Krabice

Recenze: Lesní požár – ohnivé peklo se blíží k vesnicím

Je horká letní noc, když v tom ticho prořízne jekot sirén. Hoří! Rudé plameny spalují vyschlý les, oheň polyká strom za stromem a blíží se k nedalekým vesnicím. Ale naše hasičská jednotka je připravena. Dan Dlouhý sestavuje nové tlakové čerpadlo,Mára Motal natahuje hadice a i ostatní vědí, kde je jejich místo. Podaří se jim i tentokrát oheň dostat pod kontrolu?

Hra Lesní požár je kooperativní, hráči při ní spolupracují, aby společně porazili hru – zastavili šířící se lesní požár. Jde o českou hru, autoři jsou Tomáš Mrkvička a Jan Hanousek, vystupující pod značkou TM games. Kluci se svou hrou uspěli v soutěží autorů, kterou pravidelně pořádá CBG – Česká deskoherní společnost a díky spolupráci právě s CBG hra spatřila světlo světa.

Hra je určena pro 1-5 hasičů ve věku od 10 let a s požárem se budete potýkat okolo hodiny.

Komponenty

Co najdete v krabici

V krabici je herní plán, představující plochu, na které hoří. Ta se skládá z šestiúhelníkových polí, na která postupně kladete jednotlivé dílky krajiny tak, jak je prozkoumáváte nebo se na ně požár šíří. Dále pytlík s jednotlivými dílky krajiny, obsahující 6 vesnic a pak lesy, keře, bažinu, rybník a skály. V krabici je i několik typů karet, především 37 karet událostí, a to 4 karty vichřic a 18 karet větrům, které rozfoukávají oheň po okolí + 14 karet nových ohnisek požárů a 1 jedna karta dlouho očekávaného období dešťů. Dále jsou zde karty, které hasičům pomáhají – 7 karet štěstí a karty součástek, z kterých se staví jednotlivé požární stroje. Pro každého z hráčů je na výběr z několika karet hasičů a k tomu si vezmou příslušný žeton a sadu karet speciálních akcí.

Karty jsou rovnou v české a anglické jazykové variantě. A kromě dvoujazyčných pravidel zde jsou ještě červené kostičky prezentující požáry, modré kostičky představující natažené hadice s vodou a zátarasy, kterými mohou hasiči bránit šíření požárů.

Z hlediska kvality provedení i grafiky bohužel hra kulhá za tím, co bych dneska považoval za standard. Grafika, hlavně u karet mi nepřijde příliš povedená, na kartách jsou patrné otřepy po výsecích karet. Bohužel ani krabice vás svým zjevem příliš neupoutá.

 

Speciální akce

 

Jak se to hraje?

Hra je kooperativní, svým stylem je spíše abstraktní. Žádný velký příběh ani házení kostkami zde nečekejte, naopak budete muset přemýšlet, abyste udrželi požáry pod kontrolou, dokud nezačne pršet. Hráči musí eliminovat jednotlivé požáry a hodně jim přitom pomůže, pokud se jim podaří sestavit některý ze strojů. Jen tak mohou dosáhnout vítězství. Je třeba říct, že vinou výše uvedeného, hra může snadno sklouznout do toho, že jeden hráč říká všem ostatním, co mají dělat.

Na začátku hry vyberete scénář, který chcete hrát. Cíl hry je pořád stejný, ale podle obtížnosti se mění počet a umístění vesnic, které musíte chránit. V pravidlech je připraveno 6 variant hry s výstižnými názvy jako Lesní peklo nebo Není úniku.

Sestaví se balíček události a jako poslední karta se položí naspod období dešťů. Každý hráč si vybere jednoho hasiče (ti mají individuální vlastnosti), vezme si jeho žeton představující současně jeho zásobu vody a karty speciálních akcí.

Nad herní plán se rozloží karty štěstí, které mohou hasiči použít v době krize, každou jen 1x za hru.

Začátek hry

Hráči se střídají po jednotlivých tazích. Tah každého hráče se skládá ze 2 částí – směny hasiče a tažení 2 karet událostí. Směna každého hasiče trvá 7 hodin, během kterých má na výběr z mnoha akcí, kdy každá trvá jednu hodinu:

  • Přesun z jednoho pole na druhé, případně prozkoumání nového terénu, pokud na něm ještě neleží žeton prostředí.
  • Natažení hadice ze sousedního pole na pole, kde stojíte
  • Pokud jste na poli, kde je voda pak si doplnit svou cisternu
  • Na poli, kde stojíte uhasit požár
  • Použít jednu ze svých speciálních akcí, které vám jednorázově pomohou
  • Předat nebo převzít od jiného hasiče součást stroje.

Sice to vypadá ze začátku složitě, ale za chvíli se vám hra dostane do krve. Tahy jednotlivých hráčů jsou rychlé a na nikoho dlouze nečekáte.

Navíc můžete v každém kole zahrát jednu kartu štěstí. Tyto karty vám mohou dost pomoci – např. armáda převeze všechny hasiče, kam zrovna potřebují, jeden požár uhasne nebo vám vesničané naplní všechny cisterny vodou. Karty štěstí jsou ale jednorázové, každou zahrajete jen jednou za hru.

Důležité je i využívaní karet speciálních akcí. Sice můžete každou použít jen jednou, ale chytrým použitím vám výrazně pomohou. Mezi nimi najdete např. možnost práce přesčas, vykopání studny, když se vám nedaří najít vodu, přelet helikoptérou či postavení bariéry.

Poté, co hráči uplyne pracovní doba, začíná fáze šíření požárů. Hráč postupně táhne 2 karty události. Události jsou 4 typů – požár, vítr, vichřice a úplně naspod balíčku období dešťů. Karta požáru zapříčiní vypuknutí nového ohně na určeném poli. Vítr i vichřice přispívají k rozšíření stávajících požárů, přičemž při mírnějším větru přeskakuje v určeném směru oheň pouze na sousední pole a pří vichříce je rozfoukán o dvě pole.

Detail herní plochy

Hra končí v okamžiku, kdy nastane období dešťů (vyhrají hasiči) nebo začne hořet jedna z vesnic či se požár rozšíří natolik, že dojdou červené kostičky ohňů (hasiči prohrají).

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJan Hanousek, Tomáš Mrkvička
IlustraceKarel Kuliš
VydavatelCzech Board Games
Rok vydání2016
Počet hráčů1 - 5
Herní doba80
Minimální věk10 and up
KategorieAdventure
MechanismyCooperative Game, Grid Movement, Solo / Solitaire Game, Tile Placement
RodinaPlayers: Games with Solitaire Rules, Theme: Firefighting
Alternativní názvyLesní požár

Více o hře.

Krabice
Recenze: Lesní požár – ohnivé peklo se blíží k vesnicím
Hra má jednoduchá pravidla a mechaniky, ale jednoduchá není. Je nutné kontrolovat celou plochu, protože požáry se obnovují a neustále rozhořívají. Díky tomu musíte dopředu plánovat a k tomu řešit aktuální krizové situace. Navíc máte možnost si volit obtížnost úpravou délky jedné směny. Příznivá je i herní doba a variabilita hry. Hra patří mezi ty kooperativní hry, které si rád znovu zahraji.
Klady:

+ jednoduchá pravidla
+ modulační plán
+ různé stupně obtížnosti
+ ve hře se pořád něco děje, nemáte vyhráno, dokud nezačne pršet
Zápory:

- zpracování hry
- horší kvalita komponentů, design herních prvků
- snadné spadnutí do režimu velícího hráče, který hraje za všechny
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Smart Games IQ Box – chytrá krabička