Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Freak Shop – nákupy pro strašidla

freak-shop-14

Každý majitel strašidelného obydlí se musí před hlavní sezónou připravit. Každý dům i hrad potřebuje nové propriety, kterými dokáže překvapit vracející se návštěvníky a současně udržet krok s dobou a konkurencí a nabídnout tak ty zcela nejmodernější způsoby strašení. A kam jinam si zajít na nákupy než do pořádného obchoďáku s monstrozitami. V akci jsou prý chapadla a všechny zubaté truhly!

Na nákupy pozve všechny hráče i nová karetní hra Freak Shop, kterou si pro nás připravila společnost Catch Up Games (SOL, Sapiens). Autorem novinky je Henri Kermarrec a krabičku představil v roce 2016 na veletrhu Spiel v Essenu. Hra vyšla s ilustracemi Miguel Coimbra a celé ladění proběhlo s pomocí zkušených hráčů z firmy IELLO.

Na malém čtvercovém víku najdeme spokojeného obchodníka, který vypadá trochu jako člen Adamsovy rodiny. Za ním odchází spokojený zákazník, který nakoupil řadu hrůzostrašných věcí, až se divíte, že jej ještě společnými silami nesežraly. V hráčích nabudí tu správnou nákupní horečku, takže se rychle vrhnou do nitra krabice. Tam najdou papírový bloček, sadu destiček úkolů (s popisem a barevným rozlišením) a především 65 karet zboží. Ty mají svoji bodovou hodnotu od jedné do deseti a také patří do jedné z kategorií – předmět, mazlíček a zaměstnanci.

freak-shop-05

Na začátku partie hráči vyberou mezi destičkami cíle pro svoji partii – z každé barvy odhalí jeden úkol a rozloží je na stole. To jednotliví soupeři dostanou rozdané čtyři karty – tři s hodnotami 1, 2 a 3, čtvrtá pak má vzestupnou hodnotu podle toho, jak hráči jdou ve startovním pořadí. Svoji sbírku si rozloží před sebe. Zbytek karet nabídky vytvoří dobírací hromádku, na jejíž dno je položeno sedm karet a mezi ně přimíchají kartu zavřeného obchodu. Ta ukončí partii.

Ale hráči ji nejdříve musí začít. A to udělají tak, že se budou střídat na tahu a v něm vždy mohou pouze vyměnit některé karty s těmi v nabídce. Slovo „mohou“ tu není příliš na místě, protože výměna je pokaždé povinností. Na výběr jsou hned dva styly výměny – buď lze prohodit karty z ruky stejné hodnoty za sadu v obchodě jiné hodnoty, může jít o jednu či více karet. Pak je tu ale i druhá možnost, kdy už se na sady číslic nehledí. Místo toho se hráč řídí pouze součtem, který musí být stejný u vracených i nakupovaných karet.

Na konci každého tahu hráči doplní nabídku karet znovu na pět karet a všechno pokračuje. Hráči se při výměnách snaží řídit předepsanými úkoly pro tuto partii. Ve svém držení mohou mít libovolný počet karet, kterými si po partii budou chtít zaplnit svůj strašidelný dům. Jakmile je odhalena karta zavření obchodu, kterou na začátku přidali hráči mezi dolních sedm karet, partie končí. Nyní je na čase, aby všichni účastníci použili svoje karty pro splnění a vytvoření co největšího počtu sad a úkolů.

freak-shop-01

Freak Shop je karetní hrou, ve které jde čistě o sbírání sad. Hráči si postupně vyměňují karty, snaží se vylepšovat svoje sady a kombinovat je tak, aby za ně dostali na konci co nejvíce bodů. Díky tomu neplatí, že by nižší číslice neměly pro nikoho velkou hodnotu. Tato čísla totiž obvykle nic společného s odměnami, ale slouží jako zdroj vytváření kombinací. Některý z úkolů to může změnit, ale většinou zmíněné prohlášení platí.

Odměny se liší podle typu karty, cílem je sbírat nejen postupky, ale třeba i páry, největší sbírku jednoho čísla nebo násobky deseti. Hráči tedy mají vždy jasně daná pravidla už na začátku partie a mohou se jimi řídit po celou dobu.

freak-shop-10

Vše je to pravidly velmi jednoduché a hru se naučí úplně každý. Bohužel s tím se také pojí nižší atraktivita, protože jednoduché vyměňování karet prostě nemá takový tah na hráče. A hlavně už tu v mnoha obměnách bylo. Příjemným důvodem, proč mít zájem zrovna o Freak Shop je krásná grafika.

Hra je zcela pochopitelně velmi rychlá. V průběhu se není čím zdržovat a hráči nemají moc o čem rozhodovat. V nabídce mají vždy několik karet a před sebou nějaké vybavení, kterého by se rádi zbavili. Jde pouze o to během několika vteřin zoptimalizovat výměnu a provést ji. A díky tomu není vlastně nějak důležité, jestli hrají dva nebo pět protivníků. To ovšem neznamená, že je jednoduché vyhrát. Naopak chyby se dělají snadno, protože každé rozhodnutí se tu počítá s ohledem na závěrečné bodování.

freak-shop-12

Freak Shop sice není nějak originální, ale co nedokáží zvládnout nápadem, dohání rychlostí a vzhledem. Jednoduché vyměňování karet je snadné na naučení i rychlé na dohrání, ale současně nabídne velmi příznivé taktické možnosti. Když to tak posloucháte, člověk by si řekl, že je Freak Shop fajn hra. No a to taky je!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorHenri Kermarrec
IlustraceMiguel Coimbra
VydavatelCatch Up Games, DMZ Games, Fabrika Igr
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 5
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieCard Game
MechanismySet Collection, Trading
RozšířeníFreak Shop: Card "13"
Alternativní názvyЖуткая лавка

Více o hře.

Recenze: Freak Shop – nákupy pro strašidla
Freak Shop je hra, kterou se naučí každý během dvou minut. Jde v ní pouze o sbírání karet. Hráči se ale musí pokaždé řídit náhodně odhalenou trojicí úkolů. A získat bodovací sady není vůbec jednoduché, protože hráči vždy pouze jednoduše mění karty. Nic jiného je nečeká. A výsledkem je velmi rychlá hra vhodná pro libovolný počet hráčů (dva až pět). Freak Shop je o strašidelných domech a jejich vybavení. Vás ale hra nevyleká, spíš pobaví.
Klady:

+ rychlé partie
+ grafika
+ nezáleží na počtu hráčů
+ variabilní bodovací podmínky
+ jednoduchá pravidla
Zápory:

- jen o jedné akci
- není zrovna originální
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Gardens – záhonky plné květin a motýlů