Recenze: Hádej kdo? Shuffle Card Game – karty a obrazovky

Shuffle: Hádej kdo - balení

Jste připraveni na další úroveň zábavy? Karetní hry už nestačí. A digitální zase nejsou příliš hmotné a něco jim chybí. Je na čase, aby se tyto dva světy spojily. Nebude to poprvé ani naposledy, ale hry Shuffle Card Games nás přesto zvou do svých světů. Tentokrát se podíváme na ten který má téma klasické hry Hádej, kdo? (recenze).

Koncept Shuffle Games vznikl v Belgii, odkud pochází společnost Cartamundi (se sloganem srdce pro karty). Právě ta má na svědomí (pod záštitou Hasbro Gaming, které jinak značka Hádej kdo? patří) také vznik Hádej kdo? Shuffle Game. U nás si můžeme hru koupit zásluhou společnosti Dino Toys. A ta připravila celou řadu Shuffle her, které si postupně představíme.

Podtitul „Uhodneš, kdo jsem“ na oranžové krabičce jasně naznačuje, co nás čeká. Plastové balení je originální a funguje jako opravdový box i s cvakacím zámkem ze strany. Vše je to tentokrát oranžové a nechybí ani papírové ouško, za které hru najdete viset v obchodě. Uvnitř pak objevíte rozkládací pravidla, které všechny hravé naučí, jak hádat.

Shuffle: Hádej kdo - připravená hra

Tou nejdůležitější součástí jsou ale karty. Celkem šedesátka, rozdělená podle barvy pozadí na červenou, modrou a žlutou. První dvě zmíněné barvy jsou určené přímo pro hráče, ale ve všech třech sadách najdeme stejných dvacet tváří. Od blonďatého Hanse s knírkem, přes Erika s modrou čepicí až po Viktora s velkými rty.

Na začátku partie si každý ze soupeřů vybere červenou nebo modrou barvu a rozloží si dvacítku karet do čtverce o rozměrech pět krát čtyři karty, všechny obrázky nahoru. Ze zbývající dvacítky žlutých si každý tajně vytáhne jednu kartu, podívá se na ni, ale svému protivníkovi ji neukazuje.

Nyní je na čase začít hrát. Oba protivníci se střídají v pokládání otázek. Vždy to ale musí být takové, na které lze odpovědět pouze ano či ne. Oba soupeři se tak snaží dopátrat identity svého rivala, který musí vždy odpovědět po pravdě, ať už se druhý hráč ptá na barvu vlasů, knír nebo brýle. S každým vyřazeným prvkem tváře si může hráč otočit další a další karty ve svém čtverci až nakonec přijde na to, kým jeho protivník je.

Shuffle: Hádej kdo - karty

Hádej kdo? shuffle game tedy je zatím zcela klasickým přepracováním staré známé hry do karetní podoby. Jak tedy celou tu předlohu mění propojení s aplikací, která je dostupná jak na iOS, tak na Android?

Poté, co si 110 MB velkého drobečka stáhnete do mobilu, můžete jej poprvé spustit. A s radostí objevíte doplnění hry o možnosti fotoaparátu v telefonu. A protože tato shuffle game je určena pro malé hráče už od čtyř let, je docela možné, že jim budete muset půjčit svůj telefon. Ovšem jednoduché menu v češtině předpokládá, že budou prckové umět číst nebo že jim rodiče (nebo starší sourozenci) přecejen trochu pomohou.

Aplikace není zrovna pohodlná na ovládání. Ikonky jsou malé a nereagují okamžitě. Ale jakmile se dostanete do menu hrát, budete vědět, co se po vás chce. Vyfotografovat a vyzdobit některého ze členů rodiny. Ale to už je hra sama o sobě, protože prcek k tomu potřebuje svoje karty s obrázky. Na nich musí najít správné prvky, jako je klobouk, brýle nebo vousy. Teprve tak je dostane do digitální podoby. Až je se svojí fotografií spokojený, může začít hra. Tentokrát hráči ale nepoužijí společné tajné karty, ale místo toho své právě vytvořené obrázky.

Shuffle: Hádej kdo - karty

Děti si ji v obou variantách zahrají a pobaví se. Hádání je legrace už od první verze hry, ale bohužel je to pořád stejné. Už by to chtělo něco nového. Grafika je hodně jednoduchá, ale to je proto, aby byly jasně viditelné rozdíly mezi postavami, takže tady nemůžeme příliš kritizovat.

Hádej kdo? shuffle card game měla být hrou, která nám ukáže spojení digitální zábavy a karet. Místo toho se ale jedná o dvě varianty jedné hry. Nepřináší vlastně nic nového, takže pokud už nějakou z her Hádej kdo? máte, pak vám ji nemůžeme s klidným svědomím doporučit. Jediným důvodem tak je, pokud by děti chtěly být součástí hry. Tady je nejsilnější stránky Hádej kdo? shuffle card game, která je ale jinak pouze karetní verzí známé hry.

Recenze: Hádej kdo? Shuffle Card Game – karty a obrazovky
Hádej kdo? shuffle card game je karetní verzí klasické hry, ve které se hráči pomocí otázek a odpovědí ANO/NE snaží odhalit, jak vypadá soupeř. Nebo vlastně jeho náhodně vylosovaná karta. Tentokrát si průběh svého vyšetřování poznačují na kartách rozložených na stole. Vše to mění digitální aplikace pro Android a iOS, která umožňuje hráčům do hry přidat členy rodiny. A pomocí různých prvků je vyzdobit. Každá karta představuje jednu vlastnost, kterou lze dostat do telefonu a pak prstem přetahovat. Aplikace není zrovna nejrychlejší a ikonky jsou příliš malé. To všechno tu navíc už bylo několikrát ve stejné podobě. To je také důvod, proč nakonec nejsme z Hádej kdo? shuffle card game nijak nadšení.
Klady:

+ dvě hry v jednom
+ aplikace
+ možnost sestavit si fotografii podle sebe
+ nevyžaduje telefon
+ cena
Zápory:

- pomalé reakce a ovládání aplikace
- pouze verze klasické hry bez nových věcí
0
Prozkoumávejte dál
Představení Spielbox 7/2010