Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Jak Tři prasátka přechytračily vlka

Snad každý zná vyprávění o třech prasátkách, která si postavily domečky a měly pak potíže s hladovým vlkem. Vlk sice má velké zuby a dokáže sfouknout slaměný i dřevěný dům, ale na poctivý cihlový už jeho dech nestačí.

V pohádce, kterou si budeme vypravovat dnes, vypadá příběh trochu jinak. Prasátka se totiž poučila a postavila si všechny tři domečky z cihel, které je před vlkem ochrání. Jenže hladové šedé stvoření se nenechá jen tak snadno odbýt, počká si na prasátka venku před jejich domečky, když se vracejí z procházky.

Zatímco byly pryč, na cestě pro ně připravil překážky a nástrahy a teď je chce jedno po druhém sníst. Navíc našel a schoval jejich klíče od domečků. Prasátka se leknou a začnou utíkat. Stačí najít ukryté klíče a dostat se do domečku včas? Neváhejte, musíte jim pomoci!

Ve chvíli, kdy prasátka uvidí vlka, začíná opravdová hra Tři prasátka. Než ale začneme před vlkem utíkat, podívejme se společně do krabice, co pro nás výrobce hraček a puzzle Castorland připravil.

Český distributor Tří prasátek, SMT Creatoys (aneb obchod Výtvarné hračky), zařídili u polských vydavatelů nejen návod v češtině, ale i celou krabici. Děti se tedy nezaleknou na první pohled angličtiny a mohou si hru užívat naplno už od doporučených šesti let.

Velikost samotné krabice je určená především rozkládacím herním plánem. Kromě něj najdete v balení ještě červenou kostku a kulaté barevné žetony s obrázky prasátka a vlka. Na závěr samozřejmě zůstávají figurky všech tří prasátek a jejich hladového nepřítele, které jsou všechny vytvořeny z kartonu a připraveny pro zasazení do stojánků. Kromě nich vyzbrojíte vlka ještě třemi ukazateli, které také patří do stojánků.

Na pěkně malovaném herním plánu začínají všechny figurky ve spodní části, zatímco cílové domečky se tyčí až daleko nahoře. Úkolem všech prasátek, které ovládá jeden až tři hráči, je dostat se do svého domečku. Každý je barevně odlišený, takže si každé milé prasátko svoji útulnou chaloupku snadno pozná. Má totiž tričko a mašli ve stejných barvách, aby náhodou jeho barvu nezapomnělo.

To vlk má šibalský kabátek a roztrhané kalhoty, ve kterých se pustí za prasátky. Protože byl schovaný v nedalekém křoví, bude začínat jen nedaleko od našich hrdinů a ti si budou muset pospíšit, aby mu utekli.

Každé z prasátek se pohybuje podle hodu kostkou, ale vždy mohou běžet pouze dopředu a nesmí se vracet, i kdyby byla cesta zatarasená. Navíc pokud zastaví svůj pohyb na některém růžovém políčku, mohou házet jako bonus ještě jednou.

Vlk takovou výhodu nemá a vždy hází kostkou pouze jednou. Má však proti prasátkům výhodu lstivého plánu. Kdykoliv mu padne na kostce sudé číslo, může k pohybu navíc posunout některé ze svých nástrah, které na začátku partie šibalsky rozmístil na správná místa.

K dispozici má jak zamaskované jámy, do kterých se pokouší prasátka chytit, tak šipky, kterými je chce zmást a nalákat do pasti nebo do své hladové tlamy. Může velmi dobře využívat toho, že se prasátka nemohou vracet.

Jakmile se postavičky dostanou z první oblasti s mostky na říčku, musí na ní prasátka objevit plavající klíče a to každé ten svůj. Právě proto se zde mohou hrdinové také vracet a nemusí vždy postupovat kupředu. To je velká šance pro vlka, který je může dohonit.

Ve chvíli, kdy některé z prasátek získá klíč od svého domu, musí k němu běžet, co mu síly stačí. A protože běží, nemusí na závěr hodit přesné číslo, ale stačí mu jakékoliv vyšší, aby se schovalo do bezpečí.

Vlk vyhraje, pokud se mu podaří chytit všechna prasátka a to buď do nastražených pastí, nebo do vlastních tlapek. V takovém případě prasátko schramstne a už se žene za jeho dalším bratříčkem.

Hra samotná má velice jednoduchá pravidla, která zvládnou i předškolní děti. Pouze musí umět počítat a pohybovat figurkami v závislosti na hodu kostkou. Samozřejmě více si hru užijí o trochu starší děti, které budou schopné strategicky plánovat a posouvat figurku.

Jednotlivé partie jsou někdy velice rychlé a někdy je to neustávající honěná mezi vlkem a prasátky především v druhé části plánu, na vodě. Ale ve všech případech nepřesáhne hra patnáct minut, takže nemusíte mít strach, že by o hru děti ztratily zájem.

Díky námětu hry na honěnou si užijí děti opravdu hodně legrace a bude je hra bavit. Velký podíl na tom má také pěkné kreslené zpracování hracího plánu i vesele nakreslené figurky.

Zajímavá je také variabilita v počtu hráčů, protože zatímco ve dvou se jeden z účastníků postaví do role všech tří prasátek, zatímco druhý se stane lovcem ve vlčí kůži. Ve třech nebo čtyřech však musí prasátka spolupracovat a snažit se společnými silami uniknout svému pronásledovateli. Vlk sice prohraje, i pokud uteče pouhé jedno prasátko, ale kdo by se chtěl nechat sežrat vlkem, jen ať si pěkně hladoví lump jeden!

Tři prasátka jsou pěknou pohádkovou hrou pro nejmenší. Může z ní být i pěkná rodinná zábava, protože než by začalo házení kostkou rodiče nudit, bude soupeření u konce. Navíc je pohádka převedena do stolního provedení opravdu věrně a děti se k ní budou rády vracet už kvůli samotným kresbám.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 20% za dětský pohled.

Recenze: Jak Tři prasátka přechytračily vlka
Klady:

+ pohádková předloha
+ pěkné kresby a zpracování
+ jednoduché pro děti
+ nádech strategie
+ hra na honěnou
Zápory:

- pro dospělé moc jednoduché
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Star Trek Catan – spojení dvou legend