Nevíte, co koupit na Vánoce? Podívejte se do naší poradny!

Recenze: Kmotrov.cz – temné město plné temných lidí

Kmotrov - balení

V Kmotrově se všechno obrátilo vzhůru nohama a zavládla anarchie. Lidé se vzbouřili proti svým pánům, scházeli se na náměstích a cinkali klíčemi. To vyústilo v krvavé potyčky, ale nakonec byla současná vláda svržena a teď nastává klíčový moment. Souboj o to, kdo se stane novým vládcem města.

V tomto souboji budete hrát důležitou roli i vy, pokud si pořídíte novou českou hru Kmotrov. Ovšem než o tom začnete přemýšlet, určitě si přečtěte tuto recenzi. Kmotrov se ukrývá v černé krabici od bot. Tedy alespoň to na vás tak bude působit, když se na ni podíváte poprvé. Na černém víku je pouze velký bílý nápis hry. Toto víko prostě jen překrývá samostatné dno krabice.

Uvnitř najdete herní plán, který vám okamžitě připomene hry Monopoly (recenze) nebo Dostihy a sázky (recenze). Vine se totiž dokola plánu, jsou na něm různobarevné skupiny slečen a paní a jedno políčko je výrazně nadepsané START.

Kmotrov - připravená hra

A ve vašem dojmu vás utvrdí i další klasické komponenty. Především pak balíček papírových peněz, jejichž měnou je Kč, neboli Kapřík český. Balíček karet představuje SMS zprávy, které vám přijdou na určitých pozicích plánu na mobilní telefon. Nemohou chybět ani figurky a žetony povyšující jednotlivé slečny na lepší a lepší společnice.

Kmotrov totiž bude nejspíš městečkem v příhraničí, protože v něm hojně kvete prostituce. V celém městě se nachází celkem 22 šlapek, které čekají na svoje zákazníky. Zatím jsou autonomní a nemají žádného šéfa. Na volné noze ale dlouho nezůstanou, protože za chvíli vstoupíte do hry vy.
Každý z hráčů dostane do začátku nějaké ty prašule. Za ně pak bude běhat kolem plánu a spoléhat na štěstí hodu kostkou. Pokud zastaví na nějakém políčku, může buď zaplatit za služby, nebo si toto políčko koupit pro sebe.

Na plánu však nejsou pouze prostitutky, které mají celkem tři úrovně kultivovanosti a ve chvíli, kdy si pořídíte celou barvu, vlastníte jejich noční klub. Ale jako jejich pasák samozřejmě získáváte peníze od ostatních zákazníků, kteří se městem potulují.

Kmotrov - herní plán

Dalšími místy jsou dealeři drog a herny, které fungují podobným způsobem. Opět z nich tečou peníze do vaší kasičky, pokud jste jejich majiteli a soupeři na ně vstoupí.

Nejdůležitější v celé hře jsou ale tři osoby – policista, soudce a starosta. Pokud máte dostatečný počet podřízených, můžete se pokusit koupit si svoji cestu do slávy a podplatit tyto pány. Od té chvíle dostáváte všechny jeho příjmy do vlastní kapsy.

deskové hry - TLAMA games

Jakmile si hráči rozeberou všechny tři papaláše, je okamžitě konec partie. Vyhrává buď ten z hráčů, který podplatil více z nich, v případě remízy pak rozhoduje objem majetku, který stihli účastníci v průběhu partie nastřádat.

Kmotrov - připravená hra

Kmotrov tedy není ničím jiným, než další variací na pradávné Monopoly. Chození po plánu, házení kostkou a čekání na to, jestli vám padne správné číslo, ale už dávno vyšlo z módy. Autoři si pravděpodobně mysleli, že zasazením hry do jiného prostředí z ní udělají zajímavou variantu.

V některých ohledech se jim to povedlo. Především vtípky ve hře jsou občas úsměvné, ale není jich moc a usmějete se jednou. Pak tu je dobrý nápad provázanosti papalášů (starosty, soudce a policisty) s kartami. Výdaje hráčů za náhodně losované karty totiž často nejdou do banky, ale do kapsy kmotra daného úřadu.

Povyšování prostitutek a zvyšování je pouze tříúrovňové a tedy ještě o jedna méně než v originále. Drogová doupata a herny pak fungují zase na principu nádraží nebo trenérů podle toho, kterou hru z dříve zmíněných znáte.

Kmotrov - karty

Samotné téma dělá ze hry zábavu přístupnou nejdříve od patnácti let. Dřív bych si tuto hru se svým potomkem nezahrál. A bohužel v té fázi už jsou hráči dávno tak pokročilí, že raději sáhnou po jiných hrách, v nichž mají možnost výsledek ovlivnit. To pochopitelně v Kmotrově nejde, protože vše je závislé pouze na hodu kostkou.

A přitom není tento žánr úplně mrtvý, pokud se na to jde správně. Vzpomeňme třeba na GanXtaZ (recenze), které se zabývalo podobnými příhodami z podsvětí. Přidalo však několik nápadů a přepracovalo plán a ze hry se vyklubala úžasná party zábava. Právě taková, o jaké Kmotrov snil, že bude.

Nejhorší na tom ale je, že ačkoliv tato hra není zrovna zábavná, zaplatíte za ni velkou částku peněz. Přitom ale za svoje peníze dostanete zpracování, které neodpovídá současné kvalitě na trhu. Jsme si vědomi, že podobně jako hra Šalingrad (recenze) nebo Dostihy 2008 (recenze) i tato hra je dělaná na koleně v malé produkci, ale to není problém koncového zákazníka. Ten chce za své peníze protihodnotu a ta je v tomto případě opravdu nízká.

Kmotrov - karty

Na závěr tedy nezbývá než prohlásit, že změna prostředí a trocha vtipu nemůže hru zachránit, pokud je jinak naprosto totožná jako několik her před ní. Celý průběh hry je závislý na náhodě. Pokud tedy hledáte novou hru do sbírky, tak se určitě poohlédněte jinde, protože tato hra vám nic nového a zábavného nenabídne.

Recenze: Kmotrov.cz – temné město plné temných lidí
Kmotrov je hra, která se snaží ze všech sil vypadat jinak. Přitom ale v nevýrazné a nudné černé krabici najdete starý známý herní plán s okruhem a políčky vinoucími se dokola. Na každém z nich je jedna lepá děva čekající, aby vám nabídla svoje služby. V pohraničí se to klienty jen hemží. Musíte mít ale pořádnou dávku odvahy a vystřelovací nůž v kapse, abyste na těchto smrtonosných ulicích přežili. Ale ani tato výbava vám nepomůže, abyste se u hry Kmotrov bavili. Je to totiž nudná kopie Monopolů nebo Dostihů a sázek. Jen v horším provedení a přenesená do našeho prostředí. Nepřináší vůbec nic nového. A navíc si za ni účtují autoři poměrně dost nehoráznou částku, za kterou koupíte mnohem lepší hry, které nebudou trvat tak dlouho a jsou mnohem zábavnější. Pokud jste tedy někdy uvažovali o nákupu Kmotrova, tak si to rychle rozmyslete.
Klady:

+ zajímavě zpracované peníze
+ pěkné ilustrace na kartách
+ nápaditá jména
Zápory:

- cena
- už tu bylo mnohokrát
- nepřidává nic nového
- nepříliš lákavé téma
- krabice vypadá jako od bot
- nudný nezábavný průběh
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dead Throne World of Veles – nakupování, základ každého hrdiny