Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Mage Wars Forged in Fire – ohnivé rozšíření

Mage Wars: Forged in Fire - balení

Kdysi jsme byli přátelé, bratři v boji. Jenže to všechno se změnilo, když můj spojenec přešel na temnou stranu. Dlouhá léta jsme spolu vedli souboje, ale nikdy jsme jeden druhého nedokázali porazit. Dnes se z nás opět musí stát jeden. Celá naše země je v ohrožení, protože Adramelech, démon ohně vstoupil do našeho světa. Spálí na popel vše, co mu přijde do cesty, pokud se mu nepostavíme společně.

Díky firmě Arcane Wonders jsme dostali možnost se znovu vrátit do světa Ehteria. Právě zde se odehrávají všechny příběhy deskové hry Mage Wars (recenze) a zasazeno sem je i zatím poslední rozšíření s názvem Forged in Fire. Jeho autorem je znovu designér původní hry, Bryan Pope. V názvu tentokrát nemá povolání mágů, jako Forcemaster vs Warlord (recenze) a blíží se tak tématem spíš rozšíření Conquest of Kumanjaro (recenze).

Podobné s posledně zmiňovanou hrou je i balení, které má na víku nejen krásnou tematickou ilustraci dvou postav, ale především vypadá při pohledu z boku jako kniha. Tentokrát je ale naštěstí celá krabička mnohem pevnější a víko je pouze odklápěcí. Na místě jej pak drží malý magnet. Uvnitř jsou pochopitelně tři balíčky karet (158 kusů), které dohromady patří dvojici čarodějů. Spolu s nimi obývá stísněný prostor také jeden arch žetonů, které hráči vycvakají a tenká brožurka popisující novinky.

Mage Wars: Forged in Fire - karty

Mage Wars je hrou, která do nejmenšího detailu popisuje souboj dvou mágů v aréně. Oba se mohou sami pohybovat, ale především vyvolávat další stvoření, které bojují za ně. Výtečné mechanismy, zařazení kostek a široké možnosti úprav balíčku (takzvaného spellbooku v opravdové knize) jsou jen několik důvodů, proč se z Mage Wars stal za poslední dva roky celosvětový fenomén. Hra je ohromně strategická a má úžasnou atmosféru.

O to více se všichni fanoušci těšili na nové rozšíření, které přináší karty pro již známá povolání. Zatímco warlock byl původně dostupný už v základní velké krabici hry, warlord obohatil hru v jednom z předchozích rozšíření. A jak už autoři mají ve zvyku, v tomto balíčku nám přináší nejen nové karty pro tyto povolání, ale také alternativní postavy stejného povolání. Hráči si tak mohou nejen upravit svoje kouzelné knihy, ale i vžít se do nového charakteru.

Ve službách zla přichází dobýt arénu krásná, žhavá a smrtící Adramelechova warlockyně. Vládne ohněm a v jejím balíčku najdete kromě novinek i staré známé karty ze základní hry, které opět patří k jejímu povolání.

Mage Wars: Forged in Fire - karty

Přestože se nejedná o nová povolání, i tak je hratelnost dost odlišná. To především díky schopnostem obou nových mágů, kteří se liší od svých starších protějšků. Podívejme se nejdřív třeba na ohnivého ženského warlocka. Na ženu nemá vůbec špatnou hodnotu života nastavenou na 33 bodů. A protože její doménou je oheň, nemůže chybět ani mezi dovednostmi. Už samotný útok může popálit, ale teprve Fireweaving si může vyhlédnout protivníka až dvě zóny daleko a nechat z něj přeskočit plamen na jinou postavu ve stejné oblasti.

Nepřátelé také mnohem lépe hoří, pokud je proklejete svým ohnivým jazykem. Ale tu největší chuťovku jsme si nechali na závěr – vaše příšery se ohněm mohou hojit. Pokud úspěšně zaútočí plameny (Burn) na některou z nepřátelských oblud ve hře, pak si mohou vyléčit jedno zranění.

Do hry pak může přijít například výborný hlídač Kerberos nebo ohnivý imp (Wildfire Imp), který může plamenů využít jako místa k teleportaci. Může tak fungovat jako výtečná podpora a překvapení do zad protivníka, pokud jej dobře zahrajete. Nechybí ani různé záludné kletby, jako třeba Arcane Corruption, která poškozuje postavu za všechny její dodatečné karty. Nám se zase líbil ďábelský trojzubec (Devil’s Trident), který slouží jako silná ohnivá zbraň.

Mage Wars: Forged in Fire - karty

Warlord je na tom s životy podobně (34) a s přírůstkem many stejně (9). S tímto trpaslíkem ale přichází do hry runy, které lze vyrazit na jakékoliv vybavení, jež přijde do hry. Tato runa nejenže přidává zbrani další vlastnosti, ale navíc brání jednoduchému zničení tohoto předmětu. Při hře si tak připadáte jako v nějakém akčním RPG na PC, kde něco podobného také funguje.

Protože Warlord má pořádný hluboký hlas, může vydávat svým poddaným bojové příkazy za jeden bod magické energie. Tyto rychlé pokyny umožní dočasně vylepšit jednotkám jejich statistiky, ať už se jedná o povel Zamířit, Rychlý přesun nebo Držte linii. Každá má svoje specifické bonusy. A pokud Mage Wars hrajete, určitě víte, že právě tato postava potřebovala nové karty v současnosti nejvíce. A dostala jich pořádný ranec.

Na začátku jsou zase další příkazy i mezi kartami. Patří sem Defend (Obrana) nebo Conquer. Je silně zaměřena na kontrolu teritorií, což pro nás není žádná novinka. Díky tomu má mezi kartami řadu staveb (základny, oltáře, obelisk), jejichž schopností pak lze v dané zóně používat. Nechybí ani hliněná zeď, která ladí se školou magie tohoto mága.

Mage Wars: Forged in Fire - karty

Pod jeho kontrolou najdete samozřejmě trpaslíky, jako je Anvil Throne Crossbowman, jenž má kromě kuše v záloze i malou sekeru nebo inženýr Otto Kronig se schopností opravovat stavby. Ovšem na stranu Warlorda se dal třeba i Bloodcrag Minotaur, jehož mohutnou sílu nebude jednoduché zastavit, jakmile se v aréně objeví. Možná si oblíbíte i familiara Gurmashe z Orků, který umí také vykřikovat rozkazy na podřízené.

Při výběru karet určitě nepřehlédnete ani nemrtvého draka Sardonyxe, který může kousat, házet ocasem nebo chrlit jed. Takovému zelenému dechu se nedá vyhnout. Tato legendární příšera ale nese vážné následky i pro svého vyvolavače, který na začátku každého kola ztrácí dva životy. Není jednoduché Sardonyxe udržet v říši živých.

Jednotlivé postavy dostanou navíc samozřejmě karty, které dále podporují a rozvíjejí jejich specializaci. Například Bloodfire Helmet přidává útok proti hořícím jednotkám, zatímco Adramelech’s Torment umí plameny vyvolat na prokletém cíli.

Mage Wars: Forged in Fire - karty

Do hry ale přichází karty i pro jiná povolání, takže rozšíření potěší i ty, kdo zrovna nebudou hrát ani za Warlorda ani za Warlocka. Je tu koroze (Rust) nebo Lion Savagery. Většina karet ale přesto je určena právě pro zmiňovaná dvě povolání nebo pro oblasti magie, které mohou do své knihy zařadit bez trojitého poplatku (za opačnou stranu kruhu magie).

Z hlediska ilustrací je opět na co se koukat. Ať už se díváme na útočnou kartu Hurl Rock, detailní kresbu Flank Attack nebo krásný upírský Blood Demon. Moc se nám líbí také již zmiňovaná krabička, kterou si určitě necháte.

Snad jsme na vás touto recenzí dokázali přenést atmosféru boje mágů, který se znovu vrací na naše stoly v plné síle. Rozšíření je plné výborných karet a přináší skvělou možnost si zvolit z rozdílných mágů se stejným povoláním. Musíme říct, že Forged in Fire se nám hodně líbil, protože každá z postav je úplně jiná. Svoje si zde najdou čarodějové i hráči, kteří raději bojují silami pozemskými.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAaron Brosman, Bryan Pope
VydavatelArcane Wonders, Pegasus Spiele
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 2
Herní doba0
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(2 voters)
KategorieCard Game, Expansion for Base-game, Fantasy, Fighting
MechanismyDice Rolling, Grid Movement, Open Drafting, Simultaneous Action Selection, Variable Player Powers
RozšířeníMage Wars Arena
RodinaGame: Mage Wars, Players: Two Player Only Games
Alternativní názvyMage Wars Arena: Flammenschmiede

Více o hře.

Recenze: Mage Wars Forged in Fire – ohnivé rozšíření
Mage Wars: Forged in Fire vrací do hry Warlorda, který bude konečně moci pokřikovat po aréně své příkazy a přitom mít solidní šanci na úspěch proti ostatním. Ovšem tentokrát se musí postavit také ohnivému biči warlockyně. Rozšíření přináší řadu výborných nových karet, runy podporující boj a všechno tohle v krásné a pevné krabičce. Pokud jste četli recenzi, pak asi není už příliš co hodnotit, protože je jasné, že tahle novinka do světa Mage Wars přináší zase další dávku variability. Forged in Fire je výborným rozšířením.
Klady:

+ vylepšuje slabého Warlorda
+ ohnivý Warlock
+ Sardonyx
+ výborná krabička
+ runy
Zápory:

- pouze několik karet pro ostatní školy magie
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Rapa Nui – červené kamenné čepičky