Recenze: Grabolo Junior – chytání teď i pro ty nejmenší

Grabolo Junior - balení

Kde se vzala, tu se vzala, najednou se nad stolem objevila čísi ruka. Chvilku se vznášela na jednom místě, jako by přemýšlela, co přesně má udělat. Nakonec si vybrala kartu s obrázkem chobotnice, snesla se na ni a s hlasitým plác, dopadla. Odkudsi se ozval radostný smích. Žádný z hráčů tentokrát nevyhrál. Ale kdo je ten tajemný kouzelník? To se asi už nedozvíme..

Už je to více než rok, co jsme na našem serveru recenzovali hru Grabolo (recenze) od Maureen Hiron, také autorky Continua (recenze). O to větší překvapení je, že se k nám dnes vrací malá krabička s letopočtem 2014, aby znovu pobavila nejen nás, ale i malé děti. Hru vydává opět firma Stragoo a ilustrace zpracoval Jaime Zabala Bishop.

Celá hra se schovává i spolu se zvířátky v malé plechové krabičce. Na ní jsou dvě ruce a ty musíme i my použít, abychom víčko odložili stranou a nakoukli dovnitř. V kulaté krabičce jsou schované kulaté karty vždy s obrázkem jednoho zvířátka. Celkem jich je 36 plus dalších šest popisujících pravidla v různých jazycích a všechny jsou voděodolné, takže pokud byste chtěli, můžete hrát Grabolo Junior i v dešti. Kromě nich se v balení schovávají už jen dvě kostky – jedna větší se zvířátky a druhá malá s barvičkami.

Grabolo Junior - připravená hra

Na začátku partie je třeba karty zamíchat a náhodně rozložit po stole a to obrázkem nahoru! Všechna zvířátka jsou tedy ihned vidět. Žádná karta by pak neměla být zakrytá. Nyní začínající hráč dostane dvojici kostek a partie může začít.

Jakmile hráč na tahu kostkami hodí, vznikne z dvojice kombinace barvy a zvířete. Úkolem všech účastníků je nyní najít co nejrychleji odpovídající kartu a plácnout na ni dlaní. Ten, komu se podaří být nejrychlejší, si může kartu vzít a vytvořit tak svůj bodovací balíček.

Každá kombinace barvy a zvířete je ve hře pouze jednou, proto se velmi rychle stane, že na kostkách vyjde karta, kterou už někdo dříve získal. I takovou kartu mají hráči šanci získat, ale musí si správně tipnout hráče, který ji vlastní. Platí pouze první tip nejrychlejšího hráče. V případě, že odpovídá pravdě, ukradne kartu hráči, který ji má. V opačném případě ale musí jednu kartu ze svých vrátit zpět na stůl.

Grabolo Junior - rozehraná hra

Partie pokračuje honbou za zvířátky a barvičkami až do chvíle, než se některému z hráčů podaří nasbírat předepsaný počet karet. Může to být deset, osm nebo šest karet podle počtu rivalů, kteří se souboje účastní.

Grabolo Junior je pěknou karetní hrou, která pokračuje ve zvyku nasazeném původní číselnou verzí. Tato krabička je o trochu více přístupná malým dětem, kterým ještě čísla nic neříkají. Musí ale zvládat alespoň barvy a rozeznání zvířátek. Jinak se jim ale bude hra líbit, protože je rychlá a nenáročná na pravidla.

Největší důraz klade zpočátku na postřeh. Hráč, který hází kostkou, má vždy oproti ostatním drobnou nevýhodu. Ale to je také důvod, proč se tato role neustále mění. Důležitější je ale pozdější fáze hry, ve které už je na stole méně karet a hráči si je kradou navzájem. Tady vstupuje do hry také paměť, protože hráči musí vědět, kdo kterou kartu sebral. Dokonce je možné si ochránit vlastní kartu, když hráč ukáže sám na sebe. Právě tento soupeřivý prvek dělá z jinak obyčejné reflexivní hry velmi zajímavou zábavu.

Grabolo Junior - rozehraná hra

Ovšem poměr těchto útoků na ostatní se v každé hře liší. Záleží pouze na názoru vrtošivých kostek. Hráči si klidně mohou rozebrat jen karty na stole a vůbec si navzájem karty nevezmou. Ovšem už jen to napětí v pozdější fázi, kdy si nikdy nemůžete být jistí, jestli je karta na stole, stojí za to.

Partie je určena pro tři až pět hráčů, kteří zažijí zábavu přibližně na čtvrt hodinky. Tento čas je velmi příznivý. Hra je pak zábavou ve všech dostupných počtech, protože soupeření je vždy napínavé.

Pravidla hry jsou jednoduchá. Jen je možná trochu škoda, že ve snaze být styloví, použila firma Stragoo jako příručku samotné karty. Díky tomu je velikost použitého písma opravdu drobná a lidé s horším zrakem nablízko budou mít zaručeně problém je přečíst. Jinak je ale zpracování vynikající.

Grabolo Junior - karty

Grabolo Junior se herně ničím neliší od svého staršího bratříčka. Ovšem grafikou je přístupnější menším hráčům a to je dobře. Tato hra je právě pro rodiny s dětmi jako stvořená. A krásné zpracování s voděodolnými kartami to pouze podtrhuje. Pokud hledáte nějakou rychlou karetní hru a máte rádi postřehovky, pak Grabolo Junior určitě stojí za úvahu.

Recenze: Grabolo Junior – chytání teď i pro ty nejmenší
Grabolo Junior je karetní hra, která snadno zabaví malé děti. Nezklame ale ani jejich rodiče, protože je překvapivě rychlá a obtížnost vítězství záleží na rychlosti ostatních hráčů. Později v partii ale jde také o paměť, protože pokud už kartu se zvířátkem někdo získal, je třeba uhodnout, kdo ji má. Takový hráč pak kartu může soupeři ukrást a získat ji pro sebe. A to dělá ze hry opravdovou zábavu, kterou můžeme doporučit jako příjemné odreagování kamkoliv na výlet. Grabolo Junior je povedenou dětskou zábavou, která se neztratí ani mezi dospělejšími.
Klady:

+ výborná zábava pro malé hráče a rodiny
+ voděodolné karty
+ se zvířátky
+ možnost útočení na ostatní
+ trénuje postřeh, ale i paměť
+ plechová krabička
Zápory:

- pravidla malým písmem
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ophiuchus – chybějící třinácté znamení