Recenze: iKnow Inovace – menší, ale stejná?

iknow-mini-11

Když si vezme hra za své téma inovace, je to poměrně odvážné. Možná se pak očekává, že přijde s něčím novým, objevným a nevídaným. Ale hře iKnow Inovace stojí tak trochu v cestě fakt, že se jedná o miniaturní verzi klasické velké hry iKnow. I tuto malou krabičku si pro nás připravila firma Albi v licenci původního vydavatele, společnosti Tactic.

Hra je součástí většího celku. Každá malá krabička má jiné téma, jsou tu Svět, Evropa a Životní styl. My ale dostali do rukou právě tu, která se zabývá inovacemi. Malá hranatá krabička se odlišuje žlutou barvou, ale jinak má grafika krabičky stále ten minimalistický design.

V krabičce malých rozměrů najdou hráči herní plán se třemi řádky a pozicemi pro figurky. I ty jsou stylově žluté, což si hráči mohou rovnou vychutnat, protože tuto desku položí do středu stolu. K tomu si každý z hráčů zvolí barvu svých figurek a dostane jednu sázecí a druhou tipovací. Na místo hned nad plánem vysypou hráči plastové žetonky bodů. Ve stojánku pak připraví sadu karet, kterých je tu dohromady 100 a každý má na sobě čtyři otázky. Každá potřebuje dost prostoru kvůli trojici nápověd.

iknow-mini-05

Hratelnost této vědomostní legrácky je stejná jako u velké hry. Jeden z hráčů odpovídá, zatímco druhý mu nejdříve přečte otázku. Odpovídající hráč se nyní musí rozhodnout, kolik nápověd bude ke správné odpovědi potřebovat – jednu, dvě nebo tři. Podle toho postaví svoji figurku s čtvercovou základnou na tipovací stupnici. Ostatní hráči si mohou nyní tipnout, jestli soupeři věří nebo ne. I to provedou umístěním figurek, ale po stranách na plusovou či mínusovou stranu.

Pak už všechno závisí na tom, jestli hráč dokáže splnit své předsevzetí nebo ne. Podle počtu nápověd může získat jeden až tři body v podobě kulatých žetonů, které si může nasadit na svoji figurku. Totéž platí i pro sázející hráče, kteří dostanou odměnu za případný správný tip na schopnosti protihráče. Kdo získá jako první deset bodů, vítězí.

iKnow je výborná hra svým mechanismem, kdy jsou do odpovídání hráči zapojení i mimo svůj tah. A to má za následek, že je celý průběh opravdu zábavný a zajímavý pro všechny zúčastněné. Není důvod se kdykoliv nudit nebo si zoufat, protože trochou riskování se dá získat dost bodů během několika málo kol. Zpočátku se tak hráči drží při zemi a později když zjistí, že jsou pozadu, začnou riskovat.

iknow-mini-03

Ale jaké jsou tedy nové otázky? Zůstávají opravdu věrné svému tématu. Nejde ale jen o ty klasické nové vynálezy nebo technologické vychytávky, jako jsou MMS, Boeing nebo rotoped. Mezi odpověďmi jsou ale i Alfred Hitchcock, Jan Kašpar nebo renesance. Hra je tedy při zachování svého tématu dostatečně variabilní. Někdy budou hádat hráči století podle vynálezů, jindy novou zbraň nebo přehradní nádrž. Nápadů tedy je rozhodně dostatek a hráč nikdy nemůže mít jistotu, co se na něj zrovna chystá.

S šíří zaměření od historie, zeměpisu až po moderní technologie se ovšem váže také určitá nespravedlnost hry. To proto, že jakou otázku dostanete, rozhodne převážně štěstí a také soupeř, který otázku ze čtyř na kartě zvolí. Ovšem i tak je potřeba být dítětem štěstěny, aby vás trefila otázka, kterou třeba zrovna znáte nebo kategorie, o níž máte alespoň povědomí.

iknow-mini-10

Rozměr krabičky ji určuje jako výbornou volbu na cesty. Současně ale pokud si nechcete karty ohrát rychle  a vlastníte původní iKnow, můžete je zkombinovat dohromady. Jen pozor, protože nejsou nijak označené a těžko je budete třídit zpět, pokud byste po tom někdy zatoužili.

iKnow Inovace pokračuje v tom, co na této vědomostní hře máme rádi. Nabízí nové otázky v klasickém herním hávu. Všechno to je menší, ale hra funguje stejně a pobaví opravdu spolehlivě. Dostatek otázek pak zaručí, že i tato menší verze s inovacemi postačí na poměrně dlouho. iKnow Inovace tak rádi chválíme.

Recenze: iKnow Inovace – menší, ale stejná?
iKnow Inovace je pokračovatelem, který nenabízí nic nového kromě rozměrů. To z krabičky dělá výbornou variantu na cesty, což u této hry určitě oceníme. Mechanismus je jasně daný a není na něm co měnit, protože je opravdu výborný a zapojuje všechny hráče neustále do hádání. iKnow Inovace je hra plná zajímavých otázek a plná zábavy.
Klady:

+ zajímavá témata
+ dostatek otázek
+ spolehlivý mechanismus
+ malá krabička
Zápory:

- náhoda spolurozhoduje o bodech
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Trans Europa a Trans Amerika – dvě železnice v jednom boxu