Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: HABA Moje první hra Uklízení – hračky všude na zemi

Je to jednoduché – vytáhnu si hračky, se kterými si chci hrát. Když už si hrát nechci, tak je prostě nechám ležet na tom místě. Děti si často myslí, že takto to je správně a je třeba je naučit důležitosti pořádku. 

Na malé hráče podobný úkol čeká v dětské hře Uklízení (Tidy Up), která patří do série My Very First Games, tedy Moje první hry. Jedná se o zábavu, kterou má na svědomí značka HABA a konkrétně pak autorka Christiane Hüpper a ilustrátorka Sabina Kraushaar. Hračku si můžeme s dětmi už od dvou let užít v češtině díky oficiálnímu zastoupení značky HABA pro ČR a SR.

Všechno zase začíná u žluté krabičky. A jejím obsahem je i detailní návod, jak tuto hru použít už od doporučených dvou let. Postupně se děti seznamují s jednotlivými komponentami. Základem všeho je krabice, která vytvoří dům a jeho patra. Do dna po rozbalení vloží kartonové desky a tím jej rozdělí na místnosti. Vše pak překryjí odklápěcími dvířky a v nich se nachází pro každé patro otvor, kterým se dá nepořádek uklidit.

Všechno začíná kooperativním snažením, ve kterém je v hlavní roli Tiptop, což je dřevěná figurka malého kocourka. Před postavený a zavřený dům pak rozloží děti destičky hraček obrázkem nahoru. Mohou si jednoduše pojmenovávat hračky, které budou uklízet a poté je hledají místo, kam by tato hračka měla patřit. Pouze si tak povídají a hrají.

Mnohem zajímavější to začne být se soupeřivou variantou. V tuto chvíli všechny destičky hraček rozloží děti obrázkem dolů. Každé z dětí si zvolí jedno z pater, které bude uklízet. Postupně otáčí po jedné destičce a rozhodují se o tom, jestli patří do jejich patra domečku nebo ne. Snaží se nastřádat čtyři dílky, čímž zvítězí a vše může oslavit tím, že hračky uklidí do odpovídajícího patra.

K poslední výrazné variantě budou děti potřebovat také destičky s trojicí obrázků, které jsme zatím nezmínili. Tyto dlouhé destičky si hráči rozeberou, a snaží se mezi rozloženými destičkami najít právě tyto obrázky. Ten, kdo nasbírá všechny tři, se stává vítězem.

Celkově je hra Uklízení parádní zábavou, která je speciálně upletená pro ty nejmenší. Nejsou tu žádná složitá pravidla, taktika, ale přesto chytrým způsobem učí spoustu věcí. Nenápadně, zábavně a hlavně s krásně vypadajícím zpracováním.

Stěžejním lákadlem je samozřejmě vhazování destiček do domečku, který je perfektně zpracován. Pro děti to je odměna za úspěch. Pro vítězství musí děti zapojit přehled, orientaci a paměť. A to všechno dělá z hry Uklízení skvělý přírůstek do dětské herní sbírky.

Facebook: @HabaCeskoSlovensko

Instagram: @haba_cesko_slovensko

YouTube: @PLAYATELIER

Prozkoumávejte dál
Recenze: Rising Sun – boj o zemi vycházejícího Slunce