Recenze: Hopp und Hui – nos je skvělá skluzavka

hopp-und-hui-01

Vždycky jsme si mysleli, že sloni jsou naši nepřátelé. Jejich stáda se prohnala naším domovem, zbořila všechno, na co přišla, a nám zbyly jen oči pro pláč. Až jednou se to všechno změnilo. Malý sloník zabloudil do naší vesnice. Nejenže nám pomohl postavit zpět všechny naše domečky, ale také jsme se dozvěděli, že sloní rodinky o nás nevědí. Připravili jsme pro ně cestu. Sloník se k nim při příští příležitosti přidal na jejich běhu k napajedlu. Ale čas od času se zastaví i s rodinou, a pak si hrajeme.

Tou hlavní zábavou pro všechny skřítky z pralesa, když je jejich kamarád s dlouhým chobotem navštíví, je ježdění po skluzavce. Přesně jak uvidíme v dětské hře Hopp und Hui! (v anglické verzi Hop and Hooey) od litevské firmy LOGIS. Autorem této zábavy pro mrňousky je Matthias Kaufmann a ilustrace vytvořil domácí Gediminas Akelaitis. To všechno vyšlo hned v několika jazycích v roce 2014, ale čeština mezi nimi zatím není (němčina i angličtina ale nechybí).

Krabička svojí délkou odpovídá tomu, že se v ní musí schovávat slon i s jeho dlouhým chobotem. A toho vidíme v jeho modré barvě i na víku krabice společně se všemi trpasličími kamarády a také hromadou hraček. To všechno je současně i ochutnávkou, co děti může čekat uvnitř krabice. Stačí jen trocha fantazie, aby si to přibarvili.

hopp-und-hui-07

Ve skutečnosti tím prvním a nejdůležitějším jsou kartonové komponenty pro sestavení klouzačky. Tady je nejdůležitější právě krásný modrý slon, který vytvoří oporu z obou stran. Podél jeho chobotu až na špičku hlavy povedou kartonové schody. Bude po nich mít kdo stoupat? Ale no samozřejmě! V krabici jsou velké dřevěné barevné figurky

Na začátku partie hráči vždy musí znovu sestavit skluzavku ze dvou stran slona, plochy skluzavky a samotných schodů. Slon se poté bradou zahákne za kratší stranu dna krabice. Před něj pak děti rozloží žetony hraček tak, aby byly pěkně dostupné a viditelné. Poté už si každý z hráčů pouze vybere jednu dřevěnou figurku a začínající hráč dostane kostky.

Každý puntík na kostce znamená pro trpaslíka jeden krok nahoru po skluzavce. Jakmile dorazí až na nejvyšší bod, může se konečně spustit dolů a přistát v bezpečí pískoviště. Při cestě dolů se může vesele smát, protože na konci jej vždycky čeká odměna v podobě jedné hračky. Tu si jeho majitel položí před sebe a partie pokračuje dál možností znovu vyšplhat a svézt se. Hra končí, jakmile jsou všechny žetony rozebrané. Vítězem se stává ten trpaslík, který jich nasbíral nejvíc.

hopp-und-hui-03

Hopp und Hui je parádní dětskou zábavou. Tady je třeba zdůraznit, že se bavíme o dětech mezi třemi až čtyřmi lety. Právě pro ně je tahle krabice naprosto skvělým dárkem, kterému v první řadě vévodí naprosto krásné zpracování. Všechny komponenty (figurky i kostky) jsou dostatečně velké, aby s jejich manipulací děti neměly ani nejmenší problém.

Nejde tedy o to do hry zapojovat školáky nebo dokonce dospělé. Pro ty se v krabičce nenachází žádná výzva. V podstatě jde pouze o házení kostkou a podle jejího výsledku se figurky pohybují. Ve hře neexistuje žádné rozhodování s výjimkou volby žetonů. Ta může ovlivnit vítězství a v případě malých dětí je třeba, aby se nad ní přecejen trochu zamysleli (zatímco dospělému je to jasné).

V pravidlech jsou dvě varianty. Ta jednodušší pouze s číselnou kostkou, kterou jsme popsali a poté druhá, ve které na řadu přichází i druhá kostka. Ta umožnuje trpaslíkům, aby si vyměnili místa. Navíc po cestě skluzavkou musí hráč hodit kostkou, aby zjistil, kolik hraček vlastně z pískoviště na konci chobotu ukořistil.

hopp-und-hui-12

Tato verze je doporučena pro starší čtyř až pětileté děti. V každém případě jsou ale partie rychlé (v nové verzi končí nasbíráním pěti stejnobarevných hraček a umožňují, aby si je navzájem hráči kradli) a čím více účastníků, tím větší legrace.

Hru lze velmi dobře vylepšovat různými dalšími pravidly, jako například sbíráním jen těch žetonů, které figurky trefí. Nebo výběr žetonů poslepu. Protože každý obrázek má svůj tvar, mohou si děti jejich vzhled zapamatovat.

Kromě limitu věku (který je pochopitelný) vidíme největší nedostatek v nutnosti skládačku sestavovat před každou partií. Naštěstí kartonové komponenty jsou vymyšleny chytře (háčky na jedné straně), takže vydrží hromadu skládání a rozebírání.

hopp-und-hui-19

Hop and Hooey je zábavou pro mrňata a přesně tak funguje. Nemůžeme od ní chtít nic víc a právě proto jsme také spokojeni. A totéž platí i pro děti, kterým ji nadělíte. Roztomilé ilustrace a nezapomenutelný slon se postarají o to, aby se děti s hrou cítili výborně. Hop and Hooey je výborně zpracovanou zábavnou hrou pro ty nejmenší.

Recenze: Hopp und Hui – nos je skvělá skluzavka
Hop and Hooey je ideální zábavou pro ty úplně nejmenší hráče. Pokud jste si dosud mysleli, že hry pro tříleté prcky neexistují, tak zábava se slonem a trpaslíky váš názor rychle změní. Hráči jen hází kostkami a postupují vpřed. Tím rozvíjí základní schopnosti, ale současně se také skvěle pobaví díky nevypočitatelným kostkám. Perfektní zpracování zaručuje, že si je hra získá od prvního pohledu. Hop and Hooey prostě na děti zabírá.
Klady:

+ zpracování
+ už od tří let
+ dvě varianty
+ s více hráči větší legrace
+ jednoduchá hra založená na náhodě
Zápory:

- skládání skluzavky před každou hrou
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ab in die Tonne – uvnitř popelnice