Nevíte, co koupit na Vánoce? Podívejte se do naší poradny!

Recenze: Gravitrax – gravitace je náš kamarád aneb Sopka, Flip a Zásobník

gravitrax-rozsireni-3-04

Kuličky se kutálí vždycky dolů. To nás asi nikoho nepřekvapí. Ale jak je dostat zase nahoru, aby se mohly znovu vesele kutálet, kroužit zatáčky a skákat přes propasti?  Někdo musí zasáhnout a pomoct kuličkám zase na start. Základem všeho je ale dobře postavená trať, aby z té jízdy bylo něco pořádného.

Ohromně úspěšná kuličková stavebnice Gravitrax už nás baví několik let. Ale její vydavatel, firma Ravensburger, na ni nezanevřela a stále podporuje stavění novými komponentami. V nabídce jsou velké rozšíření, jako Stavba nebo Dráha, ale také menší krabičky. A právě na tři z nich jsme se nyní zaměřili. Novinky nesou název Flip, Sopka a Zásobník a každá z nich se ukrývá v nenápadné malé krabičce. Jsou zde ukryté v rozloženém stavu.

 

Základem každé kuličkové dráhy jsou velké kartonové desky s šestiúhelníkovými otvory. Do nich už stavitelé začnou skládat sloupy a na ně další plochy. Jednotlivé dílky pak vytváří start, konec, ale také křižovatky a další speciální prvky. Všechny dohromady pospojují plastové kolejnice několika různých délek.

gravitrax-rozsireni-3-07

Z nových krabiček začneme s rozšířením Flip. To je právě jeden z těch prvků, který umí kuličce přidat novou energii a posunout ji zpět o patro výš. Jedná se o velmi důmyslný patent a možná zatím opravdu nejoriginálnější nápad v celých malých rozšířeních. Stavitelé musí dílek natáhnout a tím připraví kolejnici s vypínačem. Jakmile sem kulička dojede, trubička je podebere a přetočí je o kousek výš. Současně při tom dodá kuličce novou energii.

Této novinky lze velmi dobře využít a prodloužit tak kutálení o pořádnou porci času. Zapojení nové destičky usnadní také sada nových šesti kolejnic. Bohužel hráči musí zařízení na trati vždy natáhnout, takže stále není možné vyrobit perpetuum mobile, které by si kuličku přehazovalo sem a tam stále dokola.

deskové hry - TLAMA games

Pak tu máme malou krabičku s názvem Sopka. Ta ve svém nitru dokáže ukrýt trojici kuliček, které se stlačením dolů připraví k výbuchu. Z jedné strany pak přijede kulička, která stiskne malé zelené tlačítko. Tím uvolní pružinu, vulkán vybuchne a vyšle kuličky do třech stran od sebe.

gravitrax-rozsireni-3-09

Protože ale kuličky nedostanou nějak příliš energie, hodí se sopka hlavně někam nahoru ke startovacím místům. I k tomuto rozšíření dostanou hráči nových šest kolejnic, jednu dlouhou, dvě střední a tři krátké.

Poslední je Zásobník, který se jmenuje v originále Tiptube. A jedná se opravdu o zásobárnu s kuličkami, která se v pravou chvíli vysype. Jedná se tedy spíš o vhodnou výbavu, pokud máte v plánu někam zapojit přepínač. V takovém případě jsou tři kuličky těsně za sebou hodně zajímavým přídavkem vaší stavby.

Gravitrax je skvělá stavebnice sama o sobě. Jenže čím víc těchto drobných prvků máme, tím víc si uvědomujeme, jak je jejich kombinování zábavné. Objevování nových způsobů, jak je spojit v chytrých projektech je prostě skvělé. Jediným problémem tedy je, že v takových chvílích začínají rozšíření trochu lézt do peněz. Většinou vám totiž nebude stačit jeden kus, především třeba u skvělého Flipu.

gravitrax-rozsireni-3-11

Jsme tedy rádi, že i nové rozšíření si nachází cestu na český trh a že je stavebnice úspěšná. Je vidět, že designéři si dávají hodně záležet a přemýšlí nad dalšími nápady. Můžeme vám tedy nyní prozradit, že na letošní rok se plánují i další přídavky. Zatím si ale pořiďte tyhle, protože jsou skvělé!

Prozkoumávejte dál
Recenze: Podezřelí – není kam utéct