Nevíte, co koupit na Vánoce? Podívejte se do naší poradny!

Recenze: Kvído Roztančené fixy, verze pro Objevitele

Jsme zvyklí fixy vidět v klidu ležet v penále. Nikam neutíkají, nijak se nehýbou ani nemají otevřené oči na barevné hlavičce, které my říkáme víčko. Jenže když se setmí, začne hrát hudba a víčko penálu se otevře, fixy najednou vyskočí a začnou tančit. A za nimi zůstává vlnitá stopa, která sleduje jejich taneční kroky.

Sešit pro jednoho osamoceného kreslíře přináší firma Albi. Jedná se o knihu Roztančené fixy, která patří do výukové edice Kvído. Její autorkou je Ivana Vlková a o ilustrace se postaral Libor Drobný.

Jedná se o druhou z pěti možných úrovní dovedností, tedy objevitel, čímž je současně určen vhodný věk malých dětí. Na přední straně tak vidíme nejen taneční pár tvořený červenou a modrou fixou, ale právě také doporučení od pěti let výše. Sešit je svázaný v kroužkové vazbě a zavřený magnetkami na pravé straně.

Po odklopení najdou děti v knize ukryté především fixy, na které je zde ponechané speciální místo. Lem je totiž širší než samotné listy uvnitř. Ty nejsou jen papírové, ale mají speciální povrchovou úpravu tak, aby jakákoliv nakreslená čára šla zase smazat. Proto každá fixa má na zadečku měkkou pěnovou gumu.

Na děti čeká celkem 25 listů s padesátkou úkolů. Při tom snaha dětí bude většinou stejná. Kreslit s fixou a udržet ji v potřebných mezích. Budou tak nejen pokračovat ve vlnkách, ale také dokreslovat obrázky, puntíky nebo dělal slalom mezi puntíky. Jindy budou zase spojovat tečky a tím tvořit překvapivé symboly.

Každá stránka je uvedená krátkým příběhem, kde se dočkají hlavně jasného zadání. Děti na listech provází nejen Kvído, ale hlavně oživlé dvě fixy. Někdy přijde řada na modrou, jindy na červenou, ale někdy se dokonce dá obě barvy kombinovat.

Kniha po dětech chce jednoduché tvary. Jako by trénovaly krasopis, který dnes už není dostatečně moderní. To ale neznamená, že by neměl jasný přínos pro děti a jejich kreslířské dovednosti. Základem je správný úchop. Fixy to nijak neusnadňují, protože jsou to jen klasické tyčinky bez jakýchkoliv zbytečných ergonomických specialit.

deskové hry - TLAMA games

Jakmile už budou držet fixu v pacce, začnou se soustředit na obrázek, a to je přesně ten efekt, kterého chcete dosáhnout. Děti si totiž vylepší koncentraci na jednu činnost, protože pouze tak mohou nakreslit opravdu dokonalý dvoubarevný koberec.

A pak je tu ten zcela evidentní dopad samotného kreslení. To naučí motoriku na pohyby, které už brzy malí předškoláci budou potřebovat při tréninku psané abecedy.

Úkoly jsou výborně vymyšlené, variabilní, barevné a zajímavé. Všechny mají smysl a zapadnou snadno do fantazie dětí.

Kvído opět dokazuje, že jeho řada je super a umí děti nejen namotivovat, ale především něco naučit. Jedná se o cvičení na šikovnost, které jsou ale zaobalené chytře jako hra a není tak problém prcky ke kreslení motivovat. Pokud tedy chcete, aby se Vaše děti popraly dobře s nástrahami psaní, kreslení a první třídy základní školy, pak jsou Roztančené fixy parádní pomůckou.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Rhino Hero – nosorožec hrdinou