Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kicky Ricky – bláznivý kohoutí tyran

kicky-ricky-18

Když jsem vstoupila, byl v kurníku strašný hluk. Trvalo několik vteřin, než jsem si všimla, co se vlastně děje. Vzadu jsem uviděla svalnatou postavu, jak se šplhá po balících slámy až nahoru na nejvyšší pozici. Na místo, které patří jen těm, kteří si to zaslouží. Ale tenhle kohout je vetřelec, který si tu nezaslouží být. Cizinec, který tu nemá co dělat a chtěl by se stát králem. Povstaneme a vyhrajeme!

Do boje se ale zapojí také všichni malí hráči, kteří si sednou ke hře Kicky Ricky. Jedná se o novinku ze stáje společnosti Ravensburger, kterou vymyslel Gunter Baars (Burg Klettermax, Labyrint Trezory) a obrázky k ní dodal Kinetic. Hra celá vznikla v roce 2006 v angličtině jako Chuck-It Chicken!, zatímco Kicky Ricky je původně název německé verze, ale zůstal stejný i pro českou. Alespoň na krabici, protože jinak se hra podle pravidel jmenuje Bláznivý kohout.

Hra se ukrývá v pořádně vysoké krabici. A celé její nitro je vyplněné kurníkem. Plastovým, velkým a postupně po schodech stoupajícím. Každé patro má několik pozic, po kterých se mohou slepičky pohybovat. A na celém prostoru je také několik otvorů, kam je možné vyložit překážky, za které je možné se schovat.

kicky-ricky-07

Pro hráče je kromě této herní plochy připravena také hromádka plastových figurek samotných slepiček (12), které lze rozeznat nejen podle barvy, ale také podle čepičky na hlavě. Pak tu je ještě jedna velká postavička kohouta, který drží pod paží okap pro transport vajíček, jedno pořádně šišaté vejce, čtveřice překážek (konev, sud, kbelík a nádoba na mléko), ale také dvojice kostek.

Na začátku partie hráči na stůl položí herní plán a úplně nahoru vyšplhají s kohoutem. Posadí ho do připraveného otvoru a nyní si mohou vybrat v klidu jeho protivnice. Každý si zvolí jednu barvu a svoje tři slepice postaví na spodní hnědé hliněné patro. Po slámě se budou muset kdákající hrdinky vyšplhat s jeho pomocí. Ještě je ale třeba osadit kurník dílky překáže.

Teprve poté mohou hráči zahájit partii tak, že mezi sebou vyberou začínajícího odvážlivce, který dostane dvojici kostek. S těmi jednoduše hodí a hned zjistí, jaké symboly mu na nich padly. Pokud jsou to pokrývky hlavy, je to dobré. Může posouvat svoje slepičky vzhůru, pěkně krok za krokem nahoru. Každý posun znamená rovnou vyskočení o jednu úroveň výš. Nemusí ale stoupat rovně vzhůru, ale může si pro svoji hrdinku vybrat libovolnou pozici na nově dosaženém patře.

kicky-ricky-08

Ovšem napínavé to začne být ve chvíli, kdy některému z účastníků padne na kostce symbol kohouta. V takovou chvíli na sebe vezme roli kohouta. Natáčením s ním zamíří na slepici soupeře, kterou chce shodit dolů a zpomalit a potom nabije nebezpečnou zbraň v podobě okapu. Vajíčko se začne kutálet, seskáče po schodech kurníku a možná s sebou vezme i nějaké slepičky.

Pohyb vajíčka je nepředvídatelný, protože šišaté věci se prostě neodráží tak, jak bychom chtěli a čekali. Ale každá figurka, kterou trefí, se může postavit až na místě, kam spadne. V bezpečí při kutálení tak jsou pouze postavičky v zákrytu některé z překážek, která vajíčko na jeho cestě zdárně odrazí.

Potom je na řadě s hodem další hráč. Tak se střídají všichni, posouvají slepičky, ale také se v pozici zlého kohouta snaží zabránit soupeřům v postupu. Nakonec se to ale některé z hrdinek podaří a svým pátým krokem vystoupá až nahoru na pyramidu s názvem kurník. Ten, komu se to podaří jako prvnímu, se stává vítězem a novou královnou kurníku.

kicky-ricky-09

Kicky Ricky je hra pro ty úplně nejmenší, kteří mají slepičky rádi. Skutečná zábava téhle hry ale plyne z vajíčka, které se často kutálí po plánu a rozsévá zkázu do řad slepičích hrdinek. Jeho vypouštění si děti zamilují a stejně tak budou nadšeně sledovat svoje soupeře, když budou střílet svoje vlastní bílé projektily.

K dětské hře samozřejmě nerozlučně patří náhoda. A ta je tady jedním z nutných strůjců úspěchu. Děti potřebují pohybovat těmi správnými slepicemi a k tomu potřebují, aby je kostky alespoň trochu poslouchaly. Naštěstí, i když jsou šestistěnné dámy proti, mohou se bránit a namířit vajíčko na svoje soupeře, a odstřelit je zpátky dolů. Pokud se trefí, to totiž není vůbec jednoduché.

A i s pořádnou dávkou smůly pořád platí, že slepičky nakonec dokážou vystoupat až do nejvyššího patra a zneškodnit zákeřného kohouta. Partie tak nejsou nijak dlouhé a obvykle zaberou rozumných patnáct až dvacet minut. Díky svojí nenáročné povaze dokáže slepičí sprint pobavit už čtyřleté děti, protože ke hře není třeba žádná zásadní vědomost. Jen trocha šikovnosti. Samozřejmě stejně jako je nízký startovní věk, bude blízko i moment, kdy děti z takto jednoduché zábavy vyrostou.

kicky-ricky-15

Hra je bláznivá od začátku do konce a odpovídá tak svému názvu. Ve firmě Ravensburger ale věnovali velkou pozornost samotnému provedení hry. Nemluvíme jen o parádním kurníku, ale i o figurkách, zábranách a figurce kohouta. Všechno vypadá na jedničku a děti budou ze hry opravdu nadšené.

Kicky Ricky, neboli Bláznivý kohout, je správnou volbou, pokud hledáte legrácku pro ty úplně nejmenší prcky. Se slepičkami a kutálejícím se vajíčkem si užijí děti spoustu legrace a to dělá z Kicky Ricky výbornou volbu právě pro zábavu s čtyř- nebo pětiletými dětmi.

Recenze: Kicky Ricky – bláznivý kohoutí tyran
Bláznivý kohout ve hře Kicky Ricky je jen jednou z postav. Skutečnými hrdinkami tu ale jsou slepice, které stoupají s pomocí kostky schod za schodem, aby nevítaného tyrana svrhly. Ovšem pokud se kostky zlobí, musí hráči jménem kohouta hodit na ostatní vajíčko a tím je posunout zpět. Snažení se tak opakuje, ale nakonec to není sysifovská zábava. Hra naopak končí poměrně rychle a děti si ji rychle oblíbí. Tedy ty nejmenší, protože Kicky Ricky je určena hlavně a právě jim.
Klady:

+ luxusní zpracování
+ bláznivé kutálející se vajíčko
+ kromě náhody i možnost mířit
+ už od 4 let
+ rychlá partie
Zápory:

- starším dětem nemá co nabídnout
- vyšší cena
- smůla rozhodne o prohře
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: HABA Moje první hry Pojďme vařit