Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kulišák – hon za ztraceným koláčem

Zbyl po něm jen malý obláček a nepopsatelná chuť. Ačkoliv jsme se na ten koláč těšili celé dopoledne, nebudeme se do něj moci zakousnout. Paní Dobromila je smutná, protože celé dopoledne pekla hostinu pro svá zvířátka a teď je koláč pryč. Stačilo jej na chvíli položit na okno a nechat jej nestřežený a nějaký hladovec ho ukradl!

Ještě že tu jsou hráči, kteří jsou připravení se vydat ihned po jeho stopách, respektive po jeho vůni. Hra vznikla v produkce společnosti Gamewright a to v myslích skupiny Department of Recreation. Ilustrace připravila Melaine Grandgirardová. To vše se stalo už v roce 2015. A nyní, o sedm let později, se dostává hra na český trh zásluhou firmy MindOK.

Na víku vidíme titulního lišáka Kulišáka, kterého v bříšku zahřívá snědený koláč, po kterém už není ani vidu ani slechu. Z bezpečí pozoruje detektivy, jak se marně snaží najít nějakou stopu. Celého honu se zúčastní i hráči, kteří k tomu budou potřebovat především velký rozkládací herní plán s mapou zvířecího městečka. Se svými detektivy budou začínat hledání ze středového políčka, kam každý postaví svoji zvolenou postavičku. Vedle plánu pak připraví zásobu žetonů stop a také trojici kostek.

Samotných Kulišáků se po okolí pohybuje rovnou šestnácti. Právě tolik karet lišek rozloží společně účastníci kolem plánu, po čtyřech na každou stranu. Libovolné dvě odhalí. Stejný počet karet Kulišáků zamíchají a jednu jedinou zasunou do plastového dekodéru, aniž by se snažili zjistit, která to je a ostatní odloží pryč. Figurka hlavního padoucha začne svůj úprk na začátku chodníčku vlevo nahoře.

Hráči se střídají ve směru hodinových ručiček, a ještě než hodí trojicí kostek, musí se rozhodnout, jestli bude hledat stopy nebo odhalovat lišky. Podle toho doufá v jiný výsledek, který nemusí získat na jeden hod, ale může libovolnou sadu kostek až dvakrát přehodit, dohromady tak má k dispozici tři hody. Aby byl úspěšný, musí na všech kostkách padnout potřebný symbol. V opačném případě hráč nedostane šanci provést žádnou akci a místo toho Kulišák utíká, a to rovnou o tři políčka dál po cestičce.

Základem úspěchu pak je hledání stop. Celý plán je pokrytý čtvercovými políčky a hráč může svojí figurkou posunou o tolik políček, kolik mu padlo na všech kostkách tlapek. Při tom se může pohybovat rovně, ale také zatáčet. Pokud dokáže dojít na políčko s žetonem stopy, může získat nějaké informace o Kulišákovi.

Vezme tento žeton a vloží ho shora do šišatého otvoru v dekodéru. Teprve poté může odsunout stranou vyjížděcí šuplík, čímž otevře okénko a pohled na pachatele koláčového zločinu. Ten je ale z velké částí překrytý žetonem stopy. Na jeho podobu umožní nakouknout pouze malinký výřez v žetonu stopy, kterým může prosvítat buď bílá nebo zelená barva. Právě zelená znamená, že svědkové vypověděli, že Kulišák na sobě měl právě toto oblečení nebo jiný poznávací prvek.

V tu chvíli se hráčům bude hodit, že mají kolem plánu odhalené podezřelé lišky. A to je právě druhá možnost v tahu. Hráč může místo pohybu pro svoji figurku zvolit snahu o hození symbolu oka, čímž odhalí dvě libovolné karty. Na základě dříve nebo později zjištěných informací mohou detektivové postupně vyřazovat nevinné, až se nakonec dedukcí dostanou k jednomu jménu.

Hráči to musí stihnout dřív, než figurka Kulišáka svým tempem dorazí do doupěte, kde si bude moci sníst uloupený koláč. Pokud se to stane, všichni hráči jsou poraženi. Hráči mohou postupným vyřazováním dojít buď k úplně poslední, jediné, kartě nebo se mohou pokusit kdykoliv dříve tipnout správné řešení. Mají ale pouze jeden pokus, a pokud se zmýlí, končí snaha také jejich porážkou.

Kulišák je hra pro děti. Od začátku do konce to je naprosto evidentní, a právě proto asi všechny překvapí ta láska a péče s jakou je vytvořena. A teď nemáme na mysli perfektní zpracování, ke kterému se ještě vrátíme, ale především jednoduchost a návykovost mechanismů, které z ní dělají naprostou sázku na jistotu do rodin s dětmi.

Základem tohoto parádního úspěchu je fakt, že hon na lupiče koláče zvládnou už předškoláci od pěti let. Stačí jen, aby uměli spočítat pár ikon stop a podle toho posunout svoji figurku. Zbytek zábavy už je dílem paměti, pozorování a vyladěných pravidel.

Každý Kulišák má jméno a tři jedinečné prvky oblečení nebo výbavy, podle kterého jej mohou hráči správnou detektivní prací usvědčit. Na kartách kolem plánu najdou hráči portréty všech možných podezřelých v celé jejich kráse. Z karet lišek je zvolena pouze jedna, která identifikuje opravdového pachatele pro aktuální partii. Na té kromě jména postavy najdete pouze tři zelené puntíky, jejichž pozice odpovídá výřezům na žetonech stop. Kombinací těchto tří puntíků vždy lze usvědčit jednoho pachatele.

Jelikož se jedná o kooperativní snažení, hráči se mohou domlouvat a vymýšlet společně taktiku, jak Kulišáka nejlépe identifikovat. Jde samozřejmě hlavně o hon na stopy, které jsou rozmístěné po celém plánu a hráči nikdy dopředu neví, které jim pomohou a které ne. To je samozřejmě celé závislé čistě a jen na náhodě a na volbě karty postavy.

Díky této spolupráci mohou hrát rodiče s dětmi nebo se mohou snažit mrňousci sami. Vše totiž funguje naprosto parádně a kooperace dává smysl ve dvou, třech i čtyřech účastnících. Obtížnost je dobře vyladěná, protože na mechanismus nemá vliv počet hráčů, jen na pokrytí herní plochy. Při tom samotná partie si udrží pozornost, protože trvá jen něco málo víc než čtvrt hodiny.

A teď už zbývá jen pochválit zmiňované zpracování. Z celého boxu samozřejmě vyčnívá dekodér, který je skvěle vymyšlený a spolupracuje s žetony tak, že se před hráči opravdu odkrývají postupně indicie. Pocit ale dotváří také krásná figurka Kulišáka a žetony jednotlivých detektivů, kteří se pohybují po přehledném plánu.

Kulišák je prostě parádní kooperativní hrou pro předškoláky, pro kterou nemůžeme mít nic než slova chvály. Protože je hra a její výsledek závislá na náhodě, je výhra na vážkách, i když se zúčastní dospělí a nemusí se při tom nijak držet zpátky. Kulišák ale stále zůstává primárně jednoduchou hrou pro děti, a pokud si ji jako takovou pořídíte, připravte se na to, že nebudete s dětmi hrát nic jiného.

Recenze: Kulišák – hon za ztraceným koláčem
Kulišák je splněným snem rodičů, kteří si chtějí zahrát se svými předškoláky hru, která má nějaký smysl, náplň a při tom nechtějí řešit to, že někdo musí vyhrát a někdo prohrát. Tady totiž všichni uspějí nebo jsou poraženi společně. A to během necelé půlhodiny, kterou vyplňuje detektivní práce s pomocí chytrého dekodéru. Kulišák je hra, kterou si děti zamilují.
Klady:
+ detektivní práce pro nejmenší
+ volnost v hledání stop
+ společné hledání
+ famózní dekodér
+ pokaždé jiné
+ herní doba
+ skvělé i pro rodiče
+ zpracování
Zápory:
= snad jen ta náhoda, která zde má ale své důležité místo
4.7
Prozkoumávejte dál
Recenze: Settlers Zrod Impéria – rozšíření My jsme si nezačali