Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: MaCar – postav mi velké auto

macar-01

Kolo ke kolu, dopředu pěkný tuningový nárazník, nahoru sedačku a dozadu motor. A najednou máme autíčko, které vypadá jako BMW. Ale co to, říkáte, že chcete Audi? Není problém. Stačí trochu protáhnout, zaoblit a vidíte, úplná A6.

Děti asi typy aut od sebe moc nerozeznají, ale určitě rády vytváří bláznivé jezdící výtvory. A právě s nimi si budou moci i zahrát v karetní hře MaCar. Tu nám poslali k recenzi až z Litvy, konkrétně z firmy Logis (Find a Friend). Autorem této nové krabičky je Gediminas Akelaitis a stejné jméno figuruje i u samotných ilustrací.

Malá vytáhlá krabička je celá zdobena žlutými a černými pruhy, které naznačují rychlost. Na víku je pak dvojice dětí, která vlastními silami sestavuje auto. Ilustrace naznačuje přesně to, co nás čeká uvnitř. Tedy až později, když přijdeme na to, co se těmi všemi kartonovými destičkami (36 oboustranných dílků) máme dělat. Každý obsahuje pouze nějaký kousek auta, ať už jde o auto, světlo nebo samotného řidiče.

macar-03

A všechna tajemství hry nám s radostí odhalí pravidla, která jsou velmi krátká. Čeká nás opravdu jednoduchá hra. Na začátku každé partie tak hráči společnými silami rozloží dílky na stole, rozdělí se do dvou týmů a připraví se na souboj.

Poté už je jejich úkolem v každém kole pouze postavit co největší auto. Jenže to by asi nestačilo, co myslíte? Kterýkoliv z týmů může stavbu dokončit a získat bod za dokončené auto. Pokaždé se rozdávají body dva – první za ukončení kola (s hotovým vozem) a druhý za největší stavbu, která ale nemusí být kompletní.

Hráči tak musí velmi dobře časovat svoje ukončení a snažit se získat oba body v jednom kole. Právě a jen tak se mohou v průběhu více kol, na které se partie hraje, svým soupeřům utéct. Zdá se to jednoduché, ale není. Ovšem po odehrání daného počtu kol partie tak či tak končí a to většinou vítězstvím jedné ze stran. V případě rovnosti je možné pokračovat systémem náhlé smrti.

macar-09

 

Hra MaCar se úplně nepovedla. Při snaze o jednoduchost zašel autor až příliš daleko a vyškrtal všechny body, které by hru mohly dělat zajímavé. Takhle zůstává sice boj o nejrychlejší tým, který narušuje snaha být současně i tím s největším autem, ale ve výsledku to celé neposkytuje tak dobrou zábavu, jak by mohlo. A to ani dětem.

Ty na krabičce nejvíce ocení samotné dílky a možnost skládat si z destiček svoje vlastní šílené automobily. Obrázky jsou opravdu univerzální a už pravidla svými dvaceti obrázky naznačí možnosti. Tyto ilustrace v kartě s návodem nemají jen tak náhodné místo. Jedná se o zadání pro ty úplně nejmenší hráče už od čtyř let. Tyto malé děti se mohou snažit jednoduše postavit auto podle daného zadání.

A přesto je nakonec to týmové soupeření zajímavé alespoň v té snaze najít správné načasování, kdy ukončit kolo. Tyhle momenty jsou opravdu napínavé, ale celkově hra prostě nefunguje. Tedy alespoň z pohledu starších hráčů. Děti alespoň v prvních partiích ocení možnost vytvářet různě velké vozy, soupeřit v tom a snažit se porazit ostatní. Souboje jsou rozumně dlouhé a trvají mezi patnácti a dvaceti minutami. Čas lze navíc upravit cílovým počtem bodů.

macar-11

Stavění vozů jen tak podle fantazie je na krabičce nakonec ta největší zábava, ze které ale děti vyrostou už, když jim je pět. Najednou chtějí hrát, soupeřit a od průběhu partie očekávají něco víc. Trochu zábavy přistane alespoň ve hře v týmu. Nejvíce si ale stejně na hře ceníme její zaměření na ty úplně nejmenší. Grafika je podařená a puzzle element funguje.

MaCar tak nakonec zůstává dětskou hrou a nic víc. Bohužel nijak výjimečnou, která sice zabaví v prvních partiích ty úplně nejmenší hráče. Ale jak čas plyne, zjistíte, že to zase taková legrace není. Škoda, na stavbu aut se všichni těšili, ale nakonec si je užijete jen jako samostatnou zábavu bez hraní.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorGediminas Akelaitis
IlustraceGediminas Akelaitis
VydavatelLOGIS, Sugorokuya
Rok vydání2014
Počet hráčů1 - 4
Herní doba30
Minimální věk4 and up
KategorieCard Game
RodinaAdmin: Better Description Needed!

Více o hře.

Recenze: MaCar – postav mi velké auto
MaCar nabídne hromadu bláznivých aut, které si mohou hráči sestavit. Ale nepotřebují k tomu hru, mohou si jen tak skládat dílky k sobě. Samotná partie je příliš jednoduchá. Naštěstí je tu alespoň jeden napínavý okamžik, kdy se oba týmy snaží načasovat dobře konec a vyvážit velikost svého vozu a jeho dokončení dřív, než protivník. MaCar pobaví malé děti, ale ne na příliš dlouho.
Klady:

+ napínavý konec každého kola
+ skládání a tvorba aut
+ pěkná grafika, která na sebe navazuje
Zápory:

- jen pro opravdu malé děti
- simultánní hra tu příliš nefunguje
- tak nějak to není zábavné
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dead Throne World of Veles – nakupování, základ každého hrdiny