Recenze: Junior Turbo Activity – jak rychle umíte mluvit?

activity-junior-turbo-14

Času není nazbyt. Každé tiknutí vteřinové ručičky slyším velmi dobře. Letí ke mně s ozvěnou, odráží se od všech okolních zdí a blíží se ke mně. Jedno za druhým. Počítám je? Vlastně ani ne. Nenechám se přece rozptylovat. Musím předvést absolutní výkon. Už je to tady!

Určitě moc dobře znáte tu nervozitu, když vystoupíte před kamarády s kartou v ruce a snažíte se jim zprostředkovat nějaké slovo. Ano, tak přesně se cítíte u hry Activity (recenze). Původní verze je dnes již klasikou, která navštívila každou párty. Prostor pro vylepšování je ale především u dětských verzí, kam patří i nová krabice z dílny firmy Piatniku. Stále používá prověřený systém vymyšlený dvojicí Catty a Führer.

Nová modrá krabice ukrývá pravidla a plán s jednoduchou oválnou trasou. Ta má celkem patnáct políček a po nich budou hráči pobíhat s dřevěnými figurkami, které tak dobře známé. Pro hru jsou důležité karty, kterých je tu celkem 220 a to vždy se dvojicí natištěných pojmů a ikonou popisující úkol pro hráče. Aby se ale hra mohla kvalifikovat do rodiny turbo, potřebovala především plastový časovač. Ten má na ukazateli stupnici od nuly do šedesátky a bude odměřovat hráčům čas. Ale baterie nepotřebuje.

activity-junior-turbo-02

Na začátku partie se hráči rozdělí do týmů, které vždy musí mít alespoň dva členy. A pak už to je pouze o hereckých schopnostech. Hráči krok za krokem postupují, a když na jejich tým přijde řada, jeden z nich na sebe vezme tu zodpovědnost a otočí horní kartu z balíčku. Sám si může v klidu přečíst zadání a teprve poté mu někdo ze soupeřícího týmu natáhne časovač na maximálních šedesát vteřin.

Ty ale má hráč ne na jeden, ale na oba pojmy. Musí je stihnout vysvětlit předepsaným způsobem (kreslení, pantomima, vysvětlování) a jeho spoluhráči se je snaží uhodnout. Platí zde pravidla, která známe z jiných verzí Activit. Vypravěč si ale sám může vybrat, který z výrazů bude popisovat jako první.

Od úspěchu týmu se odvíjí jeho odměna. Za pouze jedno uhodnuté slovo se mohou figurkou posunout o jedno políčko vpřed. Pouze bezchybnost v obou případech vede k tomu, že tým získá rovnou tři body. Absolutní neúspěch neznamená ale žádnou ztrátu. Partie pokračuje tak dlouho, dokud některý z týmů nedorazí na cílové políčko a tam může začít slavit.

activity-junior-turbo-04

Junior Activity Turbo jdou ve stopách svých ostatních party bratříčků a sestřiček. Tentokrát se zaměřují na mladší publikum, která ale stále musí umět číst. Už samotná obtížnost vysvětlování (všechny tři druhy) jasně dává najevo, že i se základními slovíčky tuhle hru budou moci hrát děti tak od osmi let věku. A asi ne úplně všechny, některé se k nim připojí později (kreslení, slovní zásoba). Právě tyto rozdíly mezi malými hráči mohou být tou největší překážkou při pořízení hry.

K hraní je bude zdárně lákat plastový hodinový strojek. Ten je celý z plastu a natahuje se pouhým posunem ručičky. Bohužel už od první partie nefunguje tak jak má. Odpočítávání se zastavuje samo od sebe. Navíc ani stojánek není možné použít tak, jak byste si představovali, protože to znovu zastavuje cvakání.

Tentokrát na nás nečekají žádná barevná políčka, která předurčují typ vysvětlování. Každý pojem má svoje vlastní zadání, což je výhoda i nevýhoda současně. Více než čtyři stovky pojmů tak budete vyprávět všechny pouze na jeden způsob. To ale při tom počtu není zase tak zásadní. Předměty to jsou jednoduché a děti jejich popis zvládnou – máme tu budík, pírko, cirkus nebo měsíc.

activity-junior-turbo-12

Na dětských party má hra úspěch, stejně jako ve školách. Je určena až pro šestnáct hráčů, čímž se skvěle hodí do menších tříd na nějaké uvolněnější hodiny. Děti se i zde nenásilně učí, ať už slovní zásobě nebo šikovnosti. Spodní hranice je tentokrát nastavena na čtyři účastníky, což je pochopitelné a žádnou variantu pro tři tu nenajdeme. Pokud ji ale znáte, můžete ji použít z jiných Activity her, ačkoliv my jsme přesvědčeni, že nikdy nemůže fungovat tak dobře, jako plnohodnotná partie.

Junior Turbo Activity si šlapou svoji vlastní cestičku s pomocí měřicího zařízení a především bodování, které klade důraz na uhodnutí hned dvou pojmů. Tím je na týmy vytvořen tlak, partie jsou rychlejší a všechno tak funguje ještě lépe. Snad chyba v měřicím zařízení byl problém jen u našeho kusu. Jinak jsou totiž Junior Turbo Activity velmi dobrou volbou pro zábavu dětí.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorUlrike Catty, Paul Catty, Maria Führer, Ernst Führer
VydavatelPiatnik
Rok vydání2007
Počet hráčů4 - 16
Herní doba30
Minimální věk8 and up
KategorieChildren's Game, Party Game
MechanismyActing, Team-Based Game
RodinaSeries: Activity (Piatnik)
Alternativní názvyActivity Junior Turbo, Activity Turbo для детей

Více o hře.

Recenze: Junior Turbo Activity – jak rychle umíte mluvit?
Junior Turbo Activity si s zdánlivě sebou nesou všechny dobře známé klady a zápory klasické hry Activity. Hráči tak musí být pohybově nadaní a umět něco namalovat. Tahle hra je ale pro děti, takže požadavky jsou volnější. Zadání na kartách jsou jednodušší. Ale hra také přidává na hráče tlak v podobě nového měřicího zařízení. S ním se váže rychlost partie a také tlak na týmy, které se snaží uhodnout všechny pojmy a získat tak bonusový bod. Bohužel cvakací přístroj na pérko nám příliš nefungoval a často bylo lepší hrát bez něj s jinou časomírou. Junior Turbo Activity je povedenou dětskou party hrou, poud jste fanoušci Activit.
Klady:

+ časový limit
+ bodový bonus za uhodnutí obou hesel
+ rychlá partie
+ až pro šestnáct dětí
+ dostatek hesel
Zápory:

- náhoda při losování hesel
- zvýrazňuje rozdíly mezi dětmi
- zastavující se časomíra
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Topito – stát se hvězdou šapitó