Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Forest – víly, sovy a zvířátka

forest-01

V lese se to hemží spoustou nejrůznějších stvoření. Jenže obvyklí návštěvníci o nich vůbec netuší, protože za ty roky se naučili skvěle schovávat. Mezi listy, za kmeny i v mechu. Všude je dostatek úkrytů, které nezkušené oko přehlédne.

A nyní je na čase své rozpoznávací schopnosti začít trénovat, protože k nám přichází velmi originální a zajímavá malinká karetní hra Forest. Jejím vydavatelem je společnost Helvetiq a vytvořila ji autorská dvojice Leo Colovini a Fabio Visintin. Jedná se o novinku 2018, která si po hře Bandidos našla cestu také na český trh (i s lokalizovanými pravidly). Poděkujme za to společnosti HRAS.

Celý les i včetně bytostí se vešel do mrňavé zelené krabičky. V jejím nitru je šedesátka karet, jejichž většina je orientovaná na výšku a ukazuje stromy. Několik z karet nabízí ale místo toho záběr nahoru a ukazuje listí lesního porostu. Všechny dohromady ale vytvoří jeden pořádně zamíchaný balíček, ze kterého pak jednotliví účastníci dostanou každý tři karty do ruky. Zbytek vytvoří dobírací hromádku.

forest-07

Samotná partie má velmi jednoduchý průběh. Hráč ve svém tahu jednoduše vyloží jednu kartu z ruky a poté si zase dobere novou ze zásobníku. Při tom stromové karty pokládají hráči do řady vedle sebe. Jestli ji přiloží zleva nebo zprava se mohou rozhodnout sami, na hru to nemá žádný vliv a jde pouze o estetické hledisko. Naopak karty s listím musí být vždy nahoře a tvořit tak korunu stromů.

Karty na sebe krásně navazují, ale především obsahují řadu různých stvoření. Hráči se při tom snaží poskládat na stole karty tak, aby se na nich objevilo sedm (nebo více) postaviček stejného druhu. V takovou chvíli musí jeden z hráčů zareagovat a ohlásit tuto skutečnost ostatním. Za to získá hráč všechny karty s danými stvořeními do svého bodovacího balíčku. Právě jejich velikost pak rozhodne o vítězi, jakmile je dobírací balíček prázdný. Ten z hráčů, který nastřádal největší sadu karet, se stává vítězem.

forest-05

Forest je velmi pěknou a současně opravdu nenáročnou karetní hrou, která plní skvěle odpočinkovou roli. Přispívá k tomu také moc pěkně sladěná grafika. Jednotlivá stvoření si nejsou příliš podobná, takže není nějak extrémně těžké mít přehled. Ale když je na stole více karet, nelze neustále mít spočítané všechny.

Do partie vstupuje taktika pouze tím, jakou kartu hráč zvolí z ruky z nabídky tří. Každá karta obsahuje jinou kombinaci stvoření a jinak tedy i změní všechny počty. Mnohem více taktická je ale druhá varianta, ve které se hráči naopak snaží sbírání karet vyhnout. Tady je hra už opravdu náročná na pozornost a velmi náchylná k chybám.

Velkou zbraní je pak herní doba, která se velmi často vejde i do deseti minut. Stačí, aby hráči příliš neotáleli s hraním karet. Počet hráčů na tento potřebný čas nijak nemá vliv.

forest-08

Ve dvou mají hráči karty a jejich rozložení příliš pod kontrolou. Proto nevzniká tolik překvapivých situací a hráči si sami většinou připravují karty tak, aby sami vyložili tu sedmou postavičku. Ve více hráčích se častěji stane, že vytvoříte sbírku a nevíte o tom.

Aby nebyla hra ale čistě o náhodě dobírání z balíčku, mohou hráči ještě navíc (dle dodatečných pravidel) sbírat sady stvoření a za ně pak dostat bonusové body na konci partie.

forest-11

Forest je zajímavou karetní hrou, která útočí skvěle na malé hráče, protože nabízí elegantní zábavu. Váš úspěch je sice určen pozorností těch, kteří hrají před vámi, ale děti si počítání a roztomilost celého obsahu užijí do posledního puntíku. Forest je tedy krásnou dětskou hrou a přesně jako takovou ji hodnotíme velmi vysoko!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorLeo Colovini, Fabio Visintin
IlustraceSarah Bourquin
VydavatelHelvetiq, Mandoo Games, Popcorn Games, Siam Board Games
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 5
Herní doba15
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieCard Game
MechanismySet Collection
RodinaCreatures: Fairies / Elves / Pixies, Series: Pocket Games (Helvetiq), Theme: Trees and Forests
Alternativní názvyฟอเรสต์, 포레스트

Více o hře.

Recenze: Forest – víly, sovy a zvířátka
Forest je dětská hra. O tom není žádných pochyb asi už od prvního pohledu na grafiku. A pravda to zůstane i poté, co si ji zahrajete. Partie jsou krásně jednoduché, náhodné a hlavně o pozornosti všech. Pokud nikomu neuniknou obrázky, pak je rozdáním karet rozhodnuto. To ale dětem nevadí, protože ty počítají a trénují. Navíc pravidla nabízí zajímavé varianty, které hru dále zatraktivňují. Forest je výborná hra pro děti.
Klady:

+ pro děti skvělé
+ herní doba
+ krásná grafika
+ varianty v pravidlech
+ dobré ve všech počtech hráčů
Zápory:

- pro dospělé málo šancí na ovlivnění
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Doctor Panic – jdeme si hrát na doktory!