Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Kippit – na čí stranu se překlopí miska vah?

Kippit - balení

Rovnováha je důležitá věc. My bychom bez ní nemohli chodit ani sedět. A ležet by vás asi dlouho nebavilo. Takový svět si ani nebudeme zkoušet představit. Místo toho zavítáme do země, kde z rovnováhy udělali svůj národní sport. Máme tu lávku a na tu postupně vystupují lidé z týmu. Ten musí obsahovat lidi různých váhových kategorií. A tým, který dokáže po přistoupení svého hráče udržet za deset kol konce lávky nejčastěji uprostřed, se stává vítězem. Tato hra se jmenuje Kipp.

Her zaměřených na šikovnost je na trhu už víc. Vzpomeňme třeba na hopsací Micro Monsters (recenze), skládací Make N Break (recenze) nebo třeba legrační Padající opičky (recenze). Každá má něco do sebe a jsou svým způsobem zajímavé a především lákavé pro rodinné hraní. Děti se u nich velice pobaví a dospělí se zasmějí rádi s nimi.

Jenže pak tu je i několik her, které z šikovnosti dělají seriózní a napínavou taktickou bitvu. Těch už není zdaleka tolik a právě do této skupiny se může směle řadit také hra Kippit, o které si dnes budeme povídat.

Kippit - připravená hra

Hra u nás zatím neznámého německého vydavatelství Franjos a autora Torstena Marolda vznikla už před dvanácti lety, v roce 2001. Tedy zhruba v době, kdy Carcassonne začalo svoje turné po celém světě. A my jsme si vzali za úkol, že vám některé hry z tohoto malého vydavatelství pana Franze-Josefa Herbsta představíme.

Kdyby se u nás Kippit prodával, zaujal by vás už na poličce. Je totiž zabalený v krabici, která je vysoká a tenká. Jedná se o dlouhý hranol s obrázkem kostiček na padáku. Rovnováha a skoky do neznáma. To je všechno, co musí kostky uvnitř umět. A jsou trénované dobře.

Najdete je v pytlíku, který vytáhnete vstupem do krabice z horní strany. Je jich 44 v nejrůznějších velikostech a barvách. Jsou zde červené, modré, žluté a zelné kostky. Červených je jen osm, ale jsou největší, o něco menší je desítka modrých, dvanáct žlutých už se blíží těm nejmenším čtrnácti v barvě zelené.

Kippit - rozehraná hra

Výška krabice je pak zaviněna velkou dřevěnou váhou. Tu tvoří světle dřevěná deska s mnoha zářezy. Přesně v polovině je k ní připevněný váleček, po kterém se může deska nahýbat ze strany na stranu. A to je také základním principem celé hry. Pravidla v krabici jsou v němčině, ale jsou jednoduchá a v nenáročné němčině a hráč se základní znalostí tohoto jazyka je bez problémů pochopí.

Kippit je hrou přesně pro dva hráče, kteří si na začátku partie sednou ke stolu naproti sobě a doprostřed postaví lávku. Kostky samotné se rozdělí rovným dílem mezi hráče. Každý tedy dostane 22 kusů – čtyři črevené, 5 modrých, šest žlutých a sedm zelených. Tím je vše připraveno a hráči mohou zahájit taktickou bitvu o rovnováhu.

Hráči se střídají na tahu. Každý hraje vždy tak dlouho, dokud se váha nepřeklopí na druhou stranu. Po celou tuto dobu může pokládat na vyvýšenou stranu kostky ze svojí zásoby. Volba velikosti a místa kam je položí záleží pouze na něm. Musí je však položit, nesmí je pouštět z výšky a nesmí ani shodit žádnou z ostatních kostek. Pokud se stane, že z jakýchkoliv důvodů některé kostky spadnou při umisťování z váhy, musí si je všechny za trest vzít zpět hráč, který je na tahu.

Kippit - rozehraná hra

Nejdůležitější je ale chvíle, kdy se váha překlápí. Pokud totiž právě v tuto chvíli, po přesunutí těžiště na druhou stranu, spadnou nějaké kostky, jejich majitelem se stává hráč, který právě začíná svůj tah! To znamená, že můžete šikovně nastražit past, která sklapne až ve chvíli, kdy se lávka překlopí. Pokud vám to ale nevyjde a kostky spadnou ještě dřív, pak si je musíte vzít zpět.

Cílem obou hráčů pochopitelně je zbavit se všech kostek, které mají v držení. To není tak snadné, protože ke konci začne být na lávce docela těsno. Není příliš velká a kostek je hodně, takže pak musíte opravdu pečlivě vybírat místo, kam ještě nějakou položit.

Kippit je hrou o šikovnosti a dobré taktice. Kostky lze pokládat na jakoukoliv úroveň lávky. Tím snadno i ovlivníte, jestli se lávka překlopí nebo ne. Musíte ale mít dobrý odhad, pevnou ruku a správnou taktiku.

Kippit - rozehraná hra

Ve hře má velmi důležitou roli riziko, které jste ochotni podstoupit, abyste uškodili protivníkovi. Právě přímý souboj a předávání spadených kostek mezi hráči je to nejdůležitější, co musíte mít na paměti. Můžete totiž snadno svého protivníka zcela vyšachovat, pokud se vám podaří s překlopením shodit několik kamenů z lávky.

Hra je jednoduchá a přitom trénuje motoriku, takže je vhodná nejen pro dospělé, ale i pro děti. Ty si skvěle procvičí odhad a přesné pokládání kostek. Zároveň také porozumí lépe gravitačním silám a jejich působení.

Zpracování celé hry je výborné a nemáme jí co vytknout. Všechny dřevěné komponenty jsou masivní a lávka přitom je chytře vymyšlená. Houpačka drží pevně a nemusíte mít tedy strach, že by se vám třeba někdy rozpadla. Dřevěné komponenty jsou zde zárukou dlouhé životnosti.

Kippit - rozehraná hra

Kippit je šikovnou hrou pro dva soupeře. Obsahuje všechno, co by taková rychlá hra o pevné ruce a správném rozhodování měla mít. V současné době ji sice nejde na našem trhu pořídit, ale věříme, že se to brzy změní. Doporučujeme totiž všem, aby na tuto houpačku usedli a pořádně se pobavili!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorTorsten Marold
IlustraceArrnold Reisse, Franz-Josef Schulte
VydavatelFoxMind, franjos Spieleverlag
Rok vydání1999
Počet hráčů2 - 2
Herní doba30
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAction / Dexterity
RodinaPlayers: Two Player Only Games

Více o hře.

Recenze: Kippit – na čí stranu se překlopí miska vah?
Kippit je desková hra pro dva hráče, ve které se všechno houpe na vahách šikovnosti. Hráči mají každý svoji sadu kostiček, které se snaží pokládat na dřevěnou houpačku. Zatímco jejich cílem je, zbavit se jako první všech vlastních kostek čtyř různých velikostí, současně se snaží, aby se jim lávka hned nepřeklopila. Ještě důležitější ale je přichystat léčku pro soupeře. Pokud spadnou některé z kostiček z houpačky dolů ve chvíli, kdy se překlopí, dostane je do své zásoby soupeř. Všechny ostatní, které shodíte nešikovností, aniž by se váha překlopila, si musíte vzít zpět vy. A právě proto je tato dřevěná hra taková zábava. Zhoupněte se taky!
Klady:

+ jednoduchý nápad
+ hra o šikovnosti
+ dřevěné zpracování
+ napínavé přetahování o každou kostku
Zápory:

- nelze koupit v ČR
- jen pro dva
- nesmí se vám třást ruka
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Regatta – s větrem v zádech