Recenze: Kokoriko – na slepičí farmě z LEGA

Kokoriko - balení

Slepičky si povídají, že dnes prý přijde zase farmář, aby jim sebral jejich vajíčka. Slyšely, že prý to není dobrá věc a že některým jiným slepičkám to vadí. Ale u nich to je legrace. Nejdřív totiž dorazí farmářův hoch a honí se s kohoutem sem a tam. Chvilku vyhrává jeden a pak zase druhý.

Pak se konečně v brance objeví modré kalhoty pana farmáře. Začne na slepičky mluvit, bere jednu po druhé do ruky a ony spokojení tiše kdákají. Pak si vždycky vezme vajíčka a každé za to dá jednoho dobrého tučného červa. Všichni jsou spokojení a farmář odchází s plným košíkem.

Tak co myslíte, chcete si roli takového farmáře také vyzkoušet. Konečně můžete, protože vám tuto šanci nabízí nová hra od společnosti LEGO. Jedná se o další hru pro rok 2012 od Bastiaana Brederodeho a jmenuje se Kokoriko. Je to jedna z těch menších her, podobně jako Mini-Taurus (recenze) nebo Banana Balance (recenze).

Kokoriko - skládání hry

U her od společnosti LEGO je zvykem, že si obvykle sami sestavujete herní plán a další součásti, které potřebujete ke hře. Tentokrát však žádný plán v krabici nenajdete a čeká vás tedy jen trocha skládání – musíte si sestavit všechny slepičky a k nim také jednoho modrého kohoutka.

Pak už zbývá jen secvaknout všetečného červíka a především složit LEGO kostku. Ta má tentokrát na většině svých stran pouze jednu barvu. Každá odpovídá jednomu druhu slepiček. A teď už se mohou vaše kdákalky vesele pustit do snášení a vy od nich budete vajíčka vyzvedávat. Hra Kokoriko začíná..

Hráči se střídají v házení kostkou. Pokud jim padne hnědá nebo šedá barva, mají na výběr hned dvě možnosti – buď si vezmou jednu slepičku od této barvy (šedá nebo hnědá) z farmy k sobě nebo jim všechny ty, které už od té barvy mají, snesou vajíčka.

Kokoriko - skládání hry

Šedé slepičky mají větší šanci, protože na kostce jsou rovnou dvě šedá políčka. Zatímco hnědé je políčko pouze jedno, ale i hnědých slepiček je o jednu méně. Hráči se na začátku snaží právě o jejich rozebrání tak, aby jich měli co nejvíce.

Kromě hnědých a šedých políček však na kostce je také modré. To odpovídá modrému kabátku kohoutka, který slepičky na dvorku hlídá. Pokud vám padne modrá, vezmete si ke svým slepicím i kohouta. Pokud vám ho některý ze soupeřů nepřebere, tak kdykoliv vaše kdákalky budou snášet vajíčka, získáte jich rovnou dvojnásobek.

Může vám padnout také růžová strana kostky se symbolem červíka. V tu chvíli musí být v pozoru všichni hráči, protože pouze ten, kdo chytí jeho žeton uprostřed stolu, získá v tento moment vajíčka. A to hned od všech svých slepic, protože ačkoliv měly hlad, tak se o červíka podělily a spokojené snesly vajíčko.

Kokoriko - připravená hra

Poslední stranu šestistěnné LEGO kostky zaplňuje bílá barva. Ta představuje zloděje vajíček. Ale není to tentokrát liška, jste to vy. Tiše se vkradete na dvorek soupeře a ukořistíte mu jeho jedno vzácné bílé vajíčko. Tím si pomůžete, protože právě vajíčka na konci hry rozhodnou o vítězi.

Vajíčka si samozřejmě berete ze společné zásoby uprostřed plánu. Ve chvíli, kdy dojdou, je hra okamžitě u konce. Ten z hráčů, který nasbíral nejvíce kulatých bílých zázraků, se stává vítězem partie a nejlepším chovatelem slepic.

Kokoriko je jednoduchou hrou z LEGA určenou pro ty úplně nejmenší. Přímo na krabici je jasně uvedeno 6+ a jedná se tedy o hru cílenou na děti, které se právě učí počítat. Právě proto se nám zdá volba vajíček a slepic poměrně vhodná a zajímavá. Děti mají slepičky rády, stejně jako vajíčka. A za pomoci této hry se navíc naučí počítat.

Kokoriko - rozehraná hra

To je také současně důvodem, proč je hra založená hodně na náhodě. Bohužel náhoda má na výsledek opravdu velký vliv a hráči v podstatě mají jen pocit, že mohou něco ovlivnit volbou slepice nebo svojí rychlostí při chytání červa. Těch pár vajíček sice nejspíš rozhodne, ale pokud vám nebudou padat na kostce správné barvy, nemáte proti soupeřům šanci.

S variantami se to samozřejmě zlepšuje, jako u všech ostatních LEGO her. Například v jedné variantě přidáte do zásoby zlaté vajíčko, které vám snesou slípky až jako poslední v řadě těsně než skončí partie. Toto poslední vajíčko má cenu rovnou tří obyčejných.

Ale můžete také mít hned dva žetony červů na chytání. A protože nevíte, který z nich je ten správný (jeden má obličej a druhý jen ocásek), musíte mít kromě rychlosti i trochu štěstí.

Kokoriko - rozehraná hra

Poslední varianta přidává rychlost i pro kohouta. Jeho figurku dostane totiž ten, kdo jako první zakokrhá ve chvíli, kdy padne jeho modrá barva. Musíte tedy dávat pozor, jednou se natáhnout po červíkovi a jindy jen křičet. Menší děti to pěkně mate.

Kokoriko ovšem i po zařazení těchto úprav zůstává hodně náhodné a je zřejmé, že je určeno především pro menší děti. V podstatě nemáte žádnou šanci, jako ovlivnit, co vám na kostce padne a co tedy získáte za vajíčka. Nepomůže vám tak ani strategie, kdy si vybíráte slepice správné barvy. Prostě potřebujete štěstí. Někomu to může vadit, dětem asi příliš ne.

Ale pokud budete hrát Kokoriko se svými potomky, musíte s tou náhodností počítat. Ovšem na konci to je výhoda, protože právě díky té náhodě mají děti velice dobrou šanci, že vás porazí. Navíc protože se červík vejde pod vajíčko, můžete si do hry zařadit i pravidlo s jeho ukrýváním a hledáním ve chvíli, kdy hráči padne jeho barva. Kokoriko je prostě jednoduchou a nijak výjimečnou dětskou hrou pro malé farmáře.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJesper C. Nielsen
IlustraceThomas Robert Van der Heiden
VydavatelLEGO
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 4
Herní doba10
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(1 voters)
KategorieChildren's Game, Dice, Farming, Humor
MechanismyDice Rolling, Set Collection
RodinaAnimals: Chickens, Series: LEGO Games, Toys: LEGO
Alternativní názvyLEGO Kokoriko

Více o hře.

Recenze: Kokoriko – na slepičí farmě z LEGA
Kokoriko je LEGO hra, která vás zanese na bezejmennou farmu a postaví před vás dvě hejna slepic. Šedé a černé. A vy musíte našetřit co nejvíce dobrých šišatých vajíček tak, abyste jich měli víc než ostatní farmáři. Jenže ve hře bohužel všechno záleží pouze na náhodě, kterou ovlivňuje kostka. Vy si můžete jen vybrat slepičku tak, abyste měli víc od jedné barvy. A když padne obrázek červíka, tak můžete zkusit být nejrychlejší, aby se vaše slepičky pořádně nažraly a dobře vám nesly. Ale to bohužel na zábavnou hru nestačí. I když dětem občas ano.. Tohle ale nezachrání ani LEGO...
Klady:

+ cena
+ červíci a slepice
+ jednoduchá hra pro malé děti
+ chytání červa trénuje reflexy
Zápory:

- vše záleží na náhodě
1
Prozkoumávejte dál
Recenze: Artificium – kouzelníci a alchymisté