Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Magic the Gathering Arena of the Planeswalkers – Battle for Zendikar

battle-for-zendikar-14

Za námi je období válek. Teď nastává čas hrůzy a teroru. I poslední ochranná kouzla povolila a stvoření, která už se nikdy neměla plání potulovat, jsou zpět na svobodě. Zdá se, že už jim nestojí nic v cestě. Nebo ano?

Kdesi v hlubinách pláně se sbírá poslední obranný val. Jsou to bojovníci plání, kteří se stanou hrdiny a postaví se společné hrozbě. Takový je příběh prvního rozšíření Battle for Zendikar, které dostává bojová hra Magic the Gathering: Arena of the Planeswalkers. Autory zůstává původní trojice James D’Aloisio, Ethan Fleischer, Craig Van Ness. Jedná se o novinku konce roku 2015 z produkce firem Wizards of the Coast a Hasbro. O distribuci se pak na našem evropském kontinentu postará společnost Esdevium Games.

V ne úplně malé krabičce s ohnivou postavou najdeme zasunutý plastový šuplík. A ten je, jak jinak, plný figurek. Jsou tu dva noví prochazeči plání a to jak figurky, tak k nim samozřejmě i patřičné vysoké karty. Nově jim ale budou na bojišti dělat společnost také hrdinové. Jsou tu i nové jednotky do některých elementů a také karty s různobarevnými lemy.

battle-for-zendikar-03

 

Určitě vám nemusíme po nedávné recenzi opakovat, jak se Arena of the Planeswalkers hraje, ale pro jistotu. Hráči si nejdříve za předem dané body nakoupí armádu. Na obou stranách na počátku ale stojí samotní summoneři, kteří pak budou vyvolávat a posouvat svoje vojáky. Ti mohou využívat terénu, pohybovat se po něm a útočit na sebe. Hráči k tomu využívají karty, kterými lze ovlivnit celé vojsko. Pro každé kolo lze také aktivovat speciální schopnost jedné jednotky. Boj je pak otázkou kostek a vítězství lze dosáhnout pouze s pomocí násilí.

Toto rozšíření je velmi očekávané, protože základní krabice nevynikala zrovna velkým výběrem ve všech směrech. Zásluhou nové krabice dostane každá barva hned tři nová kouzla, což konečně do přípravy partie přináší tolik kýžené sestavování balíčku. Zatím to ale stále s patnácti kartami na dvanáct pozic není nic, co by vám vzalo dech svými možnostmi. To se ještě zlepší s případnou další expanzí, ale už nyní je posun příznivý. Jedná se ve většině případů o zajímavé začarování (enchantment) a přináší aury.

Každá barva k tomu dostane také jednu novou figurku. To by se sice mohlo zdát jako další navýšení variability, jenže s tím současně byl navýšený bodový limit na 600. To znamená, že se na ploše utká více jednotek, ale ve výsledku hráči nemají možnost tvořit nějakou taktiku sestavováním armády. To je trochu škoda a na tuto specialitu si budeme muset ještě počkat.

battle-for-zendikar-05

Ale ona to není tak docela pravda. Uvnitř najdeme totiž hned dvě novinky, které se váží k sestavování armád. První jsou bezbarvé jednotky, které nemají určenou loajalitu, a může si je do armády najmout jakýkoliv tým. Naopak do hry přichází také Kiora, prochazečka plání, která patří hned do dvou elementů a oba může využít při sestavování vojska (a také karet).

No a právě díky nové postavě Kiory si hráči mohou vyzkoušet opravdové skládání armády s velkým výběrem. V tu chvíli si uvědomíte, že to je právě důvod, proč tyto hry s miniaturami hrajeme. A právě proto budete zatím trochu zklamaní z celkového objemu Arena of the Planeswalkers. Ale jako nástupce Heroscape a teprve se rozjíždějící fenomén to vzbuzuje alespoň naděje.

To druhý nový planeswalker Ob Nixilis je opravdu extrémně drahým. Vynahrazuje to svojí silou a především faktem, že se jedná o létající stvoření a je nebezpečným protivníkem. Nové dvě figurky tak slibují dostatek zábavy.

battle-for-zendikar-10

Nové postavy hrdinných příšer dodávají hře další taktické možnosti, se kterými musí všichni účastníci pracovat. Týkají se jich totiž pouze některé karty a efekty a s tím je potřeba počítat. Bojiště je tak o dost zajímavějším a dynamičtějším místem.

Na závěr jsme si nechali scénář, který na bojiště pozve více hráčů a postaví je proti sobě asymetricky. Jeden z nich se chopí role uniklých Eldrazi stvoření a jeho úkolem je zničit ostatní prochazeče plání. Figurka Eldrazi Ruinera dostane nové jedinečné schopnosti a také svůj vlastní ukazatel životů a tahů. To vše je natištěno dohromady na zadní straně pravidel, což jim dává nové využití, ale hráči by ocenili tyto informace na pevné desce nebo alespoň na kartě.

O pravidlových novinkách jsme toho napovídali dost, ale vás bude určitě zajímat také vzhled toho nejdůležitějšího, co v krabici najdete – figurek. Právě před chvilkou zmiňovaný Eldrazi Ruiner je tím, kdo si celý zájem vezme jen a jen pro sebe. To proto, že jeho figurka zabírá čtvrtinu plochy krabice. K němu ale náleží také další, opět kvalitní figurky.

battle-for-zendikar-12

Takže jaký je finální verdikt nad rozšířením, které má opravdu extrémně dlouhý název Magic the Gathering: Arena of the Planeswalkers – Battle for Zendikar? Tak v první řadě je třeba říct, že krabička přináší všechno, co byste asi mohli chtít. Obohacuje všechny barvy armád a dodává do hry nové prvky a dokonce i scénář. Jenže to všechno pořád nestačí. To platí především o figurkách, které stále použijete všechny. Náznaky tu ale jsou, a pokud máte rádi základní hru, pak

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJames D'Aloisio, Ethan Fleischer, Craig Van Ness
VydavatelHasbro, Wizards of the Coast
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 5
Herní doba0
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(1 voters)
KategorieFantasy, Miniatures, Wargame
MechanismyDice Rolling, Grid Movement, Hand Management, Modular Board, Team-Based Game, Variable Player Powers
RozšířeníMagic: The Gathering – Arena of the Planeswalkers, Magic: The Gathering – Arena of the Planeswalkers: Shadows over Innistrad
RodinaGame: Magic The Gathering, Game: Magic The Gathering – Arena of the Planeswalkers
Alternativní názvyMagic: The Gathering – Arena of the Planeswalkers: Kampf um Zendikar, Magic: The Gathering – Arena of the Planeswalkers: La Batalla por Zendikar

Více o hře.

Recenze: Magic the Gathering Arena of the Planeswalkers – Battle for Zendikar
Magic the Gathering: Arena of the Planeswalkers – Battle for Zendikar je rozšířením, které si zaslouží místo na poličce. Hru sice neobohacuje nějak extrémně, ale poskytuje drobnou evoluci a ochutnávku toho, co by mohlo přijít s více krabicemi. Ale každá strana konfliktu dostane svoje. K tomu jsou v nabídce opravdu jedinečné figurky, postavy hrdinů zajišťující novou taktickou úroveň boje a také nová planeswalkeřice Kiora. Battle for Zendikar tak tvoří povedený mix pro ty, kdo si oblíbili tuto novinku ze světa Magic the Gathering.
Klady:

+ parádní nové figurky
+ dostatek nového obsahu
+ scénář více proti jednomu
+ postava Kiory naznačuje sílu hry
+ zachovává vše důležité a nepřidává nová pravidla
Zápory:

- stále chybí deck
-building
- figurky armády použijete všechny (zvýšený limit)
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kuba – obchodujte s doutníky a rumem