Recenze: Lanterns The Harvest Festival – zářící lucerny

lanterns-the-harvest-festival-01

Kdykoliv skupina zářících světýlek ozdobí místní údolí, slétají se sem nejen všechny můry a netopýři z okolí, ale také stovky návštěvníků. Dechberoucí divadlo tisíců svíček, které plápolají ve větru, vytváří nezapomenutelnou scenerii. Její atmosféru dotváří nedaleká vodní hladina, kde se všechny barvy slévají v jednu nezapomenutelnou harmonii.

Na jeden takový festival se také dostaneme, ale naším úkolem nebude jej pěkně vyfotografovat. To budou dělat jiní. My musíme všechna ta světla pospojovat k sobě ve hře Lanterns: The Harvest Festival, kterou si pro nás připravil Christopher Chung. Jeho výtvor vyšel pod značkou společnosti Foxtrot Games, která nám přinesla nezapomenutelný Relic Expedition. Tentokrát se ale jedná o novinku roku 2015. Její vznik ale sponzorovalo také 1213 fanoušků na serveru Kickstarter.

A díky všem těmto lidem se nakonec mohla na světle světa ukázat menší krabička, jejímuž víku vládne řada různě tvarovaných a barevných světýlek. Lucerny se plaví po vodě směrem k chrámu, kde i my dosáhneme zásadního poznání. Cesta k němu vede přes příručku pravidel a teprve pod nimi je všechno ukryto.

lanterns-the-harvest-festival-04

V první řadě mluvíme o 36 dílcích jezera, které na sobě mají nakreslené vždy čtyři barevné výseče se světýlky. Kartonové jsou ale také destičky věnování (úkolů), které mají bodovou hodnotu, ale také barevnou skladbu potřebnou k vytvoření sestavy. Nezbytnou součástí je sada 56 karet (osmi druhů), které reprezentují různé barvy, z nichž mohou být světelné show složeny. Pak už nám chybí zmínit jen kulaté žetony náklonnosti a jeden dílek začínajícího hráče.

Na začátku partie dostane každý z hráčů náhodné tři dílky jezera. Další jeden je položen do středu tak, aby ke každému z účastníků směřovala právě jedna jeho strana. Podle ní dostanou hráči také jednu kartu lucerny v té barvě, která je k němu natočena. Dílky věnování je třeba rozdělit do tří hromádek a karty luceren zase do balíčků podle barev. Tím je vlastně vše připraveno a příprava barevného festivalu může být zahájena.

Jakmile se hráč dostane na řadu, bude vždy umisťovat nový dílek k již vytvořenému jezeru. Nová skupina luceren ale může být přiložena pouze stranou, která barevně souhlasí s rozšiřovaným místem. Dva trojúhelníky tak společně vytvoří jednobarevný čtverec. Hráč za to vždy dostane odměnu právě v podobě té barvy (karty), kterou se mu podařilo napojit. Dílky s plošinami přináší bonusové body.

lanterns-the-harvest-festival-05

Jenže to není všechno. Takový dílek totiž nepřinese příjem pouze podle připojené barvy, ale také podle svého natočení. Každý z účastníků nyní dostane jednu kartu barvy, která k němu na nově přiloženém dílku směřuje. Tím je základní fáze tahu ukončena, hráč si pouze dobere následující dílek ze zásoby a obvykle je ihned na řadě další účastník v pořadí.

Samotnému přikládání ale mohou předcházet ještě dvě volitelné aktivity. První z nich je výměna jedné karty lucerny za druhou. Ale proč vlastně hráči všechny ty karty sbírají? To jsme se zatím nedozvěděli a míří k tomu právě ta poslední aktivita, která se jmenuje věnování a zahrnuje tedy již jednou zmiňované dílky. S pomocí barevných karet hráči plní požadavky diváků a sestavují své karty luceren do barevných kombinací. Za to dostanou dílky, které jim přinesou hlavní přísun bodů na konci partie.

Ten nastane ve chvíli, kdy hráčům dojde zásoba dílků jezera. Nyní je na všech účastnících, aby si sečetli svoje vítězné body nastřádané na destičkách věnování. Pouze ten hráč s nejvyšším součtem se stává vítězem a designérem, na kterého se bude ve spojení s letošním festivalem světla vzpomínat.

lanterns-the-harvest-festival-10

Lanterns: The Harvest Festival útočí na rodinné stoly. A přes její jednoduchost budete asi hodně překvapení, jak se jí to daří. Na první pohled si řeknete – ach, další karetní hra kolem sbírání sad a propojování vzorců. Jenže naštěstí to je pravda pouze z poloviny.

Základním tahounem celé hratelnosti je unikátnost každého tahu. Může za to jedinečný nápad odměňování všech hráčů podle místa, kde sedí. Když jste na tahu, máte najednou před sebou velmi těžkou volbu, jestli upřednostníte vlastní touhy, nebo natočení, které soupeřům odepře jejich vytoužené karty. Tahle vlastnost hru katapultuje pocitově opravdu velmi vysoko a dodává každé partii velmi zajímavý pocit.

Jak hráči sbírají sady a kompletují je, dostávají za odměnu dílky věnování. Jejich hodnota ale s postupem času klesá, takže rozdíly mezi protivníky se vyrovnávají a celá partie je napínavá až do poslední chvíle. Ta ale ani na začátku není nijak daleko, protože hře Lanterns se daří v rámci rodinné zábavy držet půlhodinové zásady.

lanterns-the-harvest-festival-16

Hra umí pobavit ve všech doporučených počtech od dvou do čtyř protivníků. A přesto pokud si ji chcete užít na absolutní maximum, lepší je za účasti alespoň tří soupeřů. Opět za to může jedinečný rozdávací mechanismus, kdy hráč nemá tolik na výběr a nemůže kombinovat s místem pouze jednoho protivníka.

Tahle hra umí přilákat pozornost. Kdekoliv hrajete, kolemjdoucí se vás na ni budou ptát a zvědavě postávat. Může za to krásný design destiček a opravdu barevný vzhled, který umí zaujmout snad každé oko. Zpracování je tedy na opravdu vysoké úrovni a to i pokud se zaměříme na kvalitu provedení.

lanterns-the-harvest-festival-13

Lanterns: The Harvest Festival je jednoduchá hra, ale o to víc se nám zapsala do paměti. Svojí jednoduchostí a elegantní hratelností si získá všechny rodiny i začátečníky. A přesto umí překvapit i zkušené hráče, kteří hledají zábavu na relaxaci. Právě ladná pohoda z hry Lanterns: The Harvest Festival vyzařuje opravdu daleko.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorChristopher Chung
IlustraceChristopher Chung, Alexey Kot, Beth Sobel
VydavatelFoxtrot Games, Renegade Game Studios, Broadway Toys LTD, CrowD Games, Devir, Games Factory Publishing, Korea Boardgames Co., Ltd., Lex Games, Matagot, Pegasus Spiele, White Goblin Games
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(17 voters)
MechanismyHand Management, Pattern Building, Set Collection, Tile Placement
RozšířeníLanterns: The Emperor's Gifts, Lanterns: The Harvest Festival – Dice Tower Promo Tile, Lanterns: The Harvest Festival – Game Boy Geek Promo Tile, Lanterns: The Harvest Festival – Promo Tiles, Lanterns: The Harvest Festival – Snowflake Promo Tile, Santa's Renegades
RodinaCountry: China, Crowdfunding: Kickstarter, Game: Lanterns – The Harvest Festival, Misc: Mensa Select, Organizations: The Game Artisans of Canada, Rivers: Yangtze
Alternativní názvyFestiwal lampionów, Lampioane, De lampionnen van Lanzhou, Lanternes, Lichterfest, Yangtze, Фонарики: Праздник урожая, 花燈盛會, 花燈盛會, 등불축제

Více o hře.

Recenze: Lanterns The Harvest Festival – zářící lucerny
Lanterns: The Harvest Festival je hrou, kterou snadno naučíte každého. A věřte, že o zájemce nebude nouze, protože spousta lidí si ji bude chtít vyzkoušet a zahrát. A to je dobře, protože i pod krásnou pokličkou se ukrývá výborná hra s unikátním nápadem rozdávání karet. Ten umožňuje těžké rozhodování, ale přitom zachovává jednoduchá pravidla a neustálý výběr a kontrolu nad partií pro všechny zúčastněné. Lanterns: The Harvest Festival je jedinečnou rodinnou hrou, kterou nelze jinak než doporučit.
Klady:

+ parádní grafika a celkový vzhled
+ výtečný nápad s rozdáváním karet podle míst sezení
+ rychlá partie
+ vyrovnané až do konce
+ jednoduchá pravidla naučíte každého
+ rádi se ke hře budete vracet
Zápory:

- ve dvou není tak dobrá
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Extrémní pexeso Lilanga – africké znaky v párech