Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Lodě – námořní bitvy na cestách

Snad všichni z nás ji jako malí hráli se čtverečkovaným papírem doma i ve škole pod lavicí. Pro ty, kteří jsou pohodlnější, přináší knižní nakladatelství Rebo Productions zpracování vhodné na cesty.

Balení je vyvedené jako malá, šestnáctistránková skládací kniha, kterou s sebou snadno vezmete kamkoliv. První strana obsahuje plastový pytlík plný magnetek. V první polovině příručky vám tvůrci nastíní jednoduchá pravidla, uprostřed se ukrývá hrací deska a čtení můžete zakončit krátkou rekapitulací námořnických dějin.

Jedná se o věrné převedení lidové hry do grafického kabátku, takže nečekejte žádné novinky. Pravidla jsou notoricky známá: oba soupeři si rozestaví celkem deset různě velkých lodí na plochu o rozměru 10×10 polí. Naleznete zde jednu letadlovou loď (pět políček), dvě válečné lodě (tři políčka), tři ponorky (dvě pole) a čtyři torpédoborce (jedno políčko).

Hrací deska má tvar dvou písmen „L“ obrácených k sobě zády. Na vertikální část rozmístí hráč svoje lodě, v horizontální ploše zaznamenává svoje úspěchy a neúspěchy ve střelbě na nepřátelské loďstvo. V příručce je sice naznačeno opačné rozestavení, ale nám přišlo při hraní intuitivní naopak toto rozložení.

K zaznamenávání zásahu slouží 42 oranžových magnetek a pomocí 79 modrých můžete označit střelu mimo. Bohužel není žádný způsob, kterým byste si mohli umístit příznak ke kompletně potopeným lodím soupeře, takže vám nezbude, nežli si tuto skutečnost pamatovat. Příznaky střel se špatně umisťují do hracího plánu (obzvláště pak, pokud máte „střeleckou“ plochu ve vertikální poloze), protože jejich rozměry přesně kopírují hrací desku.

Při vydání takovéto hry prakticky není co zkazit. Grafické provedení lodí i hrací desky je přesto spíše podprůměrné, naproti tomu příručka je dostatečně informativní, ale pouze opakuje pravidla, která každý hráč zná.

V závěrečném pohledu na hru nevidím dostatečné množství přidané hodnoty oproti čtverečkovanému papíru a tužkám. Zábavu si užijete stejnou, jen možná bude mít hra ještě větší spád a pro hráče bude v konečném důsledku přehlednější. Možná mohl vydavatel zkusit přidat hru více hráčů nebo další modely lodí. Takhle mi nezbývá, než doporučit, ať si s sebou raději vozíte v batohu dva A5 sešity a dvě tužky – jsou lehčí a ušetříte 199 korun.

Recenze: Lodě – námořní bitvy na cestách
Klady:
žádný jsme neobjevili
Zápory:

- složitá manipulace kazí zábavnost
- jedná se o pouhé přepracování již existující hry
- papírová varianta zdarma je lepší
1.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Roční doby – jaro, léto, podzim, zima