Recenze: In the City Origins – jak se smrt stala královnou

In the City: Origins - balení

Zpráva o králově smrti se ještě nestihla ani narodit a ona už to věděla a ani na chvíli neváhala. Vstoupila do města, procházela se jeho uličkami a sladkými slovy získávala na svoji stranu nespokojené poddané. Rozsévala nespokojenost s královskou rodinou, aby nástupce trůnu musel o křeslo bojovat. Věděla, že nebude sama, kdo o vítězství bude usilovat. A přesto si věřila.

Po týdnu se konal pohřeb. Velkolepý obřad plný kouzel nakonec skončil a všichni začali hlasitě přemýšlet, kdo bude nástupcem. Každý z uchazečů se měl dostavit dalšího rána na nádvoří, kde započne soutěž. Kdo nasbírá do setmění mezi lidmi nejvíce hlasů, stane se novým králem.

A s nimi se budeme soutěže účastnit i my v zatím nepříliš známé hře In the City: Origins od malého vydavatelství Sherwood Games. Jejím autorem je Duncan Davis. Celé dílko vykouknulo na svět v roce 2013 a jedná se tedy stále o novinku, která ale proplula pro mnoho hráčů víceméně pod radarem. To je také zásluhou toho, že hra je těžko dostupná (a v České republice ji nelze koupit).

In the City: Origins - připravená hra

Krabička je z kvalitního tvrdého kartonu, na jehož víku najdete obrázek města, které je hostitelem zmíněného turnaje uchazečů. Architektonické prvky východní kultury spolu s velbloudem v popředí dávají jasně tušit dějiště celé partie.

Uvnitř na vás čekají z velké části karty. Ale kromě nich jsou v jedné ze čtyř přihrádek uvězněné i tři desetistěnné kostky, deset průhledných žetonů a samozřejmě i pravidla. Na těch hned poznáte, v jakých podmínkách celá hra vznikala (jako ilustrační obrázky jsou použité fotky doplněné o jednoduché zelené šipky), a o to větší uznání si zaslouží autor za to, že celé svoje snažení dotáhnul do konce.

Z balíčku celkových 130 karet vytřídíte pětici neherních, které slouží k sledování vašeho stavu ve hře. Tady je nejdůležitější stupnice vlivu, který se vám s přibývající podporou zvyšuje, až se můžete přiblížit k maximální třicítce. Ve spodní části karty pak najdete také možnost označit dočasné bonusy nebo činnosti, na které si máte dávat pozor.

In the City: Origins - připravená hra

A pak jsou tu herní karty, které rozdělíte podle zadní strany šest hromádek. Z předního pohledu ale všechny vypadají v podstatě podobně – nahoře mají svoje jméno s ilustrací. Ve spodní části vás kromě rámečku s textem speciální dovednosti čeká trojice čísel – cena (štít), vliv (měšec) a hodnota ve vítězných bodech (korunka). A to je vlastně všechno, co ke hře budete potřebovat.

Přesto mezi kartami musíte najít na začátku partie dvacítku vůdců. To jsou postavy, které mají zájem o královské křeslo. Každý z účastníků partie dostane z této hromádky tři náhodné karty a vybere si jednu osobnost, do které se na dobu partie převtělí. K tomu dostane také jednu sledovací kartu a dvojici průhledných žetonů.

Trochu složitěji může připadat v první partii příprava společné herní plochy. Karty rozložíte celkem do sedmi sloupců. Zcela nalevo položíte balíček karet úrovně 0 a napravo zase hromádku s desítkou žoldnéřů. V ruce vám zůstanou karty první až třetí úrovně, ze kterých vytvoříte pětici hromádek stejného složení – tři úrovně 1 budou nahoře nejlépe dostupné, pod nimi čtyři karty úrovně 2 a úplně dospod dáte dvě karty nejvyšší úrovně 3. Těchto pět hromádek položíte vedle sebe a z každé z nich odhalíte dvě karty, které vytvoří společně pod balíčky dvě řady města.

In the City: Origins - rozehraná hra

Pro začátek si nyní nastavíte průhledným kamenem svůj startovní příjem, který je u každé postavy trochu jiný. Tím začíná také partie, ve které máte ve svém tahu vlastně pouze jednu možnost – nakoupit kartu z nabídky spodní řady města. Zpočátku to znamená šest, ale později s příchodem žoldáků i výběr ze sedmi karet.

Kromě nákupu můžete využívat na začátku svého tahu také speciální akční schopnosti některých karet. To se ale týká jen některých, protože jiné aktivují svoje vlastnosti ihned při nákupu, jiné musíte kvůli provedení textu v rámečku obětovat. Většina karet vám ale přidává možnost lepšího nákupu (vliv), kterou si ihned po jejím pořízení navýšíte. Karta z horního řádku se posune na dolní a prázdné místo zaplníte novou otočenou z balíčku.

V tahu máte obvykle pouze jednu možnost nákupu, ale prostřednictvím akcí můžete různými způsoby manipulovat s kartami, které jsou v nabídce, vyřazovat je či přesouvat. Jindy zase můžete porušit pravidlo spodní řady a koupit kartu i z horní. Vždy ale musíte sledovat jasné dva cíle – zlepšovat svůj příjem, protože karty s postupujícím časem jsou stále dražší a dražší, ale také sbírat vítězné body, o které nakonec jde především.

In the City: Origins - rozehraná hra

Partie končí ve chvíli, kdy se vám podaří vyprázdnit hned dva sloupečky ve městě. Po dohrání aktuálního kola hráči sečtou vítězné body na kartách, které vlastní. Vítězem se stává ten, kdo má tento součet nejvyšší.

In the City: Origins vás nechá nakupovat karty a postupně tak zvyšovat svůj příjem. Do hry přichází stále silnější a dražší karty, takže je k čemu se upínat. Mnoho z nich má zajímavé schopnosti. Určitě pak potěší možnost na přiložených kartách sledovat všechny důležité prvky hry a díky tomu neztratit ani na chvíli přehled o svých možnostech.

Samotná pravidla hry jsou velice přístupná a jednoduchá. A to přesto, že příručka není napsaná úplně dokonale. I tak se není problém In the City: Origins naučit za několik minut. O to větší důraz ale hra dává na znalost karet, bez které se příliš neobejdete. Proto hra k pořádnému zážitku vyžaduje několik partií, které vás seznámí se všemi možnostmi. Teprve pak si můžete užít všechny možnosti, které nabízí.

In the City: Origins - karty

Nejvíce jsme si oblíbili partie ve dvou hráčích, které nabízí dostatek možností a především zde roste váš příjem na začátku partie výrazně rychleji. Díky tomu je nákup silnějších karet možný dříve a hra tak nabírá rychleji tempo. Současně je ale také rychleji u konce. Naopak s více hráči je rozjezd znatelně pomalejší, protože se levné karty rychle rozdělí mezi hráče, kteří nemají pak tak vysoký příjem.

Herní čas není nijak závratný, protože ve většině tahů provádí hráči pouze nákup a akci. Tedy alespoň na začátku, protože ke konci partie před vámi leží poměrně dost karet. A jejich všechny možnosti se vám nabízejí, takže se hráči mohou občas rozhodovat delší dobu.

Nakupování karet a budování stále lepšího a silnějšího balíčku není žádný objevný koncept. Hra nepředstavuje žádnou unikátní myšlenku, ale přitom zůstává zábavná. Nejzajímavější na hře je mechanismus nákupu ze dvou řad, kdy pořízením dolní karty zpřístupníte horní pro soupeře. To je často riziko, které nebudete ochotní podstoupit. Naštěstí hra obsahuje také dostatek možností, jak se dostat rovnou ke zdánlivě nedosažitelným kartám nahoře.

In the City: Origins - karty

Díky mnoha různým schopnostem budete dlouho nacházet nejrůznější kombinace karet, se kterými se dá postupovat dál. Je jasné, že karty z pozdějších úrovní, které přijdou později, jsou výrazně silnější. Jejich získání tak může být velice zásadní. V partiích ale není vždy stejná sestava karet a některé se vůbec do nabídky nedostanou a to ani karty nižších úrovní. Díky tomu je odlišnost partií zaručena. Příjemným přídavkem jsou unikátní osobnosti. Každý uchazeč o trůn má svoji vlastní speciální schopnost a dodává hře další variabilitu.

In the City: Origins je určitě zajímavým a zábavným pokusem o jednoduchou karetní hru, ve které nakupujete karty ze společné zásoby a dočkáte se i zajímavých ilustrací. V balíčku najdete i několik útočných karet, ale jinak se jedná o snahu optimalizovat nákupy a výběr se zdroji, které máte k dispozici. Právě podle toho se také bude odvíjet vaše náklonnost ke hře, která sice není nijak výjimečná, ale zábavu nepokazí.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDuncan Davis
VydavatelSherwood Games
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 5
Herní doba60
Minimální věk9 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(2 voters)
KategorieCard Game, Fantasy
MechanismyCard Drafting, Variable Player Powers
RozšířeníIn the City: Harbor
RodinaCrowdfunding: Kickstarter

Více o hře.

Recenze: In the City Origins – jak se smrt stala královnou
In the City: Origins je novou šancí pro vás, jak se chopit žezla ve městě, které vás odmítlo. Ze dvou řad nabízených karet si vybíráte ty správné, ale nakupovat můžete pouze ze spodní. A v horních se pak objeví nové, silnější a zajímavější. Hra tak má velice dobrý a plynulý vývoj. Jenže pak je tu spousta akcí a schopností, které vám umožní si s nabídkou hrát, různě popírat základní pravidla a získávat karty, na které vaši soupeři nemohou. Základem je ale kupní síla, kterou máte do začátku malou. Většina nových karet ale přidává alespoň trochu financí do vašeho měšce zlaťáků a postupně si tak můžete dovolit stále dražší a dražší nákupy. Hráči nemusí ale neustále přepočítávat toto číslo, místo toho si ho evidují za pomoci průhledných kamenů na přiložených kartách, stejně jako některé další dočasné schopnosti. Hra nabízí velkou řadu konfliktů, ve kterých si protivníci navzájem berou či zahazují karty ze svých řad, jako v opravdové bitvě. A na konci může jen jeden z nich dosáhnout cílového součtu vlivu. Komu nevadí, že hra samotná nemá žádnou hloubku a příběh, ale jedná se pouze o nákup a využívání karet, může v této hře najít zalíbení. In the City: Origins nabízí hromadu postav se speciálními schopnostmi, které můžete objevovat a vést jednu po druhé k úspěchu – na zatím prázdný trůn.
Klady:

+ jednoduchý mechanismus
+ zamčená horní řada
+ tři úrovně karet na sobě v několika zásobnících
+ neustálá interakce
+ zajímavé karty stavu pro jednotlivé hráče s označujícími průhlednými kameny
+ jedinečné schopnosti vůdců
Zápory:

- v podstatě jen nakupování karet bez hloubky tématu
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Space Alert – sestřel toho mimozemšťana!