami najdete startovní dílek, který položíte do středu. Kolem něj v náhodném uspořádání a natočení vytvoříte čtverec ze zbylých osmi destiček. Protože každý z nich má čtyři obrázky, herní plán měří v obou směrech šest kroků vašich figurek, které začnou svoji pouť uprostřed.

Jakmile si vyberete svoji barvu, položíte si před sebe její kartu, aby bylo jasné, který odstín vám patří. Pro svoje figurky si mohou vybrat libovolné políčko na startovním dílku. Odejít z něj můžete ale pouze čtyřmi z osmi možných směrů a to přesně podle nakreslených šipek. Je to jediné omezení v pohybu, se kterým se setkáte v celé partii.

Fluxx: The Board Game - připravená hra

Ale ještě než začneme hrát, musíme nastavit počáteční pravidla. Každé ze sedmi pravidel nastavíte „zaškrnutím“ políčka úplně nalevo, nastrčením červeného puntíku do otvoru.Tím získáte počáteční počty jednoho dobrání a zahrání karty, limit karet v ruce, počet kroků dostupných pro vaše figurky, ale také vypnutí všech speciálních možností. Podle představy o délce partie nastavíte také počet splněných úkolů buď na tři, nebo na čtyři.

Nyní zamíchejte balíček zbývajících karet a každému z něj rozdejte tři kusy. Mezi kartami pak najděte náhodných pět karet úkolů, které položíte stranou na společnou pomocnou desku. Teď už nastal čas, abyste se nechali pořádně zamíchat novým Fluxxem.

Hráči mají v závislosti na aktivních pravidlech povinnost si v každém svém tahu dobrat a zahrát určitý počet karet. Na začátku jsou obě tato čísla nastavená na jedničku. Poté je tu jedna novinka – pohyb, který můžete rozdělit libovolným způsobem mezi svoje figurky. Hraní karet a posunování postaviček nemusí nutně následovat přímo po sobě, ale můžete obě činnosti střídat podle přání. Na konci kola pak musíte odhodit karty z ruky tak, abyste dodrželi nastavený limit.

Fluxx: The Board Game - rozehraná hra

O co se tedy hráči snaží? Přesunováním postaviček a hraním karet musí dosáhnout postavení dvou svých figurek na políčkách vyznačených na aktivní kartě úkolu. To je ta, která leží úplně nahoře na hromádce cílů. Po jejím splnění přijde na řadu ta pod ní, ale kdykoliv ji mohou hráči vyložením karty z ruky překrýt nějakým novým zadáním a tím zcela změnit situaci na plánu.

Žluté karty změny pravidel vám umožňují upravit podmínky hry – například zvýšit počet dobíraných nebo povinně hraných karet, ale také zapnout speciální schopnosti figurek. Mezi ty se řadí třeba otáčení dílků plánu, chození dokola (vyjdete na jedné straně plánu a vrátíte se do něj na opačném konci) nebo přeskakování mezer. Jak mohou takové otvory v plánu vzniknout? Hráči mohou ve Fluxx: The Board Game dokonce přesunovat celé dílky i s figurkami, které na nich stojí!

Akční karty slouží k napadání soupeřů, ale také obecně k ovlivnění situace na herním plánu. Mnohem větší nepřátelství mezi hráči zavládne zásluhou odrážení. Na jednom obrázku může (s výjimkou dílků s obrázkem šestihranu) stát vždy pouze jedna postavička. Když se tam ale chce dostat někdo jiný, prostě a jednoduše druhého vytlačí a ten musí uskočit na volné místo na jiném sousedním dílku. Tak se hráči mohou přetlačovat o důležité pozice na plánu.

Fluxx: The Board Game - rozehraná hra

Partie končí ve chvíli, kdy některý z protivníků nasbírá ve svém vlastnictví určený počet splněných úkolů. Jejich množství není určené domluvou, ale červeným ukazatelem na desce pravidel. Hráč, který čísla dosáhne jako první, se stává vítězem..

Fluxx: The Board Game je chytrým rozšířením myšlenky, na které je postavená karetní hra Fluxx. Nechybí tady nic, co nás tak baví na původní verzi. A dokonce jsou zde mnohé vychytávky navíc, všechno to vypadá skvěle a zdá se, že se nemůže nic pokazit.

Jenže bohužel hratelnost není tak dechberoucí, jako u karetní předlohy. Fluxx dospěl, jenže na hezký a elegantně jednoduchý princip se toho nabalilo až příliš. Možná už jen ten krok směrem k deskovému pojetí nebyl správný. Ale nebuďte hned tak zamračení! Tohle povzdechnutí naštěstí neznamená, že Fluxx: The Board Game je špatný, pouze to, že nedosahuje kvalit a chytlavosti svých starších bratříčků.

Fluxx: The Board Game - karty

Důvodem je fakt, že jednotlivé tahy trvají déle. Hráči mají mnohem víc možností, a proto déle přemýšlí. A čekání není něco, na co byste u Fluxxu byli zvyklí. Díky tomu je jedna partie otázkou zhruba půl hodinky a to i ve dvou soupeřích.

Všechno vám ale vynahrazuje neustále se měnící herní plán. Nejenže můžete dílky natáčet, ale také přesouvat na jiná místo na stole. To je skvělá myšlenka a umožňuje výborné taktické manévry, které byste ve Fluxxu prostě nečekali. Náhoda je zde sice stále nesesaditelným bohem, ale sem tam vykoukne i nějaká ta šance na ovlivnění svého výsledku. To zásluhou postaviček, které vám pomáhají plnit úkoly.

Ani tentokrát ve hře nechybí pořádná dávka konfliktu. Místo zrádných strašáků na sebe hráči útočí kartami a především se mohou vytlačovat. Souboje o některé cíle, které jsou veřejné, pak nabízí napínavý zážitek. Každý má ve hře hned tři figurky, ale cíle se mohou změnit a vaše pozice pak je najednou k ničemu.

Fluxx: The Board Game - karty

Plnění cílů je otázkou kombinace štěstí a taktiky. Musíte se chytře pohybovat, využívat všech pravidel a možností, jež vám dávají karty. Důležité jsou například karty skoků, ale soupeři vám mohou vaši sbírku narušit přenastavením limitu karet v ruce. Každá taktika zde má protiváhu a to je určitě dobrá zpráva.

Důležitým rozdílem je, že vám tentokrát nestačí jen splnění jednoho úkolu. Musíte jich dokončit několik. Právě proto není desková verze Fluxxu zdaleka tak náhodná s nečekanými zakončeními. A ačkoliv to může někomu chybět, většina hráčů to asi uslyší ráda.

Fluxx: The Board Game je (když odhlédneme od anglického textu na kartách) příjemnou rodinnou zábavou s větším množstvím konfliktu na špičce dortu. Hra je velice variabilní zásluhou karet a také náhodně rozloženého herního plánu a bude vás bavit znovu a znovu.

Fluxx: The Board Game - karty

Co je ale rozhodně zklamáním autorů a vydavatelství je řešení puntíků na označování pravidel. Na první pohled je všechno v pořádku. Hráči si pochvalují skvěle řešený přehled pravidel, který nepotřebuje karty. Jenže špunty jsou příliš dlouhé, v dírkách nedrží, vypadávají a spíš zdržují, než by pomáhaly. Vypadá to elegantně, ale určitě to šlo vyřešit lépe. Desky jsou příliš tenké a ukazatele v nich prostě nedrží. Drobná výtka putuje také k již zmiňované volbě druhů figurek. Jinak je zpracování pěkné a jednoduché, jak jsme si u Looney Labs zvykli.

Podle posledních aktuálních informací vydavatel nabízí řešení. Vlastníkům hry dodá dílky, které vyvýší desky tak, že do nich ukazatele zajedou celé. To je dobrá zpráva a jsme rádi, že vydavatelé se postavili k problému čelem. Kdo už Fluxx: The Board Game má, může kontaktovat firmu na e-mailu customer-support (zavináč) looneylabs.com a poprosit je o dodání opravného balíčku.

Fluxx: The Board Game je dobrou hrou. A ačkoliv jsme čekali hru vynikající, nakonec nás její hraní bavilo a užili jsme si ho. Nebude z ní takový fenomén, ale fanoušky klasického Fluxxu určitě nezklame. Přináší nové nápady, pokročilejší hratelnost a v delší herní době toho nakonec zažijete také o chloupek víc. Naopak odpůrci karetního Fluxxu ani v deskové hře nenajdou žádný důvod, proč si ho oblíbit v nové podobě. Je tedy jen na vás, jestli otevřete svoji náruč nové úrovni chaosu.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndrew Looney
IlustraceMichael Hays
VydavatelLooney Labs
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(2 voters)
KategorieCard Game
MechanismyGrid Movement, Hand Management, Modular Board, Set Collection
RozšířeníFluxx: The Board Game – Scramble Colors, Looney Labs Mammoth Fun Pack
RodinaGame: Fluxx, Misc: LongPack Games

Více o hře.

Recenze: Fluxx The Board Game – nová úroveň chaosu s figurkami
Fluxx: The Board Game nám přináší novou várku chaosu. Oproti klasické karetní hře dodává zábavě nový rozměr z devíti dílků sestavený herní plán. Hráči plní stále jeden společný úkol, ale ten spočívá tentokrát v dosažení dvou daných pozic svými figurkami. Ty máte k dispozici dohromady tři. Jenže situace se neustále mění, v ruce máte karty, které musíte hrát a protivníci se chtějí do cíle dostat dřív. Díky tomu je partie plná vyrážení figurek, které jde pouhým vstoupením na pozici, kde se někdo nachází. Z toho plyne obrovská zábava, ale ještě větší radost budete mít z posunování dílků a přestavování celého plánu ve svůj prospěch. To jsou ale dodatková pravidla, která si nejdříve musíte zapnout na společné herní destičce. Právě označující kolíčky v původní verzi hry zklamaly a nedrží v otvorech. Naštěstí vydavatelé nabízí pro tento problém řešení na kontaktu podpory. Ke všemu používáte figurky, z nichž některé jsou pěkné a jiné tvoří jen obyčejné kostičky, což je trochu zklamání. Bohužel hra trvá déle než klasický Fluxx a díky tomu hře dochází ve více hráčích dech. Ale v jádru stále zůstává Fluxx: The Board Game zábavnou hrou. Všechno vám totiž vynahradí nové mechanismy, které partii opravdu obohacují a dělají ze hry příjemné obohacení každého milovníku Fluxxu..
Klady:

+ stále stejný princip
+ nové možnosti s pohybem
+ plníte úkoly, které už nezávisí jen na náhodě
+ možnost dát pořádně zabrat ostatním hráčům
+ otáčení a přesunování dílků
+ vystrkování figurek
+ výměna barev (!)
Zápory:

- drobné technické nedostatky v provedení (opraveno)
- delší herní doba
- nepříliš lákavé hráčské figurky
- ani tato hra nepřesvědčí odpůrce Fluxxu o jejich omylu
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Nemo – malý klaun se znovu zatoulal