Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Mage Wars – duel dvou mágů vás očaruje

Mage Wars - balení

Cítil mravenčení na špičkách prstů, když připravoval kouzlo. Protivník byl daleko a zrovna kolem sebe vyvolával nějaký typ aury. Steren, mág druhé kategorie a vládce zvířat, si ale připravoval něco mnohem záludnějšího. Ještě chvíli se soustředil, dokud neměl pocit, že mu od sebe dlaně odlétnou. Pak je prudkým pohybem odtrhnul. A jen kousek od něj se ozvalo zařvání. Sok vzhlédnul od své přípravy a.. byl to strach, co na chvíli problesklo v jeho tváři? Vždycky myslel, že warlokové se ničeho nebojí. To mu dodalo sebevědomí.

Znovu vzal do ruky knihu svých kouzel a zaříkadel a zalistoval v ní. Jedno místo bylo prázdné po kouzle, které právě provedl. Teď, když už má vedle sebe ochranu, je čas zabezpečit své vlastní zranitelné tělo nějakým brněním. V sekci obranných kouzel našel jedno na ztvrdnutí kůže. Dotkl se stránky v místě, kde byl rychle načmáraný obrázek. Ten v okamžiku zmizel a v ruce mu znovu začalo jiskřit. Ale jakýsi šustot přilákal jeho pozornost. Právě včas, aby uskočil před letící ohnivou koulí. Soupeř nebude hrát fér. Znovu se ponořil do své knihy a zcela se oddal souboji..

Tak to byl jen úryvek ze zážitků, které vás mohou potkat v aréně. Každý rok se mágové ze všech koutů světa a různých škol setkávají na turnaji, který rozhodne o titulu nejlepšího čaroděje. Takový mág má pak celý rok pro sebe obrovské sídlo, plné bohatství. Až do chvíle, než předá korunu svému nástupci. Chcete i vy vstoupit do arény? Jen račte..

Mage Wars - připravená hra

Tuhle nevídanou možnost nám nabízí s otevřenou náručí nová desková hra Mage Wars. Jejím autorem je Bryan Pope a vyšla teprve nedávno – v září roku 2012. Původně byla plánovaná k publikování už před rokem, ale designér se svojí herní skupinou věnoval celý tento čas na testování a dolaďování vyváženosti. A na hře to je opravdu vidět ohromná spousta detailní práce!

Hru vydává společnost Arcane Wonders a ilustracemi ji před tiskem ověnčilo mnoho ilustrátorů. Z Ameriky se rozbíhá do celého světa a k dostání je i v našich obchodech. Není problém ji najít v nabídce mnoha speciálek, například ve Světě her nebo na Planetě her.

Na první pohled se vám může zdát, že Mage Wars jsou hrou karetní a tudíž sběratelskou. Ale nemusíte mít strach, žádné dokupování dalších rozšiřujících sad vás nečeká (pokud nejste opravdu nároční). V krabici se nachází všechno, co budete k hraní potřebovat!

Mage Wars - připravená hra

A že je to opravdu velká krabice je tentokrát jasné. Aréna pro mágy musí být dostatečně velká, aby pojala všechny ty neuvěřitelné věci, jež mohou vyčarovat. Navíc musí být dobře zajištěná, aby žádné soubojové kouzlo nemohlo proniknout za zdi arény. Na víku najdete obrázek dvou mágů v zápalu boje.

Začneme jednoduše tím základním – balíčky karet. Ty na sobě mají přehršel různých ikonek, čísel, údajů a textů, které vás zaskočí. Ano, právě zde leží největší překážka pro naučení Mage Wars. O tom vás ještě ujistíme později. Jak tedy balíčky rozdělit? Každá karta má v pravém horním rohu školu magie, do které patří. Právě podle ní je ideální karty roztřídit.

Nezbytně mezi nimi najdete také čtyři karty s velkými obrázky mágů. To jsou hlavní hrdinové – Beastmaster (pán šelem), Priestess (kněžka), Warlock (bojový mág) a Wizard (čaroděj). Každý z nich je vyškolen pouze v některých sférách magie a právě podle toho si budete vybírat kouzla z karet, které tvoří v této krabici většinu. Každý z mágů má v horní části svojí karty nejen počet životů a magické energie, kterou má pod svojí kontrolou, ale také právě ikonky, které ukazují, jestli ovládá ohnivou, přírodní nebo třeba živelnou magii. Různých škol je zde opravdu hodně.

Mage Wars - kniha kouzel

Kromě těchto karet je v krabici ale především obrovský herní plán. Z obrázků ani neodhadnete jeho velikost a překvapí vás nejspíš stejně, jako nás. Do každé zóny na něm se vejdou bez problémů čtyři klasické karty. A těchto zón je zde celkem dvanáct. Každá taková oblast obehnaná šedým zvýrazněním je jedním místem pro účely vzdálenosti a pouze v rámci ní se mohou odehrávat boje na blízko.

Vedle plánu budou ležet dvě desky pro sledování vlastností jednotlivých mágů. Využijete ale také určitě všechny kulaté žetony, které na sobě mají různé efekty kouzel, jako třeba omráčení, hoření a další zajímavé následky, které mohou vaše svěřence potkat. Žetony vám pomohou také sledovat zranění vyvolaných příšer.

Komplet sadu všeho potřebného k partii mágů pak doplňují dřevěné žetony a řada červených kostek plus jedna dvanáctistěnná žlutá. Ty vysoké černé se znakem M jsou jen dva a jsou k označení rychlého seslání kouzla. Ostatní kulaté žetony už jsou barevné odlišené v červené a modré – pro každého z mágů, kteří si tak označí svoje karty postav ve hře. Navíc v balení najdete také dřevěné kostičky, které označují aktuální stav vašich kouzelníků. Zde došlo k drobnému omylu, v balení nám chyběly modré kostičky, ale ty lze bez problémů nahradit a není to žádný velký nedostatek.

Mage Wars - rozehraná hra

A pak jsou tu ještě dva kousky něčeho navíc. V podstatě by nebyly až tak potřebné, ale jejich přítomnost posouvá hru pocitově zcela jinam. V krabici se totiž ukrývají dvě knihy! Pevné desky a uvnitř přes stovku rámečků čekajících na vložení karet. Každá kniha má jiný obal a patří jednomu z kouzelníků. Do jejích stránek si nastrkáte karty v rámci přípravy na souboj.

Ale to už je první zábavná část, kterou lze v podstatě počítat i do hry, takže s ní začneme i úsek o přípravě v naší recenzi. Ještě nemusíte mít nachystaný herní plán ani nic kolem a už můžete vymýšlet strategii a taktiku. Nejdříve si ale musíte vybrat kouzelníka. Právě jeho zaměření vám určí, na která kouzla se při sestavování svojí knihy magie zaměříte.

Jakmile znáte ikony, které váš čaroděj ovládá, vezmete si odpovídající balíčky karet podle těchto škol a začnete si je přidávat do své knihy. Každý z mágů (alespoň v základním balení je zatím u všech kouzelníků toto číslo stejné) má k dispozici celkem 120 bodů, které může utratit za vybavení karty kouzla. Každá karta má na sobě toto číslo napsané, spolu s počtem životů v červeném poli a také množstvím magické energie, která se vám obnoví každé kolo.

Mage Wars - rozehraná hra

Ale zpět k budování balíčku. Za 120 bodů si můžete nakoupit karty různé hodnoty. Může se vám stát, že byste podle svojí strategie chtěli koupit i kouzlo jiné školy. Takové si opravdu do knihy kouzel můžete přidat, ale za jeho nákup zaplatíte dvojnásobný počet bodů, takže si obvykle toto rozhodnutí hodně rozmyslíte, protože za tuto částku obvykle můžete mít několik kouzel z vlastní školy.

Pak si každý hráč vezme kromě svojí připravené knihy také všechny žetony ve svojí barvě, jeden velký černý a také desku se spoustou čísel. Kartu svého mága s obrázkem položí k sobě do rohu mapy do míst, kde jsou nakreslené dveře do arény. Pak podle jeho údajů položí jednu kostičku na počet životů, druhou na usměrňování magické síly (channeling) a třetí na desítku. To je výchozí stav magické energie, se kterou začínají všichni kouzelníci bez rozdílu. Čtvrtou, černou pak položí na nulu na počítadle životů – toto je ukazatel zranění. Hráč totiž nebude snižovat počet svých životů, ale bude zvyšovat právě zranění.

Na kartu svého kouzelníka v rohu položíte jeden černý žeton, symbolem M nahoru a také jeden barevný žeton ve své barvě, také ikonkou nahoru. Všechny ostatní žetony, ať už dřevěné nebo kartonové, začínají partii vedle herního plánu.

Mage Wars - karty

V partii Mage Wars se neustále něco děje, ale na začátku každého kola mají hráči několik drobných povinností, které musí provést, než může začít opravdová akce. Oba soupeři si tak navýší počet magické energie k dispozici o tolik, kolik mají aktuální schopnost usměrňování many (channeling). Tím mají pokaždé zaručený určitý přísun kouzelnické esence a tedy i to, že budou schopni zakouzlit alespoň nějaké kouzlo.

Pak už jsou tu různé údržbové činnosti, jako otočení všech žetonů na vašich kartách ikonkou nahoru – to znamená, že mohou vaše jednotky opět být aktivovány. V tuto chvíli se ale třeba aktivují také nejrůznější efekty, které trvají více než jedno kolo. Tedy předtím, než se na jejich účinek můžete nějak připravit.

Následuje nejdůležitější fáze celé přípravy a možná i celé hry. Oba kouzelníci začnou současně listovat ve svých knihách kouzel a hledat to nejvhodnější pro současnou situaci. Kouzel máte většinou k dispozici cca kolem šedesáti (někteří mágové víc, jiní méně), což je poměrně velký výběr. Z této nabídky můžete vybrat maximálně dvě kouzla. Naštěstí to kouzlo, které nedokážete, nebo nebudete chtít zakouzlit, nepropadá, ale můžete jej vrátit zpět do svojí knihy v průběhu příštího výběru kouzel. Soupeři svá kouzla pochopitelně vybírají tajně a s ohledem na svůj stav magické energie.

Mage Wars - rozehraná hra

Čímž se dostáváme k akční fázi celého tahu, která se skládá ze tří částí. První a poslední vám umožňují zakouzlit jednoduchá rychlejší kouzla, která nezaberou vašemu kouzelníkovi celý čas určený pro jeden tah. Mezi nimi je ale velká a nejdelší činnost celého tahu – aktivace jednotlivých postav, což zahrnuje nejen pohyb, ale i útoky nebo používání složitějších kouzel.

Hráči se střídají v aktivování svých jednotek. Pokaždé, když s některou dokončí zamýšlenou činnost, otočí na ní barevný žeton ikonkou dolů. Tím je jasné, že tato postava už je v daném kole vyčerpaná a nemůže být znovu aktivovaná.

Jednotlivé postavy se mohou (zjednodušeně řečeno) pohybovat, pak útočit (obráceně to není možné), nebo pouze útočit. Ty, které mají kouzelnické nadání, mohou v této fázi vyčarovat některé z kouzel, jež jste si vybrali ze svojí knihy na začátku kola. Na konci kola pak můžete ještě použít kartu kouzla, kterou jste nevyužili v průběhu tahu, ale musí se jednat o malé a rychlé kouzlo.

Mage Wars - karty

Vaším cílem je jednoduše donutit druhého mága ke kapitulaci. To se stane ve chvíli, kdy dosáhne kostička poškození barevného ukazatele životů. Druhý čaroděj je okamžitě vyhlášen vítězem a odchází triumfálně z hořící arény.

Mage Wars poskytují obrovské zážitky a napínavé souboje speciálně pro dva hráče. Zážitky ji lze přirovnat k nedávno recenzované Claustrophobii (recenze). Každé rozhodnutí zde má velkou váhu a výběr kouzel je opravdu důležitý. Během několika okamžiků zde máte pod kontrolou několik stvoření, jejichž služby a schopnosti můžete využívat.

Hra se tedy na první pohled po popisu pravidel jeví velice jednoduše. A v základu to tak opravdu je, jenže na tento intuitivní základ se nabaluje řada drobných detailů a pravidel, které vám z prvních několika partií udělají dlouhé výukové bitvy. Nyní, když už máte představu, jak se vlastně Mage Wars hrají, je na čase podívat se trochu do hloubky a podívat se, proč tomu tak je.

Mage Wars - rozehraná hra

V první řadě má každá karta ohromné množství čísel, ikonek a textu, ve kterém se musíte naučit orientovat. A máme tu karty kouzel okamžitých (například fireball), přivolávacích (summon), ale také karty vybavení, očarování nebo zaříkávadel. Každá z nich se používá trochu jinak a má také trochu jiné důležité údaje.

Podstatné ale jsou tyto – počet many, kterou potřebujete k jejímu zakouzlení, hodnota pro zařazení do knihy kouzel, speciální schopnosti popsané v textovém poli, brnění a také řádek poškození, který určuje pravidla pro útok.

Poslední zmíněný společně sdílejí všechna útočná kouzla a příšery, ačkoliv s drobnými obměnami. Vždy ale házíte určitým počtem kostek. Ten je určený právě silou příšery a odpovídá vždy číslu v červeném čtverečku na kartě. Tyto červené kostky mají na sobě čísla, prázdné stěny, ale také čísla v bílém poli výbuchu. Jedná se o neúspěšné útoky (prázdné políčko), obyčejné zásahy (číslo) a kritické zásahy (číslo v bílém).

Mage Wars - karty

Jenže řada karet má řádky dva nebo má před ním uvedenou ikonu blesku/přesýpacích hodin. Ty určují, jak náročný je útok na provedení. Přesýpací hodiny označují náročnější napadení, které postavě zabere veškerou energii a čas pro daný tah, zatímco k činnostem s bleskem můžete provést ještě nějaký dodatečný úkon (například pohyb). Tyto symboly jsou stejné také pro označení karet kouzel – s bleskem můžete zakouzlit v rámci krátké šance na začátku a konci akční fáze, zatímco k vyčarování kouzla s přesýpacími hodinami musíte využít plně akci svého kouzelníka.

Ovšem bez ohledu na to, jak zaútočíte, se vždy výsledky hodů kostkami porovnají s obranou nepřítele. Tedy s výjimkou kritických zásahů, které brnění zcela ignorují. Součet všech ostatních čísel tedy musíte ponížit o sílu obrany protivníka a teprve pak získáte poškození. Na obránce pak jeho vlastník položí odpovídající počet žetonů zranění. Pokud zranění přesáhnou počet životů, je tato postava vyřazena z boje a její karta se nevrací do kouzelnické knihy! Nemůžete ji tedy už znovu vyvolat.

V tomto smyslu je každá karta v knize kouzel jednorázová a po jejím vyčarování už nejde znovu naplánovat a použít. Proto je důležité dobře plánovat a využívat karty ve správných chvílích. A to nejen útočná kouzla, ale i obranná nebo jiná, která proměňují okolí a například vám zvyšují schopnost střádat magickou energii.

Mage Wars - karty

Všechny kouzla i útoky mají také vzdálenost, na kterou mohou být vedené. Většinu kouzel lze vyčarovat pouze pro zónu, ve které se nacházíte, ale jsou zde i takové, které lze vyvolávat na dálku. A pak jsou tu samozřejmě střelecké útoky, které také mají určenou vzdálenost. Některé útoky mají ale také dodatečné poškození, které uspěje pouze v případě, že se vám podaří hodit žlutou kostkou dané číslo. V takovém případě čeká zraněného ještě nějaký žeton zranění, který jej bude dále ovlivňovat až do chvíle, kdy jej majitel vyléčí.

Ale to zdaleka není všechno, co Mage Wars nabízí. Setkáte se zde se schopnostmi odvety, některé postavy umí přerušit váš útok ještě dřív než nastane, jiné vám sníží počet kostek, kterými na zásahy házíte. Jsou zde létající, nehmotné či neživé příšery, každé s různými specifiky. Zakletí se čarují na soupeřovy i vlastní příšery skrytě a můžete je okrýt za poplatek many, kdykoliv se vám zlíbí. Klíčových slov je tolik, že vám z toho půjde hlava kolem. Naštěstí pravidla obsahují přehledný rejstřík s pečlivým popisem.

Méně odolné hráče ale může odradit i délka samotných pravidel. Ty však řeší pečlivě všechny situace a jejich pravidla, takže po jednom přečtení budete mít představu o celém zážitku. Horší je hru naučit ostatní. K tomu už pravidla nejsou příliš vhodná, ačkoliv obsahují zvýrazněné sekce.

Mage Wars - rozehraná hra

Kouzla můžete provádět nejen vy, ale i vaši pomocníci nebo takzvané spawnpointy a to dokonce za jejich vlastní magickou energii. Tím vám mohou výrazně ulehčit situaci v některých vypjatých momentech a zvrátit výsledek bitvy. Ve hře jsou také zdi a pasti.

Co je ale skvělou strategickou možností, která se nám zalíbila okamžitě, je možnost udělat z některých postav strážce. To znamená, že pokud do zóny přijde nepřítel, musí zaútočit nejprve právě na tyto hlídače. Skvělé pro ochranu postav s méně životy, které však mají důležité vlastnosti pro další taktiku.

Nejdůležitější ale je, že ani po několika desítkách partií se nám Mage Wars neohráli. A co víc. Máme pocit, že stále máme ve hře co objevovat. Je zde nespočet taktik, které mohou vést k vítězství. To ale ani nepočítáme čtyři různé čaroděje s velkou zásobou kouzel, které si můžete upravovat a vybírat podle libosti.

Mage Wars - žetony

Na první pohled vám může připadat, že by se každá hra mohla vyvíjet stejně. A několik jich třeba i v prvních tazích bude podobných. Hráče nikdo neomezuje, aby zkusili svoji vítěznou taktiku znovu. Ale musí počítat s tím, že soupeř má v ruce také desítky kouzel, které může použít (a použije!) zcela jinak, než minule.

Mage Wars jsou nejtěžší pro začátečníky. Prvních několik partií je opravdu náročných, musíte se soustředit a neustále hledáte (nebo se ptáte) na významy klíčových slov. Jakmile se ale těch několik desítek pojmů naučíte, čeká vás odměna. Hra, která přenáší souboje čarodějů na stůl bez jakýchkoliv kompromisů. Pokud byste něco v souboji čarodějů čekali, najdete to tady.

Co říct ke zpracování? Ilustrace na kartách jsou vynikající a přehlednost karet, vzhledem k množství obsažených informací, je výborná. Herní plán je masivní a obrovský, a žetony pro sledování akcí jsou naprosto dostačující. Na mapě se ani v pokročilé fázi nestane, že byste měli vyloženě přelidněno, protože příšery také ubývají.

Mage Wars - karty čarodějů

Mage Wars nejsou hrou pro začátečníky. Základní pravidla jsou jednoduchá, ale těch klíčových slov a nejrůznějších možností je nad hlavu. Stačí si jen představit tu šířku možností v prvním kole, kdy máte na výběr z šedesáti kouzel. Ale stačí vybrat jedno a strategie se pak už odvíjí od toho sama. Začnete uvažovat jako čaroděj. Na chvilku se jím stanete. Budete listovat svojí bitvami zvrásněnou knihou kouzel a zažijete bitevní vřavu tak intenzivně, jako nikdy předtím! Vítejte v aréně!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBryan Pope, Benjamin Pope
IlustraceDrew Baker, Tiziano Baracchi, Claire Beard, Leonardo Borazio, Jason Engle, Mariusz Gandzel, John Guytan, Diego Gisbert Llorens, Raven Mimura, Jim Pavelec, Roberto Pitturru, R. K. Post, Maichol Quinto, Chris Seaman, Craig J. Spearing, Ron Spencer, John Stanko, Christophe Swal, Peter Tikos, Vari, Darek Zabrocki
VydavatelArcane Wonders, Asterion Press, Devir, Game Harbor, Games Factory Publishing, Marabunta, Pegasus Spiele, Zvezda
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 2
Herní doba90
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(65 voters)
KategorieCard Game, Fantasy, Fighting
MechanismyDeck Construction, Dice Rolling, Grid Movement, Line of Sight, Simultaneous Action Selection, Square Grid, Turn Order: Progressive, Variable Player Powers
RozšířeníMage Wars Academy/Mage Wars: Arena Dice Tower Promo 2016, Mage Wars Academy: Druid Expansion, Mage Wars Academy: Elementalist Expansion, Mage Wars Academy: Forcemaster Expansion, Mage Wars Academy: Monk Expansion, Mage Wars Academy: Necromancer Expansion, Mage Wars Academy: Priestess Expansion, Mage Wars Academy: Warlock Expansion, Mage Wars Academy: Warlord Expansion, Mage Wars Arena: Battlegrounds Domination, Mage Wars Arena: Forcemaster vs Warlord Expansion Set, Mage Wars Arena: Lost Grimoire Volume 1, Mage Wars Arena: Paladin vs Siren Expansion Set, Mage Wars Arena: Promo Pack 01, Mage Wars: Akiro's Favor Promo Card, Mage Wars: Altar of Peace Promo Card, Mage Wars: Altar of the Iron Guard Promo Card, Mage Wars: Ankh of Asyra Promo Card, Mage Wars: Asto Vidatu, Angel Slayer Promo Card, Mage Wars: Asyran Defender Promo Card, Mage Wars: Bloodwave Greatbow Promo Card, Mage Wars: Blur Promo Card, Mage Wars: Clear Mind Promo Card, Mage Wars: Conquest of Kumanjaro – Spell Tome Expansion, Mage Wars: Debilitate Promo Card, Mage Wars: Dice Tower 2013 funding campaign promo card set, Mage Wars: Dice Tower 2014 funding campaign promo card set, Mage Wars: Dice Tower 2014 Non-Kickstarter promo card set, Mage Wars: Dice Tower 2015 Funding Campaign Promo Card Set, Mage Wars: Dispel Promo Card, Mage Wars: Dragonclaw Wolverine Promo Card, Mage Wars: Druid vs. Necromancer, Mage Wars: Eeker Promo Card, Mage Wars: Elfric's Life Ring Promo Card, Mage Wars: Fire Elemental Promo Card, Mage Wars: Forged in Fire – Spell Tome Expansion, Mage Wars: Galador, Protector of Straywood Promo Card, Mage Wars: Gravikor Promo Card, Mage Wars: Holy Strike Promo Card, Mage Wars: Hurl Meteorite Promo Card, Mage Wars: Hurl Rock Promo Card, Mage Wars: Joseph Trublood, High Cleric Promo Card, Mage Wars: Kumanjaran Leopard Promo Card, Mage Wars: Leviathan Scale Armor Promo Card, Mage Wars: Mana Vampirism Promo Card, Mage Wars: Meditation Amulet Promo Card, Mage Wars: Minor Heal Promo Card, Mage Wars: Mordok's Tome Promo Card, Mage Wars: Oscuda Promo Card, Mage Wars: Pharaoh's Cheetah Promo Card, Mage Wars: Plagued Promo Card, Mage Wars: Raincloud Promo Card, Mage Wars: Ring of Healing Promo Card, Mage Wars: Sandstorm Promo Card, Mage Wars: Screaming Zombie Promo Card, Mage Wars: Selesius, the East Wind Promo Card, Mage Wars: Sersiryx, Imp Familiar Promo Card, Mage Wars: Spiked Armor Promo Card, Mage Wars: Spiked Buckler Promo Card, Mage Wars: Staff of Storms Promo Card, Mage Wars: Storm Drake Hide Promo Card, Mage Wars: Stumble Promo Card, Mage Wars: Summoning Circle Promo Card, Mage Wars: Sunfire Burst Promo Card, Mage Wars: Victorian Griffin Promo Card, Mage Wars: Vorpal Blade Promo Card, Mage Wars: Wall of Force Promo Card, Mage Wars: Wand of Healing Promo Card
RodinaCategory: Two Player Fighting Games, Components: Binders, Components: Polyhedral (not D6) dice, Game: Mage Wars, Players: Two Player Only Games
Alternativní názvyMage Wars, Mage Wars: Das Duell der Magier, Войны Магов, 法师战争

Více o hře.

Recenze: Mage Wars – duel dvou mágů vás očaruje
Mage Wars je zjevení pro všechny milovníky složitých her, plných taktických úskoků a složitých manévrů. Bitva na život a na smrt uvnitř arény plná magie. Každý z hráčů si vyčaruje v průběhu partie mnoho služebníků, kteří za něj budou bojovat, ale nakonec to vždy dojde až k samotným čarodějům. A jeden z nich musí padnout. Nenechte se zaskočit, buďte vždy připravení. Takové je heslo. Můžete se vybavit různými obrannými kouzly, pomocníky nebo zaříkadly, která vám pomohou k vítězství. Ke všemu ale potřebujete magickou energii a té je omezené množství. Stejně jako kouzel – každé kolo můžete vyvolat pouze dvě z obrovské nabídky. Oba čarodějové mají k dispozici knihu kouzel, kterou si sami sestaví z karet školy, v níž je jeho kouzelník trénovaný. O variabilitu a neustálé změny hry tak není nouze. Hře lze vytknout snad pouze drobná technická zaváhání, v podobě chybějících modrých kostiček a otočených stran v druhé půlce knihy kouzel. Jenže pak se dostanete k obtížnosti. Ačkoliv je herní systém Mage Wars jednoduchý a točí se pouze kolem aktivace postav a dvou rychlých akčních fází, v cestě vám budou stát desítky klíčových slov. Některé karty jsou v balení ve více exemplářích, ale když to pomineme, tak zde je každá karta unikát a dělá vždy něco trochu jiného. Jsou tu neuvěřitelné taktické možnosti plné pastí, obranných schopností, létání, útoků na dálku, přemisťování a dalších. Pro začátečníky a děti se jedná o nepřekonatelný problém. Ale pokud už se v deskových hrách trochu orientujete, budete nadšení. Mage Wars jsou splněným klučicím snem pro všechny, kteří mají rádi hry s fantasy tématikou. A takový sen se může splnit i vám, stačí mu jít naproti do nejbližšího obchodu!
Klady:

+ úžasná atmosféra
+ dokonale převedný souboj mágů
+ neuvěřitelné strategické možnosti
+ budování vlastní sady karet
+ čtyři mágové, každý úplně jiný
+ krásné ilustrace
+ jednoduchý základní princip
+ zajímavé souboje se spoustou drobných detailů
Zápory:

- v půlce knihy se otočí směr zasouvání karet do archů
- začátečníci i středně pokročilí se ve hře ztratí
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Escape Room Úniková hra