Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Janod Hra na skládání a porovnávání čísel

Housenky potřebují umět počítat. Mají nejen spoustu končetin, ale také spoustu článků, ze kterých se skládá jejich dlouhé tělíčko. No a když se někde protahují, potřebují vědět, jak velkou částí těla jsou ještě venku a jakou uvnitř.

A s počítáním budou potřebovat alespoň trochu pomoci i od dětí. Právě pro ně je připravena Hra na skládání a porovnávání čísel, která vznikla pod dohledem vývojového týmu francouzské značky Janod. A s českými pravidly se k nám hra dostává zásluhou oficiálního distributora značky Janod pro ČR a SR.

V buclaté tmavé krabičce se ukrývá dřevěný herní plán, který se skládá z jedné desky se třemi čtvercovými otvory. Především jsou ale v desce ukotvené dvě tyčky, na které je třeba housenky navlékat.  Samotné housenky se tu ukrývají rozdělené na části – jsou tu hlavičky i proužky představující části tělíčka.

Dětem připravují rodiče s pomocí destiček úkoly. Ty mohou nabídnout číselné hodnoty v různých podobách – mohou tu být klasická čísla, puntíky na kostce nebo počet zdvihnutých prstů. Společně s porovnávacími operátory menší, větší, rovno vytvoří rovnici a děti podle jejího zadání musí poskládat housenky a jejich tělo. Tím současně rovnici vyřeší, protože stačí porovnat délku obou tělíček a zjistí, která housenka je delší nebo jestli došlo k remíze.

Ale začínáme mnohem jednodušeji. Nalevo i napravo se objeví jedna destička a děti musí tuto hodnotu správně rozpoznat a poskládat tělo housenky. Není zde zapojeno žádné porovnávání ani výpočty, ale pouze jednoduché rozpoznání. Děti se učí různé podoby, která čísla mohou na sebe vzít a učí se je převést na počet kroužků na těle housenky. To je základem všeho a lze na tom začít pracovat už od tří let.

Jakmile děti znají hodnoty, mohou se pokusit je rozkládat. Tím začnou chápat, že čísla mají nějaké součásti. Stačí položit jednu hodnotu do středového čtverečku a je pouze na malém hráči, kolik kroužků ponechá modré a kolik zelené housence. Děti se tak zcela nenásilně učí chápat, že číslo se může skládat z jiných menších. Dvě tyčinky a housenky k tomu slouží naprosto perfektně a je to ten úplně nejlepší moment z celého tohoto nenápadného boxu.

Posledním momentem, jak lze housenky využít, je už nakousnuté počty a porovnání. Mezi destičkami jsou k tomu vhodné symboly. A i tohle vnímání usnadňuje výška housenek.

Zpracování je tu naprosto zásadní cestou k úspěchu. Dětem tahle hra slouží k objevování světa a housenky se stanou kamarády. Deska je pevná, vzniklé figurky krásně barevné a počty kroužků díky dvěma odstínům snadno rozpoznatelné.

Hra Skládání a porovnávání čísel je parádní výukovou pomůckou, která chytře využívá svého obsahu, aby děti postupně a efektivně pozvala do říše čísel a počtů. Pěkně krok za krokem promyšleně přidává a skvěle funguje.

Facebook: @JanodCeskoSlovensko
Instagram: @janod_cesko_slovensko
YouTube: @PLAYATELIER

Prozkoumávejte dál
Recenze: Dungeons & Dragons: Castle Ravenloft – časy PC legendy se vrací?