Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: HEROICA – Les Waldurk – tanec s vlkodlaky

Když jsem se probudil, stálo nade mnou komando zahalených mužů. Chopili se mě dřív, než jsem se stihl jakkoliv ohradit a odvedli do nějakého vozidla. Chvíli jsme jeli po rovině, ale pak začala cesta drncat, až mě ukolébala zpět k přerušenému spánku.

Otevřel jsem oči a zjistil, že zmizelo vozidlo i lidi. Byl jsem v jakémsi lese, plném hranatých stromů, které jsem nikdy v životě neviděl. Na zemi byly podivné kruhové výstupky a všechno vypadalo, jako by stvořitel tohoto místa znal jen pravé úhly a kružnice. Naštěstí jsem se ve svém povolání kosmonauta setkal už s horšími věcmi, takže mě ani v tuto chvíli nepřepadnul strach.

Vydal jsem se vpřed napnutý, co se bude dít dál. Netrvalo dlouho a cestu mi zkřížil velký pavouk, který na mě cenil zuby. Naštěstí jsem byl dostatečně pohotový a omráčil ho velkým klackem, který ležel pod jedním ze stromů. Nestihl jsem udělat další krok, když z kulatého křoví vystoupila postava.

Muž nevypadal tak ztraceně jako já a řekl mi, že ho přilákal tímto směrem hluk. Patří k místnímu národů legů, které sužuje nadvláda zlého lesního muže. Prý jsem byl zvolen k tomu, abych ho porazil. Slouží mu však nejen pavouci, ale setkám se i s horšími nestvůrami, jako jsou třeba vlkodlaci. Znovu jsem se tedy otočil čelem ke stezce a vyrazil vstříc dobrodružství…

Tak právě takový svět před vámi nastolí nová desková hra od společnosti LEGO, která se ukrývá pod titulním názvem HEROICA. Svět plný hrdinů a dobrodružství čeká i na vás, až se do něj necháte zavést a podlehnete mu. Zkuste to teď alespoň na chvilku s námi a naší recenzí.

HEROICA představuje novou řadu her, které společně tvoří svět HEROICA. My se postupně podíváme do všech čtyř prostředí, které heroicové hry od LEGA nabízejí. Les Waldurk vyšel v češtině společně s ostatními třemi hrami v srpnu roku 2011 spolu s dalšími herními peckami. Jednu z nich jsme tu již na recenzi měli a moc se nám líbila – věnuje se mladému čaroději Harry Potterovi a jmenuje se Harry Potter Hogwarts (recenze). Při cestě za českými hráči tyto hry doprovodilo ještě bojové Ninjago, jehož recenzi si schováváme na příště.

O vznik celé čtyřdílné dobrodružné deskové ságy Heroica se zasloužili hned tři muži: Cephas Howard, Bastiaan Brederode a Thomas Robert Van der Heiden. Z ruky posledně jmenovaného navíc pochází také grafika a komiks, který u hry najdete.

HEROICA Les Waldurk představuje zlatou střední cestu, pokud chcete proniknout do hrdinských soubojů v tomto světě. Z nabízených čtyř her totiž je lesní dobrodružství uprostřed spolu s jeskyní Nathuz. Zatímco nejmenší část přístav Draida je pak pouze pro dva hráče, největší hrad Fortaan nabídne zábavu rovnou pro čtyři hráče.

Krabice je tedy menší, podlouhlá a nedosahuje rozměrů velkých LEGO deskových her. Tomu odpovídá také počet komponentů uvnitř, který je tradičně rozdělený do několika igelitových pytlíků. Všechny LEGO dílky jsou opět pečlivě a kvalitně vyrobeny a kromě jejich nejrůznějších barevných variací vysvobodíte i další vynikající LEGO kostku.

Sestavování je tentokrát jednodušší, protože spoustu částí lesa budete vyrábět několikrát. Získáte tak různé čtvercové dílky, které pospojujete mosty. Díky tomu je hra výborně skladovatelná a můžete si z dílků postavit hned několik různých dobrodružství.

V krabici najdete pochopitelně kromě samotných pravidel také brožurku s návodem k sestavení, která je opět velice názorná a všechno podle ní sestavíte jako po másle. Kromě těchto dvou tradičních obsahů ovšem najdete ještě jeden velký rozkládací leták. Uprostřed najdete velký nákres kombinací všech čtyř zmíněných her HEROICA, a po stranách hned dvě varianty dobrodružství pro Les Waldurk. Kromě těchto nákresů budou mít určitě děti radost z pěkně kresleného a zajímavého komiksu, který neobsahuje žádný text, takže si jej mohou přečíst i menší. Účinkují v něm samozřejmě LEGO postavičky a představí vám příběh, o který se ve Waldurku hraje.

Poté, co máte všechny dílky poskládané, musíte na ně rozestavit postavy. Kromě vlastních hrdinů, kteří začínají na vstupu do lesa, čekají na různých místech v lese nebezpečí v podobě služebníků nepřítele. Ale také se u stromů povalují truhly s poklady a valouny zlata, které můžete utratit za lepší výzbroj. Na konci celého putování pak čeká šéf těch zlých s otevřenou náručí. Ale nepoplácá vás radostně po zádech, ale pokusí se vás zprovodit ze světa.

Hráči dostanou do počáteční výbavy jednu figurku, kterou si mohou vybrat ze tří hrdinů. Každý z nich má svoji zvláštní speciální dovednost, kterou může při průchodu lesem používat. Kromě figurky, kterou postaví hráči na start, si ještě vezmou k sobě jeden stojánek s odpovídající barvou. Na něm je zatím připevněno pouze pět červených pohárků, které představují životy. Na toto místo budete také umisťovat svoje trofeje (poražené nepřátele) a získané zlato.

Samotná partie se samozřejmě skládá z jednoduchého házení kostkou a popocházení. Figurky se mohou pohybovat libovolně a mohou v průběhu pohybu měnit směr. V pravidlech není zmíněno, jestli se třeba v polovině pohybu mohou otočit o 180 stupňů a vrátit se zpátky. My jsme si přidali pravidlo, že toto otočení stojí jeden pohybový bodík.

Na kostce najdete šest různých čtverečků s nejrůznějšími obrázky. Pět z nich je rozdělené napůl mezi dva trojúhelníky, každý z nich platí pro jinou část partie. Ta bílá část patří pro poklidné procházení lesem, zatímco barevnou využijete v soubojích s příšerami.

Pohybovat se mohou figurky v rámci tahu o jedno až čtyři políčka, v závislosti na tom, co hodí. Jeden, dva a tři puntíky naleznete rovnou na kostce, posun o čtyři políčka představuje štít. Místo tohoto velkého posunu si však můžete také vybrat aktivování speciální vlastnost „dosah“, kterou může mít buď přímo váš hrdina, nebo zbraň, kterou s sebou nese. V nabídce dosahu můžete doléčit všechny životy nebo možnost zdolat jednu příšeru v okolí bez boje.

Jakmile dojdete do sousedství nějaké příšery, začíná ihned boj. Můžete tedy znovu hodit kostkou, která určí výsledek souboje. Buď příšeru porazíte, nebo vám ona uštědří nějaké bojové zranění odpovídající její síle (pavouk 1, vlkodlak 2 a hlavní temný druid 3). Podle počtu zásahů si odstraníte odpovídající počet červených žetonů ze svojí hráčské základny. V dalším průběhu hry se můžete doléčit pomocí elixírů.

Samozřejmě mohou hrdinovi životy dojít. V takovém případě je omráčený a vy musíte čekat, než nabude znovu vědomí. Toho se dočkáte tak, že musíte naházet pohybovou částí kostky znovu plný počet životů, obvykle to tedy trvá více než jedno kolo.

V průběhu hry však hráči za posbírané valouny zlata mohou nakupovat zbraně, které jim ve vítězství nad monstry nebo v pohybu po hracím plánu dále pomáhají. Na výběr mají hned ze šesti různých zbraní s různými schopnostmi.

Po cestě můžete zvedat zlato válící se po zemi, otevírat truhly, otevírat či přesouvat magické dveře. Všechno jen prostými hody kostkou. A nakonec jeden z hráčů dorazí až do cíle, k čekajícímu hlavnímu nepříteli, který je však stejně odolný jako jeho poddaní, takže stačí jednou dobře hodit a vyhráli jste hru.

K cíli obvykle vede více cest a záleží pouze na hráčích, kterou z nich zvolí. Jedna je dlážděná více příšerami, zatímco druhá předpokládá používání hlavy. Jak jsme již v úvodu zmínili, je pouze na fantazii hráčů, jak si jednotlivé dílky lesa k sobě pospojují a poskládají. Mohou tak vytvořit vždy zcela jiné prostředí. Variabilita se zvyšuje, pokud vlastníte více kopií Waldurku nebo jinou z krabic HEROICA.

Dobrodružství, které na cestě zažijete, je lemované vítězstvími i porážkami. Je to dané tím, že o všem zcela bez výhrad rozhoduje kostka a hráč si může pouze zvolit cestu, kterou se vydá a jak své pohybové body využije. A náhoda může být někdy prostě nezábavná.

Právě zmiňovaná náhoda se nejvíce podepisuje na dojmu ze hry. Ale musíme počítat s tím, že Les Waldurk je hrou pro děti, kterým zase tolik na strategii nezáleží a ten hod kostkou k dětským hrám často tak nějak patří. Přesto jsme doufali, že ve hře najdeme trochu více hloubky v tomto směru.

Naštěstí hraní HEROICA propadlo hodně lidí po celém světě a do náruče se nám tak sesypala spousta jejich zajímavých nápadů. Například se můžete vyhnout souboji s monstry, pokud chcete, ale musíte kostkou hodit správné hodnoty. Na štít mu dokonce ukradnete jedno zlato! Za stranu s lebkou vás monstrum zahlédne, když se kolem něj snažíte proklouznout a okamžitě vám ubere jeden život. Navíc s ním okamžitě musíte bojovat. Pokud hodíte stranu s mečem a lebkou, tak vás zahlédne, ale vy stihnete utéct. Jen ztratíte při rychlém útěku jeden život.

Zásadní změna je, že příšery nemají pouze jeden život, ale mají jich tolik, jaká je jejich úroveň. Musíte je tedy zasáhnout vícekrát a není tak jednoduché je porazit. Některé souboje se tak potáhnou i více kol, než některý ze soupeřů padne.

Do obchodu se v některých variantách lze dostat pouze v předem určených variantách. Odpovídá to mnohem lépe realitě, kde s vámi také žádný obchodník necestuje. Doporučujeme například u stromů nebo podobně.

Velmi se nám líbí také myšlenka, že příšery se pohybují. Pokud vám padne na kostce strana s lebkou, posunete směrem k aktivnímu hrdinovi příšeru, která je mu nejblíže a to o tolik políček, kolik padnul pohyb. Teprve pak je na řadě s pohybem hrdina. To vytváří zajímavé situace, kdy příšera zablokuje hráčům cestu a podobně. Dalšími variantami se budeme zase zabývat příště, až přijde na řadu další z řady HEROICA her.

Vzhledem k hrací době jedné partie, která málokdy překročí patnáct minut, je přímo v pravidlech doporučené, abyste hráli hru na několik misí. Můžete svět před každou misí přestavět nebo hrát ve stejném prostředí. Ale koho by bavilo neustále zabíjet stejného bosse? Proto je větší legrace vymýšlet vlastní vedlejší úkoly.

Například tak, že se snažíte sestavit lektvar, který vám navíc zbude do dalšího putování, ať už je to elixír neviditelnosti nebo rychlosti. Vždy ho sestavíte pouze, pokud seberete hned několik předmětů rozesetých po celém Waldurku! No, a pokud už nejsou, pak si to mohou hráči mezi sebou rozdat a navzájem se o něj obírat. Pak hází kostkou oba, a kdo zůstane stát jako poslední, vyhrává souboj i jeden předmět ze zásoby protivníka.

Nesmíme zapomenout na variantu hry, ve které se hráči mohou utkat proti sobě. Jeden z hráčů tedy ovládá monstra, zatímco druhý hrdiny. Obtížnost určuje počet hrdinů, které hráč má pod kontrolou.

Hra plní svůj základní slib a to, že přinese dobrodružství do obýváku především pro děti. Právě proto zde naleznete v základu jednoduchá pravidla, která se dále dají rozšiřovat. Ale jak je v pravidlech uvedeno, to už je jen a jen na nás, jako hráčích.

Svět HEROICA sám o sobě ve hře Les Waldurk není zdaleka dokonalý. Uvidíme, jak to bude s ostatními hrami ze série nebo dokonce na závěr s kombinací všech do ultimátního světa. Ovšem dnešním tématem je pouze samotný Les Waldurk.

Naštěstí všechno zachraňuje volnost, kterou hra nabízí. Je pouze na hráčích, jak si upraví svoje LEGO dobrodružství, protože právě v tom je přece kouzlo LEGA. Můžete si všechno upravit a prožít vlastní příběh. Pokud vám nevadí hodně velký vliv náhody a chcete si užít trochu toho napínavého plížení lesem příšer, pak dejte Lesu Waldurk šanci.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorNicolas Assenbrunner, Cephas Howard, Thomas Robert Van der Heiden
IlustraceThomas Robert Van der Heiden
VydavatelLEGO
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 3
Herní doba15
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(4 voters)
KategorieAdventure, Fantasy
MechanismyDice Rolling, Modular Board, Roll / Spin and Move
RozšířeníHeroica: Character Cards, Heroica: Ganrash, Heroica: Promo Cards
RodinaSeries: LEGO Games, Series: LEGO Heroica, Toys: LEGO
Alternativní názvyHeroica: die Wälder von Waldurk, LEGO HEROICA: Waldurk

Více o hře.

Recenze: HEROICA – Les Waldurk – tanec s vlkodlaky
Klady:

+ snadno ji mohou hrát děti už od 6 let
+ hodně zbraní
+ schopnosti hráčů
+ více možností sestavení hry
+ možnost hrát hrdinové versus monstra
+ variabilní
Zápory:

- jen pro dva až tři hráče
- příliš náhody v základu
- možná až příliš krátké a zdánlivě jednoduché
- cena
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Tajemné sídlo – místo plné tajemství