Recenze: Karuba Junior – tři týdny prázdnin

karuba-junior-13

Kluci na táboře našli mapu k pokladu. Říkal to Tonda. Prý je viděl, jak si ji prohlíží. Jenže jsou starší a koukají na mě jen jako na otravnou mouchu. To všechno byla ještě včera pravda. Jenže kdosi je prozradil a tak se mapa ocitla v zamčeném šuplíku vedoucího. Konečně jsem mohl prokázat svoji užitečnost. Když jsem jim mapu vrátil, museli mě přijmout do party. A tak když tábor skončil, čekalo nás ještě jedno, větší dobrodružství o letošních prázdninách. Stačilo počkat, až rodiče nebudou doma.

Na dětskou výpravu se s nimi vydají i hráči doma, aniž by museli rodičům utíkat. Právě pro všechny dobrodružství chtivé děti je připravena desková hra Karuba Junior. Jedná se o variantu velmi populární hry Karuba pro starší hráče. Na rozdíl od soupeření tentokrát Rüdiger Dorn a Tim Rogasch zvolili přístup kooperativní. Hra i tentokrát vychází pod značkou HABA a to s ilustracemi studia Vieleck.

Žlutá krabice je docela velká na dětskou hru. Na víku vidíme partu dětí, jak se vydávají na dobrodružství na nějakém tajemném ostrově. Ale vzhledem k velikosti přijde první mírně zklamání po zvednutí víka. To proto, že uvnitř na hráče čeká pouze jeden dvoudílný herní plán s mořem a pláží, sadu 28 dílků a poté už jen dřevěné figurky.

karuba-junior-04

Na začátku partie tedy děti připraví právě tuto svoji startovní mapku a kolem rozloží kompletní výběr z destiček, ale obrázky musí být otočené směrem dolů. Trojice dobrodruhů je společná, hráči tedy budou bojovat jako tým. Figurky začínají na pláži, zatímco dřevěná loď s plachtou se objevuje na obzoru na nejvzdálenějším políčku od pevniny. Jeho trasa se vine jako had až k ostrovu. Jsou to piráti, kteří děti sledovali a chtějí jim nyní poklad ukrást.

Celá skupinka hráčů se bude střídat na tahu. A úkol aktivního hráče je otočit jednu libovolnou destičku mapy a může ji přiložit naprosto podle svých představ k již objevené mapě. Dílek ukazuje nově objevenou trasu džunglí. Při pokládání pochopitelně musí navazovat všechny cestičky a oblasti se stromy.

Základem všeho je ale obsah destičky. To proto, že na ní nemusí být pouze cesty, ale také slepé uličky končící tygrem. Takové nepříjemné překvapení neznamená nic negativního, pouze tudy už žádný z hrdinů nesmí dál prozkoumávat. Mezi rozloženými destičkami na stole leží také obrázky pirátské lodě. Pokud hráč odhalí tento dílek, pak hráč musí posunout nepřátelskou loď o jedno políčko směrem k ostrovu.

karuba-junior-06

Nejlepší zprávou při odhalování destiček je ale nalezení pokladu. To je konečně ten moment, kdy se figurka jednoho z hrdinů ze začátku lesa může posunout ke svému úlovku.

Po otočení a položení dílku je na řadě další hráč v pořadí. Tak se všichni členové týmu střídají až do okamžiku, kdy se jim podaří najít kompletní sadu tří pokladů. Jestliže tedy každý z malých hrdinů hlídá jednu truhlu s poklady a loď pirátů ještě nestačila přistát, mohou děti slavit společné vítězství. Ale prohrát mohou hráči také tím, že umísťují špatně destičky a díky tomu nemohou další chodbičku regulérně umístit. To zabloudili v džungli a neuspěli.

Karuba Junior je opravdu jednoduchou hrou pro ty úplně nejmenší děti. Kromě přikládání destiček totiž nemohou nic moc ovlivnit. Prostě si jen užívají dobrodružství z objevování džungle. Ale tady je třeba zdůraznit cílový věk, který je nastavený už od čtyř let věku. A tady je důležité, že se děti naučí nejen spolupráci s ostatními, ale také organizování vzorů, tedy cestiček tak, aby navazovaly.

karuba-junior-07

Hra je to čistě náhodná, protože dobírání destiček nelze nijak ovlivnit. No a právě tady je třeba zdůraznit, že jedna z podmínek prohry právě na identitě těchto obrázků zcela závisí. Podobně jako u hry Drachenturm, i tady je podle otočených destiček posunován nepřítel hráčů. A zatímco u zmíněné hry všechno zachraňovaly jiné herní možnosti, tak tady hra navíc nenabízí vůbec nic.

Ale ono to překvapivě nevadí. To proto, že ty nejmenší děti nepotřebují žádnou složitou přemýšlivou výzvu. Jim stačí jednoduchý mechanismus, u kterého se budou bavit a který povzbudí jejich fantazii. No a tady pořád Karuba Junior pokládá dobré základy.

A protože si hráči nijak nerozebírají hrdiny, nemá počet účastníků žádný vliv. Snad jen ten, že je čekání na tah delší. Jinak ale zase mohou lépe komunikovat a radit se na správném umístění destiček.

karuba-junior-10

Bohužel figurky malých dětských hrdinů jsou ve hře pouze na ozdobu. Ale to nic nemění na faktu, že právě tyto mohutné figurky mají důležitou roli na krásném vzhledu celé hry. Ta je pohádková a opravdu v malých dětech vzbuzuje dobrodružnou atmosféru. Největší radost určitě udělá krásná pirátská lodička.

Karuba Junior je zábavou pro děti, které si ji užijí jako jedno velké dobrodružství. Náplní je sice jen otáčení destiček, ale to malým hráčům naprosto stačí. Bloudění v džungli jim přinese řadu zajímavých zážitků. Karuba Junior dělá dětem radost.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRüdiger Dorn, Tim Rogasch
IlustraceRené Amthor
VydavatelHABA, Swan Panasia Co., Ltd.
Rok vydání2017
Počet hráčů1 - 4
Herní doba10
Minimální věk4 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieAdventure, Children's Game, Puzzle
MechanismyCooperative Game, Modular Board, Tile Placement
RodinaVersions & Editions: Junior Versions of Grown-Up Games
Alternativní názvy卡魯巴兒童版

Více o hře.

Recenze: Karuba Junior – tři týdny prázdnin
Karuba Junior je dětská hra, ve které se budou muset společně postarat o úspěch svého týmu. Dobrodružství na vzdáleném ostrově znamená šanci najít poklady. Jenže za zády mají hladové piráty, kteří se posouvají kupředu a hrozí, že jim cenné truhlice vyfouknou. Děti potřebují pořádnou dávku štěstí, aby ve hře Karuba Junior uspěly. A i při tom je to zábava, protože se bavíme o dětech předškolních.
Klady:

+ skvělé pro malé děti
+ krásné zpracování
+ trénuje spolupráci a vnímání vzorů
Zápory:

- málo taktických možností
- náhoda může prohrát vše
- figurky hrdinů nemají žádnou funkci
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Čtu slova a baví mě to