Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze hračky: Janod Magnetibook – zvířátka za volantem závodních strojů

Lidé odešli. Nechali nám tu stroje s pásy, koly a vrtulemi. Utekli před sněhem a deštěm, zavřeli se do svých domů. Jenže nám zima ani vlhko nevadí. Naše husté kožíšky nás před nimi dobře chrání, takže můžeme převzít volant a nepřeberné množství páček a tlačítek a pustit se do práce. Je na čase přestavět svět k našemu obrazu. Tohle bude svět zvířat!

Stát se může cokoliv. Zvlášť, pokud máte k dispozici více magnetických skládaček ze série Magnetibook, které přichází z dílny značky Janod. Dnes tu budeme mluvit o čtyřech krabicích, které nesou názvy Zvířata, Roční období, Zábavné tváře a Dopravní prostředky. Všechno to jsou krabičky, které nesou myšlenku Magnetické knihy a skládačky. A na stoly dětí se dostávají zásluhou oficiálního distributora Janod.

Krabičky se pečlivě drží slova kniha, které mají v názvu. Vypadají totiž na první pohled právě jako knihy, především při pohledu ze strany, kdy byste řekli, že mají dokonce i stránky. Čelní strana každého boxu zůstává zavřená díky magnetům. A ty jsou v hlavní roli i uvnitř. Po otevření na každé dítě čeká v první řadě těžké magnetické víko skýtající pozadí pro tvorbu, které je pokaždé jiné a tematicky zvolené. Na dně boxu, případně v jeho kapsičkách, se schovávají malé i velké dílky, které spojuje jedno – pevně zůstanou viset na magnetickém víku, pokud je přiblížíte dostatečně blízko. Dno krabice pak slouží jako zásobník pro všechny dílky.

Začneme u těch Zvířátek, která mají v krabičce celkem třicítku magnetek. Na víku se nachází louka s květinami a stromy, kde se bude celý příběh skládání vždy odehrávat. V plastovém průhledném pořadači je uvězněna spousta dílků, se kterými jde poskládat těla mnoha zvířátek. Jsou tu zvířátka domácí i divoká, takže se na jednom místě může potkat prasátko se zebrou.

V nabídce nechybí ani karty. Jednotlivá zvířátka jsou třídílná, čemuž odpovídá celkem deset karet. Děti si skládáním trénují vnímání vzorů a hledání správných dílků pro zvířátko. Naštěstí jsou ale tvary a jejich spoje dostatečně univerzální, takže si můžete v rámci boxu poskládat třeba berano-nosoro-zebru.

Každé zvířátko má rádo jiné teploty a podnebí, takže je dobře, že je ihned budeme moci přivést do druhé krabičky. Její název je Roční období. A tato krabička nabízí neuvěřitelných 115 drobných magnetů. Ty děti s radostí využijí k vytvoření scény, která je vhodná do každého počasí.

Plastové víko dílky drží pevně na místě, aby se nikam ty opravdu miniaturní součástky nerozutekly. Mezi všemi komponentami je ale i sada korun stromů, které svojí barvou (bílou, oranžovou a rozkvetlou) zcela změní náladu celé herní plochy. Navíc na tyto velké dílky lze dále přikládat malé magnetky, třeba ptáčka nebo veverku.

Spousta již zmiňovaných malých součástek umožňuje opravdu velkou variabilitu scén, se spoustou detailů a možností, jak se mohou děti vyřádit. Připravené jsou i postavičky, které lze různě oblékat a dekorovat. Děti v této krabičce krásně cvičí vnímání ročních období a toho, co je charakterizuje. Karet je v této krabičce méně, ale jako inspirace poslouží moc pěkně. Jediným problémem tak je, že některé dílky jsou opravdu až moc titěrné (například květiny), ale odpovídají reálnému poměru velikosti.

A teď už přichází řada na stroje, závodní nebo pracovní, prostě všechno, co má kola nebo pásy. V podstatě všechny bláznivá i reálná vozidla dokážete vytvořit s pomocí třetí Magnetibook s názvem Dopravní prostředky.

Na víku zevnitř je dobře navržená plocha, která nabízí silnici, vodní hladinu i vzduch, takže je zde prostor pro úplně všechny. S pomocí padesátky magnetek lze dát fantazii průchod a poskládat cokoliv. A to i všechny ty reálné stroje, které děti tak milují. Tahle kniha se okamžitě stane oblíbenou právě pro to, jak mají děti k různým pohyblivým věcem vztah a možnost poskládat si letadlo, bagr, formuli nebo vrtulník se neodmítá. Dílky mají různé velikosti a barvy a k jejich skládání je potřeba hodně trpělivosti. Z námi testovaných boxů je tento na tvorbu nejnáročnější, protože hledání správných kombinací docela trvá.

A zatímco si zvířátka užívají se stroji, lidé místo toho dělají bláznivé výrazy a převleky. Celkem sedmdesát magnetů je v hlavní roli Magnetibooku Zábavné tváře a všechny budou pracovat s hlavou na vnitřní straně víka. Magnetická plocha má puntíkatou tapetu a hlavu bez očí, nosu a úst, pouze s kulatýma ušima.

Oči, ústa, různé ozdoby tváře, to všechno jsou ingredience, kterými se mohou děti bavit. Jejich výsledky většinou vzbuzují smích, protože tenhle box se nebere vážně a je hodně odlehčený.

Trochu překvapí spousta hranatých karet (v ostatních boxech jsou klasické karty orientované na výšku). Nabízí dětem tematicky sladěné tváře, nápady a současně také slouží jako zadání. Na každé kartičce totiž najdou i počet dílků, které je třeba k dosažení takového vzhledu. Je to vlastně taková hádanka.

Při zavření víka si mohou děti u každého boxu Magnetibook uchovat svůj poslední výtvor. I s připevněnými magnetkami totiž lze box dovřít, což je super zpráva. Je téměř jisté, že se budou svými nápady a výtvory chtít pochlubit kamarádům nebo vám, rodičům.

Jednotlivá víka jsou upevněna na tkaničkách, které jej udržují otevřené tak akorát. Děti si díky tomu mohou hrát jednoduše tak, že krabičku otevřou, mají dno před sebou a z něj rovnou přesouvají destičky na svůj finální obraz.

Karty úkolů jsou součástí každého boxu a představují parádní způsob nakopnutí představivosti. Pokud děti váhají nebo neví, co by mohly třeba z dílků postavit, pomůže jim balíček. U dnes testovaných Magnetibooků je ale všechno poměrně jasné. Jednotlivé dílky mají v podstatě přesné místo, kam je třeba je umisťovat.

Nové čtyři Magnetibooky ukazují, jak může i stejný koncept být odlišný. Zatímco zvířátka jsou jasně daná a vhodná pro ty nejmenší třeba od čtyř let, tváře a roční období nabízí mnohem větší volnost, ale současně na nich nelze příliš pokazit. Aby si to ale užily, děti by mohly být o rok starší. Teprve vozidlový box je tím nejtěžším, aby výtvor dával smysl. Proto je dobré jej nabídnout už školákům, tedy od šesti let. Magnetibooky jsou sady, které lze kombinovat, vytvářet příběhy a povzbuzovat fantazii.

Facebook: @JanodCeskoSlovensko
Instagram: @janod_cesko_slovensko

Prozkoumávejte dál
Recenze: Ports of Mediterranean