Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Inspektor Kdojeto – staňte se detektivy

Inspektor Kdojeto - balení

Jen malé kňournutí slyšela zahradnice, když miláček dcery lorda Cumberhatche zmizel. Byla to malá yorkšířice Fiifi. Nikdo o ní už několik dní neví, ale sama se ven ze svého pelíšku dostat nemohla. Když jej nalezli prázdný, byl vchod zavřený.

Tajemný únos pobouřil celou ostrovní zemi. Všechna přední média vysílala tuto zprávu jako první a obrázek Fiifi se rozletěl po světě. Nikdo ale pejska neviděl ani nenašel. Uplynulo 48 hodin, když konečně mohla začít jednat policie. Neváhala a okamžitě povolala inspektora ze všech nejpovolanějších. Inspektora Who.

Nepřiletěl v létající telefonní budce, ale v obyčejném voze značky Vauxhall. Nejdříve se nechal zavést na místo, ale hned poté začal vyslýchat svědky. A to byla chvíle, kdy všem došlo, proč se jmenuje tím jménem. Kdykoliv se ptal, zaznělo celým zámkem „Kdo?“

Inspektor Kdojeto - připravená hra

Inspektor Kdojeto je nová dedukční hra pro děti v češtině. Vydává ji firma Pexi a hra pochází původně z produkce společnosti Alexander. V našem jazyce se objevila na pultech obchodů v roce 2012 a teď už se vesele prodává v každém hračkářství.

Samotná krabice vás zaujme už svým rozměrem, který je opravdu úctyhodný a může se rovnat velkým deskovým hrám. Na tmavě modrém obalu najdete samotného inspektora, ale také ztraceného pejska. Celá hra je vyvedená dvojjazyčně pro ČR i Slovensko.

A co vlastně hráči najdou uvnitř? Především jsou to tři žluté rámečky s prázdnými okýnky. A pak další tři rámy naplněné plastovými dveřmi v barvách červená, zelená a modrá. Je jich vždy 24 od každé ze zmíněných barev.

Inspektor Kdojeto - připravená hra

Hned na začátku vás čeká první povinnost – vylámat je z rámečku, kde jsou upevněné na ocásky od výroby. Postupně opatrně musíte vyjmout každý z nich, až je před vámi hromada malých dvířek. Samotný návod doporučuje velice užitečnou věc – na některých z vylámaných dílků mohou zůstat hrany, o něž by se mohly děti poranit. Proto je doporučeno, abyste je zarovnali nožem.

Pak vás konečně čeká ta veselejší část – připevnění dveří do okýnek na jednotlivých rámech. Každá z herních desek musí mít všechna okénka stejné barvy, takže je pečlivě jedno po druhém nacvakáte do otvorů a tím už si připravíte svoje detektivní poznámky.

Ale ještě musíte jednotlivým dvířkám vnést život. K tomu slouží 72 kartiček s portréty, které musíte mezi desky opět rozdělit a zasunout do vodicích lišt na dvířkách. To budete také dělat pouze před první hrou, proto si dejte dobrý pozor, aby se na žádné desce neopakovalo jméno. Když si pozorněji prohlédnete obrázky lidí, uvidíte, že jsou opravdu velice odlišní a humorně nakreslení.

Inspektor Kdojeto - rozehraná hra

K těmto kartám dostanete v krabici ještě jednou tak velké portréty, které budou ukazovat na pachatele činu. Nechybí ani přesýpací hodiny, zápisník a především barevná losovací káča. Ta je tvořená z osmiúhelníku napíchnutého na tyčince. Když ji roztočíte, vždy se na konci svého pohybu dotkne jednou stranou stolu. To je hozená hodnota.

Na začátku partie si hráči jednoduše vezmou jednu z barevných desek se zasunutými portréty a otevřou všechna dvířka tak, aby měli obrázky podezřelých pěkně před sebou. Určíte si počet kol, na které se bude turnaj detektivů hrát. Nyní si všichni soupeři vylosují náhodně jeden portrét z velkých karet a zasunou ji do okénka v herní desce. Vidí na ni jen oni a ostatní hráči identitu této postavy neznají.

Hráči se v průběhu partie střídají na tahu. Když na vás přijde řada, musíte nejdříve roztočit losovací kolečko, které vám určí vaši možnou akci. Většina vám umožňuje zeptat se na jednu otázku, jedna dokonce na dvě otázky. Ale pak je tu jedna možnost, který když vám padne, přijdete o tah. Takže to chce trochu štěstí, jako při každé detektivní práci.

Inspektor Kdojeto - rozehraná hra

Ale nyní budeme předpokládat, že vám padla ta nejobyčejnější možnost a můžete se zeptat na otázku. Můžete se zeptat svého soupeře na jednu otázku, na kterou je možné odpovědět ANO/NE. Na vymyšlení otázky má hráč na tahu čas odměřovaný přesýpacími hodinami. Soupeř mu musí po pravdě odpovědět, jestli jeho pachatel této otázce odpovídá nebo ne. Například jestli má světlé vlasy nebo nosí brýle.

Za pomoci těchto otázek a odpovědí si hráči postupně zužují možnosti, až nakonec zjistí, kdo byl pachatelem. Jeho totožnost ale mohou odhalit až ve chvíli, kdy na ně přijde řada místo obvyklého zatočení káčou. Pokud odpověděl špatně, hráč toto kolo prohrál. Správná odpověď z něj dělá vítěze, protože to stihl dříve, než soupeř.

Inspektor Kdojeto není ničím jiným, než přepracovanou hrou Hádej kdo? (recenze). Autoři ale přihodili káču, časový limit, ale především třetí herní desku. Ve dvou je průběh hry jasný, ale jak se hádá vlastně ve třech? Jednoduše tak, že hráč hádá vždy pachatele soupeře po své levé ruce a odpovídá na otázky hráči po pravé ruce. Tím má každý stále jednoho protivníka.

Inspektor Kdojeto - rozehraná hra

I ve třech je hra stejně zábavná, jako ve dvou. Děti luštění detektivních záhad baví a k dobrému dojmu přispívají i legrační a pěkné ilustrace. Kartičky sice nejsou z nijak pevného materiálu, ale naštěstí se s nimi příliš nemanipuluje. U větších karet hrozí nebezpečí poškození, kdy pak hráči mohou vědět identitu pachatele ihned.

V průběhu hraní nás ale napadla ještě jedna mnohem zajímavější varianta, kterou lze hrát ve třech a dokonce i čtyřech hráčích zásluhou přítomnosti tří desek. Musíte ji však hrát alespoň na tolik kol, kolik je ve hře přítomných soupeřů, aby vše bylo spravedlivé.

Na začátku každé hry se jeden hráč stane pachatelem a vylosuje si náhodně jednu velkou kartu. To je jeho jméno. Ostatní hráči (dva nebo tři) si vezmou desky, ale už si nelosují svoje pachatele. Společným úkolem všech je uhodnout identitu pachatele, který před nimi sedí. V pokládání otázek se střídají, ale výsledky si zaznamenávají i po otázkách ostatních.

Inspektor Kdojeto - kartičky

Tentokrát nemusí čekat na svůj tah, aby se pokusili hádat. Ale v případě, že se netrefí, jsou z tohoto kola hry vyřazení. Bod dostane první hráč, který uhodnul. Pokud nikdo neuhodnul, tak dostane bod pachatel. Po odehrání kola se pachatelem stane další z hráčů, a tak to jde dokola, dokud se v této roli nevystřídají všichni. Kdo získal nejvíce bodů za správné tipy se stává vítězem. V případě remízy následuje souboj pouze mezi těmito hráči a vítěz se stává celkovým šampionem.

Inspektor Kdojeto je zajímavý především tím, že místo klasických dvou desek, obsahuje rovnou tři. Tím je mnohem vhodnější do početnější rodiny nebo do situace, kdy chtějí s dítkem hrát oba rodiče. To v klasické verzi této hry není možné. A proto Inspektor Kdojeto má určitě na trhu své místo, záleží jen na vás, která z verzí vám pak více vyhovuje.

Recenze: Inspektor Kdojeto – staňte se detektivy
Inspektor Kdojeto je hra, ve které musíte správným kladením otázek ANO/NE přijít na pachatele, jehož portrét má protivník položený na tabulce. Že vám to zní povědomě? Ano, hra podobného typu zde už byla. Co tedy přináší tato hra nového? Především losovací zařízení v podobě káči, která rozhodne o vaší akci v tahu. A pak možnost zahrát si hádání rovnou ve třech protivnících. To už by mohlo stát za úvahu, nemyslíte? Jen pozor, papírky s portréty jsou trochu tenké a občas nedrží v dvířkách. Jinak ale je pěknou a finančně méně náročnou volbou pro všechny rodiny, kteří ještě takovouto dedukční hru nemají..
Klady:

+ až pro tři hráče
+ jednoduchý herní princip
+ varianta s točící se káčou
+ na více kol
+ cena
Zápory:

- podobné hry už jsou na trhu
- portréty jsou z tenkého papíru
- na cesty moc velké rozměry
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: BrainBox V kapse – Zvířata a Dinosauři utekli z kostky