Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Goblins Drool, Fairies Rule – rýmování, to je hraní

Goblins Drool, Fairies Rule! - balení

Světlo mě pálí v očích. Mám pocit, že každý paprsek, který dopadne na moji kůži, mě celého probodává. Vyšel jsem z bezpečí chladné jeskyně. Nikdy jsem nebyl ve dne venku. Rodiče nás učili, že správný goblin zůstává vždy v chladnu a šeru. Jenže nastal čas rozšířit naše řady. Potřebujeme nalákat víly do našeho útulku a s pomocí šera, bahna a čar je proměnit v další gobliny. Říká se, že jedině když vyjdeme ven a zazpíváme píseň, víly přijdou.

Křídlem mávni, očkem mrkni, pohlaď žlutého motýlka, je čas vílo, abys přiletěla a roztáhla křidýlka. Šero je teď tvůj svět, přitahuje té k sobě převelice, nenajdeš už nikdy cestu zpět, staneš se jednou z nás.

Na kterou stranu se v jednoduché karetní dětské hře Goblins Drool, Fairies Rule postavíte vy? Pomůžete krásným, veselým a hravým vílám utéct ze spárů bláznivých goblinů nebo zachráníte zelený druh? Nakonec budete mít obě možnosti zásluhou Davida Luise Sanhuezy, který v roce 2012 vytvořil návrh této hry. S jejím dokončením mu pomohla společnost Game Salute a také server Kickstarter, na kterém získala 27 tisíc dolarů proti původně pouhým pěti tisícům požadovaným. I tento úspěch má určitě částečný podíl na tom, že ilustrace Mike Maihacka jsou tak úchvatné.

Goblins Drool, Fairies Rule! - připravená hra

Protože se jedná o jednoduchou karetní hru, najdeme ji v kovové krabičce s obrázkem víly sedící v květu a zeleného goblina, který se na ni zálibně kouká ze stropu. Rozměry krabičky zabírají společnými silami příručka pravidel a dvacítka oboustranných karet.

A zatímco víly jsou stvořeními světla, goblini žijí v temnotě. Právě proto na jedné straně najdete vždy obrázek ze dne a na druhé zelenou příšerku ukrytou v šeru. Každý obrázek má ve znaku jeden ze čtyř symbolů (natištěné v levém horním a pravém dolním rohu). Může zde být slunce, měsíc, muchomůrka nebo žába. Některé karty pak ještě odlišují hvězdičky kolem dokola, které jim dodávají speciální schopnost.

Na začátku partie zamícháte balíček tak, aby byly karty otočené gobliny nahoru. Každému ze soupeřů nyní rozdáte čtyři karty. Oni se nesmí koukat na jejich opačnou stranu a rozloží si je před sebe tak, aby je mohli vidět i ostatní. Do středu stolu pak položíte čtyři karty otočené vílími obrázky nahoru.

Goblins Drool, Fairies Rule! - rozehraná hra

Ve svém tahu pak hráč přidá ze svojí zásoby kartu do středu. Snaží se vytvořit rým s některou z ostatních karet. Každá taková karta se okamžitě otočí na opačnou stranu. Teprve nyní může hráč pozvat víly a gobliny k sobě. Získá zpět všechny karty, jejichž symbol se shoduje s tím na zahrané kartě. Tak může získat i více než jednu kartu.

Tímto jednoduchým mechanismem se hráči snaží být těmi prvními, kteří splní jednu ze dvou vítězných podmínek. Ochráncem vílího druhu se stává hráč, který se jako první zbaví všech goblinů ze svojí zásoby. Vyhrát můžete ale také tak, že získáte karty s šesti vílami.

Goblins Drool, Fairies Rule je opravdu jednoduchá hra, která zaujme především malé děti. Její zdánlivě velkou součástí jsou rýmy, ale děti je nečtou za účelem vítězství. Pouze je používají k vytváření párů karet a těch několik frází se naučí rychle přečíst. Navíc jsou legrační a mají zajímavou výslovnost, například Hula Hoop se rýmuje se Salamander Snoop, zatímco Kokopelli potřebuje do páru Nervous Nelly.

Goblins Drool, Fairies Rule! - rozehraná hra

Překvapivě k hraní není třeba v podstatě žádná znalost jazyka. Děti pouze potřebují znát písmenka, aby mohly slova složit dohromady. Angličtina jako taková ale sice dá jménům význam, ale není zcela podstatná pro hru. Přitom ale zařazení rýmů do karetní hry je dobrým nápadem a potěší všechny, kdo rýmují rádi.

Nejdůležitější tak zůstává používání správných symbolů ve vhodný okamžik. Pouze tak můžete získat do svého držení správné karty, zbavit se goblinů a zachránit víly. Mechanismus je jednoduchý a to naznačuje i krátkou herní dobu, která nepřesahuje patnáct minut a někdy se blíží i deseti.

Ještě jsme nezmínili význam hvězdičkových karet, která umožní hráčům otočit okamžitě všechny karty ležící ve středu. Tím mohou zcela změnit vývoj hry. Všechny karty jsou otevřené, takže v každou chvíli víte, jak jsou na tom s hledáním obrázků ostatní.

Goblins Drool, Fairies Rule! - karty

Na vývoj hry pochopitelně má vliv náhoda rozdání karet na začátku. Ovšem je jasné, co je na druhé straně karty, protože obrázky jsou vždy ve dvojicích. Když je na jedné straně sluníčko, na druhé najdete měsíček. Muchomůrka znamená, že na opačném obrázku na vás vyplázne jazyk žába. Díky tomu můžete snadno plánovat karty a dokonale si tuto hru užívat.

Rýmování zde zůstává pouze takovým doplňkem a možností, jak otáčet karty. Dvojici ale najdete vždy podle stejné koncovky dvou až čtyř písmen (oop, ock, our, ew a elly). Tato hra ale není pouze pro malé hráče, ale velmi dobře funguje také jako rychlá rodinná zábava, která obsahuje dostatek taktiky a možností a to vše přes pouhých dvacet karet v krabičce!

Jak se mění složení karet na stole před vámi, může se změnit i vaše strategie. Dvě vítězné podmínky zaručují, že se hráči budou snažit každý o něco trochu jiného. Ve hře není žádná dobírací hromádka a partie ve všech počtech soupeřů je zábavná a rychle odsýpá.

Goblins Drool, Fairies Rule! - karty

Karty jsou větší, než ty klasické, na které jste zvyklí. Díky tomu také mnohem lépe vyniknou nejen znaky, ale především nádherné ilustrace, které vidíte všude kolem na našich fotografiích. Žádná slova je nedokážou popsat, snad jen to, že podle nás se jedná o nejkrásnější grafiku ve hře za celý rok 2013. Nádherné ilustrace jak světlé, tak tmavé strany, se prostě neomrzí.

Goblins Drool, Fairies Rule je překrásnou malou karetní hrou. Je určená především pro malé děti, které si ji užijí nejvíc, ale pobaví skvěle i celé rodiny. Nezbývá tedy, než být rádi za to, že tato hra vznikla a doufat, že si najde nějakou cestu i do našich obchodů.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDavid Luis Sanhueza
IlustraceMike Maihack, David Luis Sanhueza
VydavatelGame Salute, GAME-O-GAMI
Rok vydání2013
Počet hráčů1 - 4
Herní doba15
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(8 voters)
KategorieCard Game, Children's Game, Educational, Fantasy, Humor
MechanismyHand Management, Memory, Set Collection
RodinaCreatures: Fairies / Elves / Pixies, Creatures: Goblins, Crowdfunding: Kickstarter

Více o hře.

Recenze: Goblins Drool, Fairies Rule – rýmování, to je hraní
Goblins Drool, Fairies Rule je rýmovací karetní hra. Tvořením básniček budete zahánět víly nebo gobliny pryč. Můžete si ale sami zvolit, na kterou stranu se přidáte a jestli pomůžete goblinům v jejich nečestném počínání nebo zachráníte víly před zajetím v temných klecích. Hráči vykládají karty, které se rýmují a tím mění a berou karty do ruky. Snaží se tak mít sestavu jen příšer a nebo jen víl. Pravidla jsou velice jednoduchá a slova také, což potěší především neangličtináře. Děti mají nesmyslné výrazy v krvi a nedělá jim problém hru hrát, ačkoliv slovům nerozumí. Bohužel hru v současné době nelze pořídit v ČR, což je vzhledem k jejímu překrásnému provedení opravdová škoda. Goblins Drool, Fairies Rule jsou krásnou výukovou hrou, ke které zasedne i nejeden dospělý.
Klady:

+ rýmy
+ nádherné ilustrace
+ jednoduchá hratelnost pro děti
+ slovíčka jsou zajímavá i pro neangličtináře
Zápory:

- nelze koupit v ČR
- zájemce může angličtina odradit
Prozkoumávejte dál
Recenze: Cars Super Driver – natřete to Bleskovi