Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Grabolo 3D – prostorové chňapání

grabolo-3d-12

Dřív jsme se cítili v bezpečí. Všechen strach zůstával v dvourozměrném světě, kde karty ležely na stole a třásly se hrůzou, že je někdo zaplácne dlaní. Jenže doba jde neustále vpřed, takže hrozba vyrostla z placaté podoby do té trojrozměrné. Nyní se i my, dřevěné figurky, třeseme strachy před vizí, že nás dlaň chytí a nepustí.

Novou verzi karetní hry Grabolo si pro nás připravila autorka Maureen Hiron a pojmenovala ji Grabolo 3D. Jedná se o hru, která vychází pod hlavičkou společnosti Stragoo Games. Na pulty obchodů dorazila na podzim roku 2017.

Kulatá a velká plechová krabička nás vítá svojí světle modrou barvou. A pod jejím víkem se ukrývá dvojice dřevěných kostiček – jedna se šesti obrázky a druhá se stejným počtem barevných puntíků. Největší podíl prostoru v plechovém náručí ale zabírá pytlík se šestatřiceti dřevěnými figurkami. Jednoduchými počty už jste určitě zjistili, že každý tvar se tu nachází v šesti exemplářích, takže jakýkoliv hod dvojicí kostek bude odpovídat právě jedné figurce. Hráči tedy rozmístí tyto postavičky (strom, kachnička, postava, autíčko, prasátko a zajíček) na stůl.

grabolo-3d-03

Pak už začne soupeření. Jeden z účastníků dostane do ruky dvojici kostek, kterou hodí a všichni netrpělivě sledují, jaká kombinace barvy a tvaru se objeví. Nyní se všichni musí současně snažit mezi hromádkou figurek najít tu správnou. Kdo ji jako první chytí do dlaně, stává se vítězem kola.

Chňapání i házení kostkami mohou ale hráči dělat pouze jednou rukou, protože druhou budou mít zaměstnanou jinou činností. Jakékoliv získané figurky totiž ukryjí pod dlaní tak, aby ji ostatní neviděli. To začne být důležité ve chvíli, kdy padne kombinace, která už na stole není. V tu chvíli může kterýkoliv hráč odhalit tuto skutečnost a zkusit si tipnout, kdo z hráčů (včetně něj samotného) tuto figurku dříve v partii získal. Jestliže má pravdu, musí mu ji její současný majitel odevzdat. V případě omylu je ale potrestán a musí vrátit jednu ze svých figurek zpět na stůl.

Partie pokračuje tím, že se hráči střídají v házení kostkami a hledání figurek. Jakmile některý z účastníků získá zadaný počet figurek (podle počtu hráčů šest až deset), stává se okamžitě vítězem.

grabolo-3d-01

Grabolo 3D úspěšně pokračuje v dědictví, které dostalo po svém předchůdci. Je to tedy v první řadě nápor na postřeh všech zúčastněných. Jenže rychlost není všechno. Grabolo je totiž specifické tím, že hráči musí umět používat také svoji paměť. Pokud chcete v partii uspět, musíte si udržet přehled o tom, kdo jakou figurku získal.

Jenže zatímco u karet je jednoduše otočíte obrázkem dolů a nikdo už jejich identitu nevidí, figurky už tak jednoduché skrýt není. Proto by podle pravidel měli soupeři svoji kořist schovávat pod dlaní. To se hezky řekne na začátku, kdy máte jednu nebo dvě postavičky. Ale když už to jsou tři nebo čtyři figurky, mohou mít menší děti problémy je udržet skryté.

Toto pravidlo je tedy dost velký problém a doporučujeme jej nahradit nějakou nádobkou, třeba hlubokým hrnkem, do kterého budou hráči svoje figurky házet. Musí to ale být tak, aby do nich neviděli ani oni, ani soupeři. To do hry navíc přináší další důraz na paměť a přehled, protože hráč pak musí sám od sebe ohlásit, když se mu podaří zvítězit. Pokud by se zmýlil a měl postavičky teprve čtyři, čekala by jej znovu penalizace.

grabolo-3d-05

Rodiny a děti si tuto hru opravdu užijí. Partie jsou velmi rychlé a hledání vítěze je otázkou maximálně deseti minut. Někdy pak chňapání skončí ještě rychleji. Čím více účastníků partie, tím napínavější hra je. A i když krabička zmiňuje, že čtyři soupeři jsou maximum, souboj si lze užít v případě potřeby i ve vyšším počtu. Jen si musíte správně určit cílový počet získaných figurek a snížit jej. Pokud byste totiž chtěli bojovat o stejný počet, pak by konec souboje byl spíš o kradení a náhodě.

Samotná postřehová náplň hry je velmi zábavná. A to i s přihlédnutím k faktu, že tento typ her už tu byl mnohokrát. Šikovné spojení hry reflexů a paměti znamená, že i druhé Grabolo působí stále zajímavým a čerstvým pocitem. Plusové body pak získává krabička i za zpracování, ať už máme na mysli samotný box nebo dřevěné figurky.

grabolo-3d-08

Grabolo 3D je fajn postřehovou zábavou, která si rozhodně zaslouží pozornost všech rodin. Je to dynamická a napínavá hra od začátku do konce. Grabolo 3D můžeme tak směle doporučit všem, kdo hledají nějakou lehkou akční zábavu s rodinným nádechem.

Recenze: Grabolo 3D – prostorové chňapání
Grabolo 3D je rodinnou postřehovou hrou, která otestuje nejen reflexy, ale také paměť. Díky té si totiž mohou hráči krást figurky i poté, co zmizí ze společné nabídky. Musí ale vědět, kdo je má. Hráče v kole nikdo nenutí hádat majitele figurky, protože to s sebou nese také riziko. Hra vypadá moc pěkně, má jednoduchá pravidla a obsahuje jen barvy a tvary. Díky tomu se mohou v honbě za postavičkami utkat s rodiči i čtyřleté děti! Grabolo 3D je díky tomu výbornou dětskou hrou.
Klady:

+ reakce i paměť
+ zpracování
+ rychlost kol
+ dřevěné figurky
Zápory:

- figurky se nemusí vejít dětem pod dlaň
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Tash-Kalar Aréna legend – aréna abstrace a přemýšlení