Recenze: Löschtrupp Schwuppdiwupp – pánem zamotaných hadic

loschtrupp-schwupdiwupp-11

Když se rozezní siréna, rychle naskáčeme do vozu a řítíme se ulicemi k požáru. Jenže ani když zastavíme, ještě zdaleka není vyhráno. Než můžeme otočit kohoutkem a začít hasit, nejdříve musíme rozmotat hadice. No a tentokrát jsme zjistili, že nám je nějaký šprýmař zasukoval. Musíme je rychle rozmotat, jinak z balíků sena nezůstane ani malý kousek.

Mezi hasiče nás zve společnost HABA, pod jejímž logem vychází nová dětská hra In a Flash Firefighters, v originále Löschtrupp Schwuppdiwupp. Jejím autorem je Rudi Biber a jedná se o čerstvou novinku roku 2020. Ke hře přispěl svými ilustracemi Pascal Nöldner.

loschtrupp-schwupdiwupp-05

Krabička je malá a na jejím víku vidíme požárníky, jak bojují s neposlušnými hadicemi. Uvnitř hráči objeví hromadu kartonových součástek. Z těch největších si každý účastník partie sestaví svůj herní plán, který obsahuje dlouhý volný prostor na umístění hadice. Sem každý z hráčů položí svoji startovní destičku s hadicí, kterou připojí k figurce hydrantu (ten má svoji dřevěnou figurku a označené políčko). Do středu stolu pak rozmístí soupeři společnými silami všechny zamíchané destičky hadice, a to obrázkem nahoru.

 

V rámci partie se hráči snaží všichni současně hledat jednu destičku za druhou, a to pouze takovou, která umožní napojení hadice na tu stávající pozici. Při tom musí transport vody opravdu navazovat. Nemusí to poznat hned na pohled, ale může si destičku vzít (jednou rukou!), zkusit ji přiložit, a pokud nesedí, může ji vrátit zpět do středu stolu.

loschtrupp-schwupdiwupp-01

Když některý z požárníků dokáže propojit hadici až do místa, kde z ní vytéká voda, oznámí tuto skutečnost ostatním a vyhrává kolo. Podařilo se mu uhasit oheň. Samozřejmě se může stát, že se při kontrole zjistí, že hadice dobře nenavazuje. V takovém případě se kolo opakuje. Vítěz kola pak vždy dostane medaili. A ten, kdo získá jako první tři medaile, se stává celkovým vítězem.

Požární hra Löschtrupp Schwuppdiwupp je skládací hrou, ve které jde o rychlé oko, koordinaci pohybů a samozřejmě obecně o schopnost fungovat pod časovým tlakem. Hráči mají společnou nabídku dílků, které lze propojovat. Pro každou pozici jich je hned několik, takže hledání není zase tak těžké. Přesto je možné udělat chybu a daří se to hlavně dětem.

loschtrupp-schwupdiwupp-08

 

Hra má velmi jednoduchá pravidla, protože se snaží zaujmout ty nejmenší hráče. Po nich vyžaduje dobrý odhad a šikovné prstíky. A současně právě tyto schopnosti u dětí výborně trénuje, takže se z ní stává nejen soupeření, ale také trochu trénink.

Všechno vypadá výtečně, ale téma je lákavé samozřejmě hlavně pro chlapce. Ti určitě šanci na oblečení hasičské kombinézy neodmítnou. Navíc jedno vyhrané kolo ještě zdaleka nic nerozhoduje, takže ani nějaká ta chyba není ještě na závadu vítězství.

Při tom rychlostní náplň celé hry znamená, že je vhodná i pro soupeření napříč generacemi. Hledání správných propojení je výzvou pro všechny. Proto si mohou se svými dětmi zahrát i rodiče, nejspíš opět hlavně tatínkové.

loschtrupp-schwupdiwupp-10

Löschtrupp Schwuppdiwupp je hrou, která potěší nejen dobrovolné hasiče a jejich potomky. Svým tématem je lákavá pro všechny děti, a hlavně nabízí jednoduchou hratelnost, ve které jde jen o propojování hadice. Löschtrupp Schwuppdiwupp je holt zaručená zábava pro malé hráče.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRudi Biber
IlustracePascal Nöldner
VydavatelHABA
Rok vydání2020
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk5 and up
MechanismyAction Drafting
RodinaSeries: Mitbringspiele S (HABA), Theme: Firefighting
Alternativní názvyBlus de brand!!!, Bomberos en acción, Löschtrupp Schwuppdiwupp, Pompiers, à vos tuyaux!

Více o hře.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Psycho raiders – Úprk před šílenci