Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Jantaris – simulátor středověkého obchodníka

Obchodníci na světě byli, jsou a budou. Jejich většinou jediným přáním je vytvářet zisk a zbohatnout na svojí činnosti. Dnes je trh sice hodně nasycený různými živnostníky, ale prostřednictvím správného marketingu lze dosáhnout leccos.

To před několika staletími měli obchodníci situaci mnohem složitější. O každého zákazníka museli bojovat přímo na tržišti a jejich jedinou reklamou mohli být pouliční vyvolávači. I přesto trh s nejrůznějším zbožím velmi rychle vzkvétal, ale s tím narůstala také konkurence. Pokud si myslíte, že byste se v tomto nebezpečném prostředí prosadili, zaostřete na hru Zbyňka Vrány s názvem Jantaris.

Vyšla v roce 2007 pod křídly společnosti Altar, která má v nabídce také dobrodružné Proroctví, jednoduchou šachovou Legii nebo třeba horrorový Dorn. Všechny hry až na nedávno vydanou Collosal Arenu jsou původní české.

Jantaris vzešel z druhého ročníku autorské soutěže neziskové organizace Czech Board Games, v jejímž průběhu se jmenoval ještě Cech obchodníků. Spolu s ním tentýž rok spatřili světlo světa i laboratorní Laborigines. Autorský konkurz je vhodným místem pro všechny začínající tvůrce deskových her, kteří by se rádi v oboru prosadili. Nejen, že mohou získat v případě vítězství slávu díky publikování hry, ale především se dočkají cenných rad odborníků z oboru, které jim pomohou dotáhnout jejich výtvor k dokonalosti.

Už grafika víka vás připraví na téma, obrázek je pěkně detailní, takže je radost se na něj koukat i opakovaně. Celá krabice sice nemá žádné obří rozměry, ale její obsah vás příjemně překvapí. Komponent je tolik, že je taktak dostanete do připravené papírové vložky, která vede pouze středem krabice.

Uvnitř totiž najdete kartonový rozkládací hrací plán, pravidla v českém a slovenském jazyce a opravdu velké nápovědní karty ve čtyřech barvách. Nemenší prostor však zabírá také pytlík plný různobarevných figurek, které sice mají klasický člověčovský tvar, ale vynahrazují to svojí barvou. Spolu s nimi se v igelitu ukrývají i dřevěné kostičky a tři větší žetony. Vše pak ve finále doplní balíček karet.

Zvláštní odstavec pak zaslouží další dva listy papíru. Jeden je pouhým překladem karet do slovenštiny, ovšem nás zajímá ten druhý. To jsou totiž přelepky, kterými si můžete Jantaris lokalizovat do jazyka našich slovenských sousedů a to v původní grafice, takže nepoznáte, že kartičky jsou přelepené, což mnozí určitě ocení. Hra je tak připravena skvěle pro oba tyto trhy.

Na začátku partie si soupeři rozeberou všechny komponenty ve svojí barvě – hromádku patnácti figurek, obě nápovědní kartičky a také čtveřici hlasovacích karet. Do středu mezi hráče přijde hrací plán, který má netradiční bodovací stupnici od jedné do patnácti. Vedle něj připravíte dřevěné kostičky dvou surovin a také nabídku předmětů, karet ovládnutí trhu a také hromádku karet velkého trhu.

Dva dřevěné žetony umístíte do středu hrací desky, který představuje tržiště. Okolních osm trojúhelníků představuje jednotlivé čtvrti města Jantaris. Zbývá už jen vybrat aktivního hráče (tak se zde označuje začínající hráč) a umístit jednu ze svých figurek na nulu na počítadle bodů.

Před zahájením hry vás čeká ještě úvodní kolo, ve kterém si každý z účastníků rozestaví dva svoje obchodníky (figurky) na libovolné čtvrti v městě kromě trhu uprostřed. Na jednom políčku může stát i více figurek. Pak konečně začíná samotný obchodní souboj.

Pod jedním tahem se i zde ukrývá poměrně hodně činností, v Jantarisu však jsou navíc rozdíly v hraní i podle aktivního hráče. Ten jako jediný hraje aktivně, ačkoliv i ostatní hráči se jeho tahu v mnoha případech účastní.

V první fázi svého tahu může aktivní hráč vybírat ze tří možností. Může navštívit tržiště, za což si okamžitě z banku vezme až dva žetony zboží jedné barvy. Může však vlastnit maximálně šest žetonů od každého zboží, takže musí optimalizovat a přemýšlet nad tím, kdy se mu to vyplatí.

Druhou možností je činnost nazvaná cechovní dům a umožňuje položit nebo odstranit obchodníky z hracího plánu. Tím vzniká na plánu v jednotlivých místech převaha, se kterou se počítá dále v průběhu kola.

Poslední variantu tvoří bazar, což je dražba o jeden z vystavených předmětů. Ty vám mohou přidat nějaké speciální akce nebo vlastnosti, které budete moci využívat po zbytek hry, ale také především za ně získáte body prestiže, což je v Jantarisu označení pro vítězné body. Ovšem nejdříve musíte vyhrát dražbu s ostatními hráči, kteří se mohou o kartu také ucházet. Teprve pak můžete za odměnu posunout svoji bodovací figurku vpřed na stupnici, blíže k cíli a vítězství.

Druhou fázi tahu představuje diplomacie, které se opět vždy účastní všichni soupeři. V ní nejdříve pohne jedním z žetonů cechu, které jsme na začátku partie umístili do středu hracího plánu, a tím stanoví novou aktivní čtvrť, které se bude diplomacie týkat. Všichni hráči si za pomoci hlasovacích karet vyberou jednu z akcí z možností: kšeft, černý trh, posílení vlivu a nábor.

Výsledek diplomacie pak odpovídá tomu, kolik hráčů danou možnost zvolilo. Obvykle platí, že se snažíte zvolit zlatou střední cestu. Jako ve většině hlasovacích her i zde lze odhadnout a odhalit plány soupeřů a pokusit se podle toho vybrat kartu. Všechny možnosti jsou přehledně rozepsané na velké pomocné kartě.

Úspěšným kšeftem získáte zboží, pokud se vám povede transakce na černém trhu, pak opět můžete získat nějaké cenné kostičky. Zatímco u kšeftu riskujete pouze propadnutí akce a žádný zisk, černý trh vás může odměnit i ztrátou všeho vašeho majetku. Posílení vlivu a nábor vám umožní pro změnu manipulovat s obchodníky v rámci městských čtvrtí, ale opět nesmíte podcenit určitá rizika, které plynou ze špatného hlasování.

Poslední dvě fáze se nedějí v každém kole. Pokud je uprostřed města, kam můžete své obchodníky také pokládat, na začátku třetí fáze Velký trh alespoň pět obchodníků, pak mohou všichni hráči postupně získat body prestiže výměnou za žetony zboží. To vše v závislosti na otočené kartě z hromádky Velkého trhu, která určuje poměr směny.

Před samotným koncem tahu aktivního hráče se vyhodnotí ovládnutí trhu, tedy jestli některý z hráčů nemá kontrolu nad třemi čtvrtěmi a to takových jmen, které jsou uvedeny na některé kartě ovládnutí vedle hracího plánu. Pokud se mu podaří mít na třech výsečích alespoň dva obchodníky a zároveň více než soupeř, pak si může započítat určitý nemalý počet bodů prestiže.

Vítězem se stává ten z hráčů, který jako první získá tucet nebo více bodů. V případě remízy rozhoduje množství zboží ve vlastnictví.

Při hraní Jantarisu vzniká řada zajímavých situací a mezi hráči je neustále potřebná komunikace, kterou udržuje naživu častá dražba a diplomacie. Situace na hracím plánu se neustále mění a obchodníci mění svoje místa, takže je třeba dávat dobrý pozor na karty ovládnutí trhu.

Pojetí aktivního hráče je velice zajímavou variantou, kdy se tahu soupeře účastní podstatnou dobu i ostatní protivníci. Tím se jednoduše autor postaral o čekání, které obvykle musíte absolvovat při tazích soupeřů, kdy můžete pouze pasivně sledovat jejich hru a rozmýšlet o svém příštím tahu. Zde se neustále musíte soustředit, aby vám neunikla důležitá informace.

Protože si soupeři mohou své získané suroviny krást a ve hře jich je neustále nedostatek, tak je při partii velký podíl interakce. Svoji roli si na konfliktech vybere i manipulace s figurkami obchodníků na hracím plánu.

Každá partie bude jiná, protože vše závisí na rozhodnutích hráčů, ale také na kartách velkého trhu a předmětů, které zrovna dorazí do nabídky.

Po více partiích zjistíte drobné nedostatky. U karet předmětů nevyužijete jejich zajímavých možností tak často, jak byste si představovali, protože raději ušetříte suroviny na Velký trh. Také hlasování je spíše o pocitech a odhadu, takže někteří hráči mohou mít dojem, že se jedná spíše o náhodné hlasování, které nemohou ovlivnit. Naštěstí se v obou případech nejedná o žádné zásadní problémy, které by vám výrazně znepříjemnily hraní.

Jantaris je určený pro tři až čtyři hráče a je zajímavé, že v obou počtech budete mít z partie zcela odlišný pocit. Možná to někomu bude připadat jako negativní vlastnost, protože k souboji nelze přistupovat vždy stejně a ve čtyřech se budete hůře snažit o územní převahu. Ale v podstatě to odpovídá realitě, protože i ve skutečném životě se vám bude nadvláda získávat hůře, když bude více konkurence a budete muset hledat jiné metody.

Grafické provedení celé hry je více než podařené. Hlasovací karty i předměty mají krásnou grafiku, vše je na kartách uvedeno přehledně na místech, kde byste to čekali. Zvykat si budete na význam pouze několika málo ikonek, které pochopíte během jedné minuty.

Hra patří k těm se střední hrací dobou, takže se budou nejkratší partie pohybovat kolem hodiny. Svůj vliv na to má také minimální počet hráčů, což je případ všech podobných dražebních her. Vzhledem ke složitějším pravidlům je opravdu vhodná pro děti až od dvanáctého roku.

Jantaris je určený spíše pro středně pokročilé hráče, kteří se začínají rozhlížet po trhu s deskovými hrami. Zkušenějším bude vadit obsažená náhoda a nedostatek kontroly nad děním na hracím plánu.

Zajímavou kombinací dražby, hlasování, převahy a strategického uvažování se podařilo vytvořit Zbyňku Vránovi zvláštní mix. Zpočátku to může vypadat jako, když pejsek a kočička pekli dort, ale v konečném důsledku zjistíte, že se jedná o hru, která překvapivě drží pohromadě a nezískává tolik pozornosti veřejnosti, kolik by si zasloužila.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorZbyněk Vrána
IlustraceJan Kantor, Tomáš Kučerovský, Tomáš Zahradníček
VydavatelAltar Games, Czech Board Games
Rok vydání2007
Počet hráčů3 - 4
Herní doba45
Minimální věk12 and up
KategorieRenaissance
MechanismyArea Majority / Influence, Auction/Bidding, Simultaneous Action Selection

Více o hře.

Recenze: Jantaris – simulátor středověkého obchodníka
Klady:

+ grafické zpracování
+ přelepky pro slovenštinu
+ zajímavé mechanismy spojené do jednoho celku
+ fáze diplomacie
Zápory:

- karty předmětů tak často nevyužijete
- hlasování může vypadat jako náhodné
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Barrel of Laughs je Sranda soudek