Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Karuba – ty největší poklady jsou v džungli

karuba-16

Hledání pokladů je jedno velké dobrodružství. Přivede vás do nejhlubších vod, kam světlo nikdy nedosáhne, na špičky nejvyšších hor, kde sotva lapáte po vzduchu i do džunglí, kde vám dýchá za krk hejno jedovatých stvoření. Každý krok za zlatem nebo drahými kameny je vykoupený rizikem. Ale stojí to za to!

A ačkoliv byste si mohli myslet, že hledači pokladů s novou dobou vymřeli, opak je pravdou. Zůstávají nám nablízku v naší fantazii, ať už jde o Nathana Drakea nebo Indiana Jonese. A teď k nim přibudou další, i když vlastně bezejmenní. To proto, že na nás čeká desková hra Karuba, kterou pro nás připravil Rüdiger Dorn jako součást nové rodinné řady deskových her od společnosti HABA. Tato hra je novinkou pro konec roku 2015 a ilustracemi k ní přispěl Claus Stephan.

Béžová krabička ukrývá svoje vlastní poklady. A hráči se určitě rádi nechají přesvědčit, aby je vytáhli z krabice a začali hrát. Nejdříve budou potřebovat čtyři velké herní plány, které jsou rozděleny vždy na šachovnici čtverečků a po jejich obvodu jsou uvedeny souřadnice ve stupních vždy od deseti do stodeseti (jednou pro pláž a podruhé pro džungli). Každý z účastníků dostane sadu dobrodruhů, svatyní (po čtyřech v různých barvách), ale také sadu cesty džunglí v jedné barvě zadní strany. Body do hry přinesou tajemství staveb v džungli, které vytvoří hromádky v sestupných hodnotách. Vedle budou pak ležet kameny krystalů a zlatých nugetů.

karuba-07

Ještě než partie začne, musí hráči rozestavit svatyně a svoje hledače pokladů. Společnými silami každý rozhodne o pozici jedné barvy, kterou pak musí ostatní následovat. Hráči si také mezi sebou zvolí jednoho vedoucího, který zamíchá destičky džungle, zatímco ostatní je rozloží kolem plánu podle čísel. Tak se jim budou nejlépe hledat, když budou vylosované.

Vůdce expedice vždy odhalí horní destičku ze svojí zamíchané hromádky a je nyní na ostatních hráčích, aby odpovídající číslo našli ve své zásobě. Poté se všichni pokusí umístit dílek podle svého nejlepšího uvážení kamkoliv na herní plán. Vždy při tom musí respektovat vyznačenou šachovnici a cesty musí být napojeny. Nesmí tedy ani vést ven z plánu. Navíc dílky musí být vždy správně natočeny, tedy s číslicí v levém horním rohu. Některé pozice mohou obsahovat také kameny, které sem hráči položí a svými hrdiny je později mohou sebrat.

Položení dílku ale není povinné. Místo toho může hráč destičku zahodit a za to posunout jednoho ze svých hrdinů. To ale není všechno. Dílek je tím hodnotnější, na čím víc stran míří jeho cesty (tedy vždy od dvou do čtyř). Tolik kroků může hráč svojí libovolnou figurkou také udělat, ale vždy pouze po postavených cestách začínajících u jeho nohou na pobřeží. Hrdinové se nesmí přeskakovat a stejně tak nelze ani rozdělovat body pohybu mezi více z nich. Pro zvednutí cenného kamene musí figurka na daném místě zastavit a nechat zbytek bodů propadnout.

karuba-01

Jakmile některý z dobrodruhů dorazí až ke svatyni, dostane nejhodnotnější destičku v dané barvě. První tak získá největší odměnu, na pomalejší hráče pak čekají hodnoty stále nižší a nižší. Hráči tak pokračují a snaží se vybudovat co nejrychleji stezky k pokladům a získat je pro sebe. Partie končí, pokud jeden z hráčů dosáhne všech čtyř svatyň nebo je odehráno všech 36 destiček džungle. V obou případech si hráči poté sečtou body za dílky svatyní, dva body za každý zlatý nuget a po jednom bodu za krystal. Ten, kdo nasbíral nejvíce bodů, se stává vítězem.

Karuba by se mohla zdát jako obyčejná cesty propojující hra. To všechno platí, dokud stavíte propojení mezi svým hrdinou na pobřeží a hlubokou džunglí. Jenže pak se dozvíte zásadní zvrat – abyste něco získali, musíte figurkou za pokladem dojít. No a pro každý pohyb je třeba odhodit destičku, která by vám jinak přispěla další cestičkou. Ve hře je důležité využívat stejnou cestu pro více hrdinů, protože ne všichni budou mít dlážděnou stezku rovnou ke svému cíli. Hráči musí důmyslně využívat každou dílek.

karuba-11

Hráči se tedy musí neustále rozhodovat, jak mají který dílek použít. Nejde tedy jen o správné umístění na mapku, ale případně o její zahození. A to není vůbec jednoduché. Ve hře ale vůbec není žádná náhoda (ta určuje pouze pořadí destiček). Hráči mají všichni naprosto stejné počáteční podmínky a je pouze na nich, jak si s podmínkami poradí. Pouze ten lépe plánující se stane nakonec vítězem.

O variabilitu se pak starají také pokaždé jiná startovní místa chrámů i dobrodruhů. Díky tomu vlastně žádná partie nebude jen tak stejná a to je třeba opravdu ocenit. Obzvlášť při zachování absence jakékoliv náhody. Tady se všechno designerovi Karuby podařilo zvládnout opravdu do posledního puntíku.

Soupeři se navzájem nijak neovlivňují. Každý řeší svůj vlastní hlavolam a to je vlastně také jediná výtka. Současně by se jakýmkoliv útočením rozbil dojem naprosto stejných podmínek, takže je pochopitelné, proč hra žádný konflikt neobsahuje. Díky tomu je ale vlastně jedno, jestli si ji zahrajete ve dvou, třech nebo čtyřech. Vždy je stejná a to je vlastně dobře. O to lépe, že hra netrvá nějak dlouho, a pokud si hráči neberou příliš času na přemýšlení, tak má každý tah maximálně minutu, což dohromady znamená rozumnou půlhodinu k dokončení celého honu za pokladem.

karuba-14

Karuba je vynikající zábavou, ale současně také pořádně taktickou a přemýšlivou hrou. Ta dá hráčům opravdu zabrat a vůbec se nejedná o pohodovou taktickou hru. Tady se každý krok, každý tah a každá chyba počítá. Karuba vás tedy prověří, ale současně není přehnaně složitá a je vhodná pro různě náročné hráče.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRüdiger Dorn
IlustraceClaus Stephan
VydavatelConclave Editora, HABA, Nabita World co., Ltd., Swan Panasia Co., Ltd.
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 4
Herní doba40
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(21 voters)
KategorieExploration, Puzzle
MechanismyBingo, Connections, Grid Movement, Network and Route Building, Simultaneous Action Selection, Tile Placement
RozšířeníBrettspiel Adventskalender 2016, Karuba extension: bonus tiles, Karuba: Add-on, Karuba: The Volcano
RodinaComponents: Gems/Crystals, Digital Implementations: Tabletopia, Series: Family Games (HABA), Theme: Archaeology / Paleontology, Theme: Tropical
Alternativní názvyカルバ, 卡魯巴, 카루바

Více o hře.

Recenze: Karuba – ty největší poklady jsou v džungli
Karuba je elegantní a taktická hra, která umí skvěle pobavit a současně prověřit. Hra totiž dává všem hráčům stejné podmínky a nenabízí žádnou náhodu, která by je odlišila. Současně jsou ale jednotlivé partie dostatečně odlišné a hra trvá jen něco málo přes půl hodiny. Přemýšlivých a zábavných her je vždy málo, a proto jsme rádi, že mezi ně můžeme zařadit Karubu a doporučit ji všem.
Klady:

+ velmi taktická hra
+ žádná náhoda
+ dostatek taktických možností
+ variabilní
+ stejné ve všech počtech
+ herní doba
Zápory:

- chybí jakýkoliv kontakt hráčů
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Pirate Code – LEGO honba za pirátským pokladem