Recenze: Kribbeln – kostky vládnou

kribbeln-07

Ne vždycky využijete všechny puntíky na kostce. Když jich je hodně, někdy pár z nich vůbec nepotřebujeme. A v tu chvíli se z těchto puntíků stávají takzvané drobečky neboli krible. A právě jejich sbíráním se zabývají někteří lidé.

Mezi ně patří určitě také Thomas Sing, který vytvořil kostkovou zábavu Kribbeln. V roce 2016 ji vydává společnost Ravensburger a to také zásluhou Agentury Cactus, která vytvořila grafický design.

Tato kostková zábava si na nic nehraje a hlavní šestistěnné hrdinky vidíme všude na tmavě modré krabičce. Uvnitř ale najdeme kromě šesti titulních kostek také jeden bloček a tužku. Ale zpět ke kostkám, které mají jednotlivé strany rozděleny nejen podle puntíků, ale také barvami.  Oba parametry budou při házení důležité.

kribbeln-05

Na začátku partie si hráči zapíší svoje jména nebo přezdívky do sloupečků na jednom listu úkolů. Dávejte dobrý pozor, protože v balíčku je celkem šest různých hodnotících tabulek, které mají za úkol zajistit variabilitu.

Nic jiného připravovat není třeba. Všichni hráči budou společně procházet jeden řádek úkolu za druhým. Jakmile na něj dojde řada, vezme si všech šest kostek a s nimi budou mít tři pokusy, při nichž může přehodit libovolný počet i kombinaci kostek. Žádné povinné odkládání některých výsledků stranou a s tím spojené riskování se nekoná.

Úkoly jsou jasné a případně jsou jejich pravidla popsaná na zadní straně pravidel. Hráči se ale jednoduše snaží kombinací barev a hodnot dosáhnout nějakého předem jasného počtu nebo zadání. Celkem na hráče čeká deset úkolů, které mezi sebou mají řádky mezivýpočtů, ale především čtyři řádky nadepsané Kribbeln, tedy titulní pozice.

kribbeln-06

Za úspěch dostane hráč možnost zapsat součet puntíků do bodovacího políčka na plánku. Naopak pokud se někomu nepodaří ani po třetím hodu získat sadu kostek podle pravidel, pak na něj čeká rozhodnutí. Buď nezíská vůbec nic a zapíše si do políčka symbol neuspěchu (X) nebo může sumu puntíků z kostek zapsat do kriblovacího políčka stejná barvy. Tím si hráč vyslouží body i za neúspěch, ale vždy pouze několikrát za partii (konkrétně čtyřikrát).

Jakmile je kompletní zápis pro celý řádek, je na čase celé zapsané skóre vyhodnotit. Body ale nejsou zapisované v podobě číslic na kostkách. Místo toho dostanou body hráči podle toho, jak partiii dokončili. Tyto body je pak po odehrání stanoveného počtu kol už jednoduché sečíst a zjistit tak vítěze partie.

Kribbeln jsou kostkovou hrou, ve které jde o body. Je tedy jasné, že jejím cílem je vyzvat populární Qwixx. A můžeme vám už teď prozradit, že vyzyvatel neuspěl a původní hra zůstává stále lepší. Ale i tak je průběh této nové zábavy poměrně fajn.

kribbeln-09

Základem všeho jsou variabilní úkoly, které se liší nejen po řádcích, ale také mezi stránkami zápisníku. Ale zatímco v klasickém kole se musí hráči spoléhat na kostky a jejich správné výsledky, taktika nastupuje volbou kostek, jejich odkládání a přehazování. Hráči tu mají konečně nějaký vliv a dokonce se podívají na opačnou stranu republiky.

Úkoly jsou zajímavé, ale cestou k vítězství jsou kribly, které přinesou body. Hráči je dostanou za svoje neúspěchy, ale jejich uložení je vždy důležitým rozhodnutím. Pozic je málo a možností udělat chybu je dost.

Partie jsou ryché, ačkoliv tu je vždy možnost přehazovat kostky několikrát. Ostatní by měli bedlivě sledovat výsledky kostky a být připraveni zareagovat. Jenže na to tu nemají pořádné možnosti, protože konflikty a napadání ostatních tu není žádoucí. Hra je díky tomu funkční bez ohledu na počet kostkařů u stolu, protože dojem je naprosto stejný. Jen čekání na tah je trochu zdlouhavé.

kribbeln-11

Hra Kribbeln je čistou kostkovou zábavou. Jako taková získá řadu spokojených hráčů, ale nejspíš stejný počet odpůrců. To proto, že všechno je opravdu jednoduché, ale především náhodné. Ovšem pokud se někomu líbí tyto počtářské souboje a plnění úkolů s pomocí barev, pak jsou Kribbeln v pořádku a rozhodně potěší, ačkoliv nejsou nejlepší hrou v tomto oboru.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorThomas Sing
IlustraceAgence Cactus
VydavatelRavensburger
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 5
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(1 voters)
KategorieDice
MechanismyDice Rolling, Pattern Building
RodinaMechanism: Roll-and-Write
Alternativní názvyColor' Yam, Color'Yam

Více o hře.

Recenze: Kribbeln – kostky vládnou
Kribbeln je hrou, která vám dá do ruky šest kostek a všechno nechá na vašem štěstí. Hráč se snaží splnit jeden z řady úkolů a to pěkně shora dolů. Hráčům to ale stěžuje ne pouze náhoda, ale také správné odkládání kostek. Tři přehození se zdají být obvykle dost. Hra sice není nijak originální, ale sbírání bodů a snaha vyhrát v kole postačuje. Kribbeln jsou fajn kostkovou hrou, která sice není nijak originální, ale je funkční.
Klady:

+ body z kostek zapisovaná na bloček
+ dostatek různých úkolů
+ hned šest různých bločků pro záznamy
+ ke hře téměř nic nepotřebujete
+ možnost takticky ovlivnit výsledek
Zápory:

- chybí konflikty
- náhoda
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Černá ovce – rodinná verze pokeru se zvířátky