Recenze: Honeycombs – uvnitř včelího úlu

honeycombs-14

Včelky jsou opravdu šikovné. Dokážou postavit a zase rozložit úl během několika minut. Tedy alespoň to nám bude tvrdit rodinná hra Honeycombs, kterou si pro nás připravila společnost Piatnik. Výjimečně se ale jedná pouze o distributora, protože za vývojem stojí Go Games Inc (4 Sisters Games).

Hra zaujme už od prvního pohledu, protože veškeré potřebné komponenty se ukrývají ve velkém žlutém pytlíku. Ten na sebe po naplnění vezme tvar včelího úlu, do kterého nalétaly všechny medonosky malým otvorem nahoře. A stejným místem musí hráči zase vylovit všech 52 šestiúhelníkových destiček.

V pravidlech jsou hned tři varianty, jak je možné včeličky prohánět v touze po vítězství. My si popíšeme postupně všechny tři. Ta nejhlavnější je hned ta první, která dostala název Pilné dělnice. Hráči si mezi sebe rozdělí kameny rovným dílem. Jejich majitelé si svoji sestavu destiček zatím nesmí prohlížet, ale musí si je položit před sebe obrázkem dolů.

honeycombs-09

Všichni soupeři společně odstartují svoje snažení a od té chvíle mohou skládat kameny. Při tom se snaží je pospojovat. Kámen lze ale propojit s dalším dílkem pouze, pokud obrázky na obou stranách spojení jsou stejné.

Všichni propojují současně a ten, komu se to podaří jako prvnímu, zastaví kolo výkřikem. Ostatní hráči nyní zkontrolují jeho úspěšnost. Především jde o regulérnost spojení všech kamenů a také druhé pravidlo, které je důležité právě až na konci kola. V rámci skládání nesmí nikdy zůstat více než jeden kámen, který by byl propojený pouze jednou stranou k těm ostatním. Pokud hráč nesplní tyto podmínky, hráči dále mohou pokračovat ve skládání. Ten, kdo jako první opravdu uspěje a nemá ve svém dílu žádnou chybu, dostane body. Každý kámen, který je obklopen kompletně jinými dílky úlu, přinese svému majiteli pět bodů. Poté vytvořený úl rozeberou kámen po kameni a za každé správné spojení dostane hráč jeden bod. Ten, kdo má na konci nejvíce bodů, se stává vítězem.

Právě tady se nejvíce projeví klady hry. Tím prvním je krásné zpracování, protože kameny jsou pevné, velké a moc dobře se s nimi manipuluje. Ale tím největším lákadlem Honeycombs je hektičnost této varianty, ve které si všichni staví na vlastním písečku. A přesto je to zábavné, protože samotné kolo je u konce během deseti minut. Jenže kontrola a samotné vyhodnocení dokáže někdy trvat i stejnou dobu, takže celkem raději počítejte alespoň se čtvrthodinou na jednu partii.

honeycombs-04

Druhá varianta se jmenuje Obrovský včelí úl a v té budou hráči přikládat náhodně vylosované destičky (na výběr mají ze tří) ke společnému velkému úlu ve středu stolu. Tady se body udělují okamžitě po umístění kamene. Za uzavření některého dílku tak dostane odměnu ten, kdo k němu přiložil toho posledního, šestého, souseda.

Tato tahová varianta nemá takový drajv a nedokáže tak dobře zabavit. Jednotlivá kola spíš zdržují a celá hra trvá i půl hodiny. Průběh je samozřejmě přemýšlivější, ale při tom nabídku kamenů v ruce rozhoduje štěstí. A někdy není jednoduché míst v držení ty potřebné obrázky, protože na žádném kameni není jejich složení a pořadí úplně stejné.

Třetí možnost hry je vlastně pouze výuková pro ty nejmenší zájemce. Hráči totiž jednoduše skládají společný úl bez jakéhokoliv soupeření. Honeycombs jsou hrou doporučenou od sedmi let. Ale tyto děti už trénovat skládání nepotřebují. Tuto variantu tak doporučíme klidně už od šesti let.

honeycombs-11

Honeycombs je fajn hrou, která není tak logická, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jejich hlavní způsob hry totiž bude po všech hráčích chtít, aby se rozhodovali ve zlomku okamžiku a hledali mezi svými kameny spojitost. Čím méně hráčů v partii, tím více kamenů má hráč a tím je pro něj těžší vytvořit optimální sestavu. Honeycombs jsou hrou, ve které rozhoduje rychlost. Tedy alespoň v té nejzábavnější variantě.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDave Clarke (IV)
IlustraceHolly Clarke, Dave Clarke (IV)
Vydavatel4 Sisters Games, Brädspel.se, Lautapelit.fi, Piatnik
Rok vydání2016
Počet hráčů1 - 8
Herní doba30
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAbstract Strategy, Children's Game, Puzzle
MechanismyCooperative Game, Hand Management, Tile Placement
RodinaAnimals: Bees

Více o hře.

Recenze: Honeycombs – uvnitř včelího úlu
Honeycombs jsou hrou, ve které jde překvapivě o rychlost. Hráči mají sadu kamenů, které musí poskládat k sobě. A tohle je opravdu zábava. Musíte mít ale rychlé prsty a slabost pro tento typ her. Ačkoliv si s sebou nesou těžkou kouli v podobě několika nedostatků, Honeycombs je i tak fajn počinem, který zaujme a pobaví. Především děti.
Klady:

+ tři varianty
+ výborné zpracování kamenů
+ hra v reálném čase je zábava
+ těžší v nižších počtech
Zápory:

- tahová varianta není zdaleka tak zábavná
- náhoda v tahové variantě
- zdlouhavé bodování
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: HOPE card game – hrdinové postapokalyptického světa