Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Janod Boohoo Party – strašidla na cestě do hradu

Hrad se vypíná na obzoru jako tmavý stín v šeru zapadajícího slunce. A kolem něj jako by se objevovaly nějaké podivné šedivé šmouhy. Čím víc je tma, tím jsou tmavější a výraznější. Slunce jim škodí, ale jak i poslední paprsky mizí za horizontem, je čas se znovu zkusit vydat k hradu a překonat jeho padací příkop a hradby.

Duchové se rojí a hráči je budou moci zkrotit ve hře Boohoo Party, kterou si pro všechny milovníky milého strašení připravila značka Janod. Nikde na krabici nenajdeme konkrétní jméno, ale jedná se o kolektivní snahu týmu autorů. A jejich snažení dostalo do příručky také dvoustranu s českými pravidly a výsledek doráží na stoly v nabídce oficiálního distributora Janod.

Straší v malé nižší krabičce, na jejímž víku se ještě nestačilo setmět, ale přesto zde už pobíhají duchové v různých podobách a barvách. Hráči tedy rychle proniknou do nitra boxu a vyjmou odsud kartonový plán rozdělený na několik dílků. Ty spojí a vytvoří tak mapu, která má sama tvar siluety ducha. Do jejího středu je třeba položit dřevěný hrad sestavený z pěti dílků. Každý z hráčů si vybere jednoho ducha a postaví jej na startovní políčko. Ačkoliv to může vypadat na první pohled z víka jinak, tak jedinou kartonovou komponentou je herní plán, který se skládá z několika puzzle dílů.

Hráči se střídají v příležitosti ovlivnit pohyb svých duchů. Ten, kdo je v dané chvíli na tahu, si vezme dvě číselné kostky a hodí s nimi. Výsledný součet je počet polí, o které může posunout svého ducha vpřed.

Figurka ducha se sice posune vždy kupředu, ale často zastaví na políčku, které na sobě má také číslici. A ve světě duchů se musí poslouchat, proto se postavička musí znovu dát do pohybu, někdy dopředu, ale někdy i o pár kroků zpět. V případě, že zastaví duch na oranžové výseči, dostane šanci pohybovat se znovu a jeho majitel může opět hodit dvojicí kostek.

Hráči a jejich průhlední kamarádi se pohybují vpřed i vzad, ale snaží se při tom být tím, kdo dorazí jako první k padacím dveřím hradu. Pokud ale chce některý hráč zvítězit, musí cílový počet kroků trefit přesně. V opačném případě naopak musí hozený součet vycouvat a tím se zase výrazně vzdálit svému cíli. Jakmile někdo úspěšně vstoupí do hradu a ihned zastaví, stává se vítězným duchem celé partie.

Boohoo Party je hrou o sledování cesty s pomocí kostek. Je to vlastně člověče, ve kterém se nevyhazují soupeřovy figurky, ale všichni putují po stejné trase do cíle. Každý si hledí svého a doufá v trochu štěstí.

Je jasné, že náhoda vládne světu duchů (alespoň tomuto) od začátku do konce a nikdo nemůže udělat žádné rozhodnutí, kterým by kostkám rozkázal nebo alespoň po hodu ovlivnil jejich výsledek. Nezbývá než se řídit jejich výsledkem a posunout figurku vpřed, ať už je to výhodné nebo ne.

Často se na cílovém políčku může nacházet něco nepříjemného, a protože na kostkách je rozsah hodnot od jedné až do šesti, pohyby jednotlivých figurek se mohou v jednom kole lišit až o deset kroků! A to už je docela dost. Jediným důvodem a smyslem zařazení kostek je sčítání, což je také hlavní důvod, proč byste mohli mít o tuhle hru zájem.

Je určena opravdu velmi mladému publiku, které začalo teprve chodit do školky. Dle oficiálních čísel na krabici je to od čtyř a kvůli tématu to stejně můžete vidět i vy. Pokud byste se ale řídili striktně mechanismy, pak ji zvládnou s pomocí i tříleté děti. A určitě to není od věci, protože hra je naučí k počtům ještě dobře se koncentrovat.

Nic víc. Žádné další ambice si Boohoo party nedělá. Nenabízí žádné volby ani rozhodování, ale pouze jednoduchou zábavu, která končí během patnácti minut. Stačí jen mít štěstí a doběhnout do cíle. Je pak jasné, že blízkost konce partie závisí nejen na hráčích, ale především na kostkách a jejich vrtošivých stranách.

Hlavním důvodem, proč se o tuto hru zajímat, je její parádní dřevěné zpracování. Moc se nám líbí figurky duchů a hrad uprostřed plánu působí na děti jako magnet. I přesto, že ve skutečnosti nic nedělá a nemá ve hře žádnou funkci. To je možná trochu škoda.

Boohoo Party je hra pro nejmenší, kteří se chtějí naučit počítat a zábava řídící se pouze a jen pokyny kostky jim nevadí. Je to trochu jiné Člověče nezlob se, ale tentokrát se nevyhazují figurky. To je dobře, protože řada dětí to nesnáší dobře. Boohoo Party je tak hlavně šancí, jak se znovu dostat do kontaktu s matematikou a základními sčítáními od dvou do dvanácti.

Facebook: @JanodCeskoSlovensko
Instagram: @janod_cesko_slovensko

Prozkoumávejte dál
Recenze: Wizard – Čarodějovo proroctví