Recenze: Lepkouni – dlouhé jazyky dosáhnou všude

lepkouni-18

Jejich jazyky jsou tak dlouhé, že se před nimi nikam nemůžete ukrýt. Pokud si vás vyhlédnou jako kořist, nezáleží na rychlosti vašich křídel ani manévrovacích schopnostech. Dřív nebo později vás dostihnou a přilepí ke špičce svého jazyka. Tu pak s hlasitým mlask stáhnou zpátky do pusy. Chameleoni mají totiž pořád hlad.

Hru s jazyky přichystala firma IELLO, která ji nazvala Sticky Chameleons. V češtině dostala do vínku jméno kratší – Lepkouni. Jejím designérem je Théo Riviére (autor Sea of Clouds) a dostalo se mu pomoci od zkušeného Cédrica Barbé. Ilustrace zpracoval Rémy Tornior a v češtině celou krabici vydává společnost Albi.

Krabice má barvu džungle, aby se v ní chameleoni cítili dobře. Uvnitř hráči najdou z těchto hlavních hrdinů pouze jejich lepivé jazyky. Ty si rozeberou tak, aby každý měl jeden a mohl s ním útočit na kolem ležící hmyz. Úlovky v podobě různobarevných žetonů lezoucích potvor rozmístí hráči na stole a mezi ně rozhází také šestiúhelníkové dílky včel.  Poblíž stačí připravit zásobu žeton potravy a také sadu dvou kostek.

lepkouni-07

Na začátku každého kola musí všichni lovící chameleoni pozorovat svoji kořist a vyhlédnout si tu nejtučnější. Hráči se nemusí dohadovat. Rozhodne to za ně dvojice kostek, která nabídne kombinaci barvy a hmyzu a tím určí jeden žeton. To je kousek hmyzu, který je v tuto chvíli na stromě nejtučnější a jeho majitel se zaručeně zasytí.

Soupeři si odstartují kolo, ve kterém se budou všichni současně snažit svým jazykem chytit právě určený nejtučnější hmyz. Pokud se ale nalepí na jazyk jiné žetony, nesmí je hráči sundávat, ale musí dále pokračovat v lovu. Teprve když je na jazyku nejtučnější hmyz, může jej hráč sundat a vrátit na stůl. Tím se stává vítězem kola a dostává žeton dobroty.

lepkouni-01

Partie pokračuje dalšími koly. V každém se na stůl vrátí všechny žetony tak, aby měli hráči vždy pořádnou výzvu. Při lovu jim překáží hlavně vosy, které na jazyku znamenají, že se ani extra tučný úlovek nepočítá. Ten z účastníků, kdo jako první nastřádá pět lahůdek, se stává vítězem.

 

Lepkouni je hra bláznivá a hlučná. Je to samozřejmě spojené s cílovým publikem, kterým jsou děti. A v té hektické snaze házet jazyk a trefovat se s ním na malé kartonové terčíky je spousta křiku, napětí a zvratů. Děti ten průběh budou milovat, to můžeme prozradit už teď.

lepkouni-11

Všechno to je samozřejmě jeden velký chaos. Všichni hází jazyky jeden přes druhého, nikdo se neohlíží, ale kromě jazyků často lítají vzduchem také žetony.

Zcela záludnou vlastností je zákaz sundat žetony obyčejného hmyzu. Díky tomu se na jazyk nabalují kousky, o které hráči nemají zájem a ztěžují jim jejich snažení. Hodně tedy po celou dobu záleží na přesnosti.

lepkouni-14

Hra je velmi rychlá. Kola trvají obvykle pouze minutu nebo o chvilku déle, ale celkovou herní dobu lze očekávat kolem patnácti nebo dvaceti minut.

Bohužel žetony jsou v tom dramatickém chaosu hodně náchylné k různému ohýbání. Lepivé jazyky naštěstí poškození nepřináší. Ostatní zpracování je povedené a jazyky jsou už na první pohled opravdu vtipné.

lepkouni-17

Lepkouni je hra, která už podle víka slibuje zábavu. A s přehledem ji dodává každému, kdo je alespoň trochu dítětem. Je to lehká akční zábava a jako taková je rozhodně úspěchem. Pokud ale hledáte něco klidnějšího nebo seriózního, pak doporučujeme se obrátit jinam. Lepkouni jsou ale bláznivou zábavou, která umí vzbudit salvy smíchu.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorCédric Barbé, Théo Rivière
IlustraceRémy Tornior
VydavatelIELLO, Albi, FoxGames, GaGa Games, Gemblo, Inc., GoKids 玩樂小子, Mancalamaro, MEBO Games, Popcorn Games, TCG Factory, Zito! Ώρα για παιχνίδι, Ігромаг
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 5
Herní doba20
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAction / Dexterity, Animals
MechanismyReal-Time
RodinaAnimals: Chameleons
Alternativní názvyLepkouni, Na językach, Pega Bicho, Липкие хамелеоны, Хамелеони Ненажери, 黏黏變色龍, 스티키 카멜레온

Více o hře.

Recenze: Lepkouni – dlouhé jazyky dosáhnou všude
Lepkouni jsou tak trochu šílenou legráckou, ve které létají vzduchem jazyky. Brouci čekají na svůj osud a v každém tahu trochu jiný. Určují to kostky, ale nakonec je to všechno jen o přesnosti. Zábava plyne z omylů, kdy se na špičku nabalují žetony, případně dokonce vosy. Lepkouni jsou legrace.
Klady:

+ chaos
+ smích
+ rychlost
+ jednoduchost
+ jazyky
Zápory:

- tenké žetony
- nelze 100 % kontrolovat
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Starcadia Quest ARRRmada – piráti ve vesmíru