Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kouzelníci dělají Optické klamy a Karetní triky – aneb Dinovky podruhé

opticke-klamy-karetni-triky-11

Jsme zvyklí, že na nás vytahují karty z rukávu, nechají sem tam zmizet králíka nebo nám čtou myšlenky. Tady nás kouzelníci nemohou překvapit. Ale když se nás začnou ptát, která úsečka je kratší nebo nás začnou hypnotizovat podivnými obrazci, asi je něco špatně.

A právě v této podivné dvojkombinaci se k nám dostaly dvě krabičky ze zajímavé řady Dinovky. Stojí za ní dle očekávání společnost Dino, ale především původní vydavatel – firma Moses Verlag. První z krabiček nese název Optické klamy a je kompletně černá. Jako protiklad pak slouží červený box, jehož přední strana vypadá trochu jako obrázek z karty, proto tedy ani nepřekvapí název boxu Karetní triky.

Začneme tedy s krabičkou Optické klamy, která obsahuje rovnou šestapadesát karet. Každá má na svojí přední straně natištěnou nějakou podivnou směsici obrazců nebo čar, které mají za úkol oklamat naše oko.

opticke-klamy-karetni-triky-13

Někdy jde třeba o špatný odhad velikosti nebo vzdálenosti, kde naše oči obvykle klamou nějaké šikmé čáry. Jindy se nám opticky pokřiví jinak naprosto rovná čára. Nechybí ale ani stínové postavy, které vzniknou, když se díváte dostatečně upřeně.

Tentokrát vlastně nejde ani tak o luštění nebo nějaké hlavolamy. Spíš jde o to představit hráčům obrázky, nad kterými budou žasnout. Nic hravého tentokrát prostě v krabičce nečekejte.

Na zadní straně karty jsou většinou zajímavosti a občas i nějaká otázka. Bohužel některé názvy karet dokáží případné hádání pokazit, protože jednoduše prozradí správnou odpověď. Pokud ale máte rádi hříčky nebo hledáte inspiraci na zajímavou výzdobu, pak jsou Optické klamy zajímavé.

opticke-klamy-karetni-triky-08

Ale kde Optické klamy svému majiteli prakticky nic nepřinesou, tam nastupují karetní triky. Jejich krabička nabízí sadu klasických karet od sedmičky po eso ve všech čtyřech obvyklých barvách. Kvalita těchto karet je velmi solidní a grafické zpracování více než povedené.

Jenže kdyby v boxu byly jen samotné karty, asi bychom se toho moc nenaučili. Naštěstí je tu poměrně tlustá brožura a v ní celkem třiatřicet triků. A to je opravdu lákavé pro spoustu dětí, které chtějí zaujmout svoje vrstevníky nebo pobavit své rodiče.

Triky jsou rozdělené na skupinky, aby si každý našel to svoje, v čem vyniká. Jsou tu triky pro šikovné prstíky, matematické triky nebo vykládání se systémem. Od každého typu je v nabídce hned několik triků a také jejich úroveň a rafinovanost se postupně zvyšuje.

opticke-klamy-karetni-triky-06

Samozřejmě jsou to často úsměvné fígly, které ale na nic netušící publikum fungují. A pokud je děti dobře natrénují a předvedou svým vrstevníkům, budou rozhodně středem pozornosti.

Každý trik je krásně a detailně popsaný. Text je jasný i dětem, nejsou zde zbytečně složité pojmy ani nic, co by znemožnilo dětem učit se triky o samotě. ­V nabídce jsou opravdu různé triky, zábavné, jednoduché i složité. V případě sekce pro vypravěče k nim dostanou malí kouzelníci také nějaké povídání, které mají svému publiku říct a doprovodit tak svoje kouzlo.

Ve světě, kde všemu vládne technika, dokazují karty svoji sílu a magii. Jedná se o parádní sestavu, která udělá radost snad každému dítěti, jež kdy chtělo kouzlit. Vyzkoušeli jsme si to na vlastní kůži a každý kluk (a téměř každá dívka), která se do knihy začetla, hned zatoužila své nově naučené kouzlo předvést všem kamarádům.

opticke-klamy-karetni-triky-07

Třiatřicet kouzel je spousta na to, aby dětem vydržela na řadu týdnů. Těžko se naučí všechny naráz a postupně je budou předvádět. Jen se musíte připravit na to, že vás čeká častá role publika, které bude výsledná kouzla sledovat a chválit.

Nové Dinovky trochu míří pryč od původní představy hlavolamů. Nabízí tentokrát spíš výukové sestavy karet a úkolů, což jim ale neubírá na zajímavosti. U Optických klamů to bude hodně individuální. Obrázky na kartách jsou zajímavé, ale jednou si je projdete a už se k nim nebudete mít důvod vracet. To Karetní triky jsou zábavou na dlouhé večery pro děti, které chtějí a vždycky chtěly kouzlit. Právě tato druhá červená krabička by mohla být takovým příjemným vánočním překvapením, které by mohlo mít až nečekaný úspěch.

Prozkoumávejte dál
Recenze: PixBlocks – programování nebo hra?