Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Hrábni si – hledání na dně misky

hrabni-si-13

Každý pořád něco hledáme. Ať už to jsou klíče, peníze nebo smysl života, vždy je to hledání, které vyžaduje odhodlání. A vytrvalost a pevné nervy potřebuje i každý, kdo si zkusí zahrát novou stolní hru Hrábni si. Připravila si ji pro nás společnost ADC Blackfire, ačkoliv původně krabička pochází z Velké Británie od firmy Drummond Games.

Krabice je černá a nehraje si na žádné téma. Místo toho ukazuje plastovou misku – přesně tu bílou, která na všechny hráče čeká uvnitř boxu. Ta bude po celou dobu partie naplněná až po okraj spoustou figurek čtyř barev. Ty vytvoří hned na začátku velkou valnou hromadu, ve které budou hráči šikovnými prsty hledat. Hráči všichni dostanou jednu náhodnou kartu z nabídky a společně si vyberou stranu karet, se kterou budou hrát.  Položí si kartu před sebe a postaví přesýpací hodiny poblíž.

Partie se dělí na dvě fáze. V první má každý jednotlivě šanci na patnáct vteřin postavit misku před sebe a po otočení přesýpacích hodin zkusit najít co nejvíce předmětů ze svojí karty. Každý nalezený objekt položí na tuto kartu a pokračuje, dokud se nepřesype poslední zrníčko písku. V tu chvíli je na řadě další.

hrabni-si-03

Teprve když se takto vystřídají všichni účastníci (a nikdo nedokázal objevit a zachránit všech šest předmětů), je na čase přejít do druhé části kola. Nyní hráči mohou používat pouze jednu ruku a pokusí se najít všechny zbývající své figurky. Bitva ale teď už probíhá současně, takže miska leží mezi hráči a všichni ji mají dostupnou.

I nadále účastníci hledají svoje objekty z karty a teprve po nalezení všech šesti může zahlásit vítězství. Jedná se ale o výhru v jednom kole, na jehož důkaz si částečný vítěz ponechá kartu. Vítězem se stane až ten, kdo karty nasbírá jako první tři.

Hrábni si je zběsilá hra o rychlosti. To vynikne především v druhé fázi. K té ale nemusí vůbec dojít, pokud máte opravdu šikovné prsty a dokážete najit hodně předmětů podle jejich obrázku hned během úvodních patnácti vteřin. Je dobře, že figurek k hledání je dost a není jednoduché je najít. Přehrabování je bláznivé především v druhé části kola, kdy každý má strčenou jednu ruku v misce a snaží se vylovit správný objekt.

hrabni-si-09

Barevná strana je o pořádný kus jednodušší. Hráč totiž zná alespoň barvu, v jaké má hledat. To šedivá verze karet nechává hráče bloudit rovnou ve více než třicítce různých objektů. Díky tomu je možné upravovat náročnost podle toho, jestli se partie účastní děti nebo ne. Hrábni si je totiž vzácnou hrou, ve které rodiče své děti porazí, protože je třeba opravdu dobré hledací schopnosti. A Ty mají dospělí lépe rozvinuté. A to i než minimálně doporučený věk osmi let.

Bitvy jsou samozřejmě zábavné, protože hráči se v druhé části kola neustále přetlačují. A vyhrát v první části, to se tak často nestává. Díky tomu vždy zažijete kontaktní způsob boje, plný vrážení do rukou nepřátel a snahy probojovat se jinam. Hráči neustále vytahují objekty, prohlíží si je a zase vrací. Není čas sledovat ostatní, takže každý tu je sám za sebe.

hrabni-si-08

Volba figurek je dobrý. Je mezi nimi třeba motýl, letadlo, sněhulák nebo kočka. Hráči se sice nenaučí číst, ale rozeznávat základní tvary a umět je pojmenovat, to je přesně to, co hledáme. Hra je opravdu velmi jednoduchá a nevyžaduje po hráčích žádné speciality.

Hrábni si je bláznivou a rychlou zábavou, která končí během deseti minut. Nabízí ale chaotickou zábavu, která baví v první řadě děti. Ale i rodiče, kteří se neberou vážně, mohou v misce najít správné předměty, jaké jsou na obrázku.

hrabni-si-11

Hrábni si je pro nás překvapením. Není totiž úplně hloupou hrou, ale stále vyžaduje po hráčích, aby dokázali, že jejich prsty jsou šikovnější. A hra jako taková umí pobavit, i když se k jejímu uzávěru musíte dostat s pomocí nářadí. Hrábni si je jednoduchá, bez taktiky, ale je v ní zábava.

Recenze: Hrábni si – hledání na dně misky
Hrábni si je akční stolní hrou, ve které hráči hledají šest předmětů. Nejdříve sami oběma rukama, ale po vypršení krátkého časového limitu společně. To už je mnohem těžší, proto je důležité si vytvořit dobrou výchozí pozici. Hrábni si pobaví větší děti a i některé rodiče.
Klady:

+ dvě obtížnosti
+ dvě fáze každého kola
+ nikdy nevíte, kdy kolo skončí
+ dobrá volba zvířat
+ rychlá herní doba
Zápory:

- jen dovednostní soutěž
- kvalita karet
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kiumbové – Tajuplný balík z Afriky aneb hra pro dobrou věc