Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze hračky: Janod Sweet Cocoon – želva se učí abecedu

Želvy jsou moudrá stvoření. Ale aby se pořádně zamyslely, potřebují ticho a klid. Například když se malé želvičky nastoupí do školy, musí nejdříve každá postavit svoji pyramidu z kamenů, postavit se na ni na jedné noze a teprve potom začne vyučování. Je pravda, že na začátku školního roku se toho moc nenaučí, protože želvy nejsou zrovna známé svojí rovnováhou. Ale do Vánoc to zvládnou a už na konci prvního ročníku umí celou abecedu!

A právě pohádku ze života malých želv můžeme vyprávět s pomocí trojice hraček, na které se společně dnes podíváme. Všechny patří do řady Sweet Cocoon, která se točí kolem decentních pastelových barev, které zbytečně nekřičí, ale jsou příjemné na koukání. Pro svoje hračky je zvolila značka Janod a její český a slovenský distributor Janod. Hračku díky jejich distribuční síti najdete také na pultech mnoha obchodů.

Podíváme se tedy na zoubek nejen Vkládačce Abeceda, ale také Duhové želvě a dřevěným stohovacím kamenům, to vše tedy od francouzské značky Janod. Všechny tři hračky mají společných hned několik věcí. Především jsou všechny dřevěné, pevné a skvěle provedené. Velmi podobné je také věkové doporučení, kde abeceda i kameny jsou od dvou let, zatímco želvičku si mohou užít děti už od 1,5 roku věku.

Kreslete si s Abecedou!

První na přetřes přijde Vkládací puzzle Abeceda, která je výrazně kreativnější, než byste čekali. V krabici se ukrývá masivní dřevěná deska s šestadvaceti otvory. Každý má svůj vlastní, specifický tvarm a napříč písmenky se děti setkají i s osmi barvami palety, které se zopakují třikrát (respektive čtyřikrát v případě hnědé a růžové).

Pro většinu dětí bude toto první opravdové setkání s písmenky. Jednotlivé dílky mají příjemnou velikost, a proto se s nimi skvěle manipuluje. Najít ale pro každý kámen to jeho správné místo není jednoduché. Naštěstí dětem pomůže barevné rozlišení otvorů, které sníží rozhodování z téměř třiceti na tři. A současně učí nenásilně všechny mrňousky také barvám a jejich drobným odlišnostem a odstínům. Ostatně to máme pocit, že je posláním celé série Sweet Cocoon.

Jenže když už děti písmenky osvobodí ze zajetí jejich otvorů, nebudou je chtít hned vrátit. Co ale s nimi, když ještě neumí číst ani psát? Co třeba použít je jako komponenty k dozdobení kreseb? Že nemáte papír? To nevadí! Druhou stranu desky totiž netvoří jen nudná dřevěná plocha, ale celá záda jsou černá a pokrytá tabulí.

To znamená, že se těžko odolává šanci vzít všechna ta písmenka a začít je rozkládat právě na zadní stranu. Nechybí zde ani otvor, kam si mohou děti uložit křídu, pokud budou chtít zachovat svůj výtvor do příště.

Otvory pro písmena jsou správě velká, takže kameny do nich pěkně zapadnou a děti se tak mohou s pomocí desky také učit tvary, manipulaci a zlepšovat své šikovné prstíky.

Celkový dojem z Vkládačky Abeceda je jednoduše skvělý.

Tahací a stohovací želva na kolečkách

Teď už za námi přijíždí želvička, která má na zádech oblouky. Je to Duhová želva, která čeká, že ji budou děti tahat za sebou. Její nožičky jsou totiž opravdu malinké a sama se nikam moc nedostane, proto potřebuje pomoc.

Samotná želvička je zajímavá už svojí pohyblivou hlavičkou a ocáskem. Obě části těla jsou připevněné na pružině, a jak se stvoření pohybuje, roztomile s nimi pohybuje. Pro děti jsou ale tyto části těla zajímavé z jiného důvodu – jsou skvělé na manipulaci, nabízí odezvu při dotyku a ještě jsou zajímavé svým vzhledem.

Jenže kolečka a pohyblivost na želvě nejsou zdaleka tím nejlákavějším. Na zádech totiž nese šest oblouků se zvětšujícími se rozměry. Všechny drží na jednom místě díly tyčince, na které jsou navlečené. Právě tyto oblouky jsou hlavní odlišností, protože s nimi lze pěkně stavět pyramidu, skládat je na sobě a trénovat, jak do sebe jednotlivé dílky padnou.

Právě tady se opět projevuje barevné ladění Sweet Cocoon, které se opět moc pěkně k želvičce a jejímu nákladu hodí. Opět jsou to decentní barvy, které nijak netahají oči, ale při tom je výsledek stále pěkný na pohled.

Je vidět, že autoři hračky mysleli na všechno. I kolečka hračky jsou vybavená gumou, aby se nevalily po zemi přímo dřevěné kroužky. Díky tomu je želvička při svém pohybu příjemně tichá. To dotváří velmi dobrý dojem z celé hračky, které není co vytknout.

Nezůstane kámen na kameni, Stohovací kameny

Pokud něco děti opravdu milují nade vše, tak je to skládání věcí na sebe a tvoření pyramid. Čím větší a odvážnější stavba, tím lepší. Pokud je to u vás taky tak, pak určitě okem zavadíte o luxusně vypadající stohovací kameny. Obsahem této krabice je totiž zdánlivě nenápadných dvacet kamenů a destiček.

Kameny rozhodně nejsou nijak malé a je to pořádná halda velkých těžkých kamenů. Ale i při jejich větších rozměrech autoři mysleli na to, aby se dětem dobře držely. Jeden rozměr každého z nich je menší a většinou se pohybuje někde kolem tří centimetrů, což je pro děti moc pěkný rozměr, se kterým se dobře manipuluje.

Základem všeho je snaha poskládat z těchto kousků jednolitou stavbu. Kameny na sobě drží nečekanými způsoby ,a právě proto si mohou děti s jejich pomocí výtečně trénovat vnímání rovnováhy, přesnou manipulaci a šikovné prsty.

Z kamenů jde postavit řada různých staveb. Umožňují to i protáhlé desky, které s nimi sdílí prostor v krabici. I ty jsou ale variabilní a lze je použít nejen jako základnu nebo nějaké patro, ale třeba i jako sloup. Kameny mají skvěle zvolené plošky. Každá stavba je zážitek. Každá stavba je nakonec krásná na pohled.

I tyhle kameny mají pastelkové barvy, které můžete použít nejen pro trénink jejich rozpoznání, ale třeba jako omezující pravidla pro stavění. Nekřičí zbytečně do dáli, ale vypadají elegantně a jejich velká část má dokonce zachovanou přírodní barvu.

Stavěcí kameny jsou skvělým počinem. Jsou to tak trochu jiné kostky s řadou plošek, které nejsou na první pohled jasné. Tenhle box daleko víc nutí pracovat s fantazií.

Závěr

Všechny tři hračky nabízí kromě svého základního smyslu ještě něco navíc. A to je právě to, co je odlišuje a dává vám důvod, proč je pořídit. Je třeba samozřejmě také zdůraznit, že francouzská společnost Janod vyrábí vše ze dřeva z udržitelných lesů, s barvami bez chemie, vhodné pro malé děti. Pokud bychom si měli vybrat jednu z hraček, pak jsou to (asi díky našemu hravému naladění) stohovací kameny. Ale nebylo to jednoduché, všechny tři hračky z řady Sweet Cocoon se opravdu povedly a nedokázali jsme na nich najít žádný problém. Proto budeme v recenzích této série pokračovat, takže se můžete těšit na Domino Janod. Tak co, s čím si budete hrát vy?

Prozkoumávejte dál
Recenze: Holiday Fluxx – vánoce umí být pěkný chaos!