Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kniha Jak vyprávět příběhy dětem

Vždycky vás lákala představa, že vyprávíte dětem pohádky a příběhy na dobrou noc? Sedíte potmě u jejich postýlky a raději mlčíte, protože nevíte, kde začít? Necháte temnotu, aby se vkradla kolem vás a tiše doufáte, že přemůže spánek nejen vás, ale i dítě, které hlídáte.

Ale vůbec to nemusíte dělat takhle. I když váš mrňous ještě neumí usínat se světlem, abyste mohli číst knížku, můžete vyprávět. A možná vás to začne bavit tak, že nebudete povídat jen u postýlky, ale své příběhy si vymyslíte i jinde. Stačí otevřít stránky knihy Jak vyprávět příběhy dětem, kterou si pro všechny nejisté vypravěče připravili Silke Rose Westová a Joseph Sarosy. A knihu vydává v češtině nakladatelství Kazda. To vše v překladu Lenky Adamcové.

Záplava postav, ale i dvojice čtenářů, čekají na fanoušky tištěných příběhů na obálce. Hned v úvodu se dozvíme, že nejde jen o příběh, ale spíš o navázání spojení s dítětem. O to sdílení důvěry a okamžiku, který má překvapivou schopnost přetrvat a propojit vás s pomocí zdánlivě jednoduchého vypravování. A právě proto je dobré se vydat na vody fantazie a nechat se unášet vpřed, jak vám to jen dovolí.

Kniha postupně v devíti kapitolách představí vhodný přístup, postupy i nějaké ty inspirace. Všechno dohromady vytváří mix, který vám pomůže stát se lepšími vypravěči. Nebude to na napsání scénáře k filmu, ale vám a dítěti se bude před očima vybarvovat něco úplně jiného – obraz společně stráveného času.

Není ale důvod, proč byste si při této příležitosti neměli vyprávění užít. Proto je dobré mít představu, jak na to. Dává velký důraz na fantazii a schopnost improvizovat v tom, jak se začne všechno odvíjet bez jakéhokoliv plánování.

Kniha představuje metodu intuitivního vypravěčství. Jde o vystavění příběhu na jedné nebo více událostech uplynulého dne. Z těch se dá vyjít a vytvořit něco zvláštního a hodného zapamatování. Příběh úsměvný, fantastický nebo smutný, ale váš. 

Čtenáři se dokonce dočkají i konkrétních vzorových příběhů. Je jich tu hned několik. A také nechybí rady, kdy s vyprávěním začít a jak je to nejlepší načasovat. Proč vlastně děti chtějí slyšet nějaké příběhy? A záleží na jejich obsahu? To všechno jsou otázky, na které se dočkáte odpovědí. Zjistíte třeba i to, že postýlka není zdaleka jediné místo, kde by se mohly příběhy odehrávat.

Nejedná se o knihu pro děti, ale pro rodiče, kteří mají doma nějakého toho prcka, kterého ukládají do postele. Jak vyprávět příběhy dětem je nástroj, který je plný drobných rad a ty vás mohou nasměřovat k tomu, že si svůj večer u postýlky budete maximálně užívat.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Warhammer Fantasy Battles – Krvavý ostrov