Recenze: Mamma Mia! Upečte dokonalou pizzu

Máte rádi pizzu? V posledních letech se toto původně italské rychlé jídlo stává stále oblíbenější, ačkoliv jej trochu vytlačuje japonské mnohem zdravější sushi. Ovšem málokdo z nás odolá pohledu na vypečenou kůrčičku potřenou česnekem, a na kruhovém koláčku prosciutto crudo, olivy a artyčoky.

Ale na pizzu si samozřejmě můžete dát v podstatě cokoliv. Dokonce narazíte i na speciální sladké pizzy. A co vy? Děláte si ji doma, nebo to raději necháváte na profesionálech? Ono to sice není v podstatě nic těžkého, ale připravit správné těsto není nic jednoduchého. A to nemusíte ani kružnici vyhazovat do vzduchu, protože důležité jsou především suroviny a tloušťka těsta.

I hra Mamma Mia vás přivede do prostředí pizzerie nebo vašeho domova (podle toho, kde si pizzu nejraději dáte). Tentokrát se ale nemusíte bát, že byste při mixování surovin něco zkazili, budete mít k dispozici pouze karty. Od nich se neušpiníte a navíc se můžete dobře pobavit.

Karetní hra Mamma Mia! je dílkem německého designéra Uweho Rosenberga, autora proslavené Agricoly či později lodního Le Havre. Tuhle karetní jednohubku vydal ale už v roce 1999 pod křídly firmy Abacus Spiele a ilustroval ji muž, který má na kontě více než dvě stovky nejrůznějších deskových a karetních her – Franz Vohwinkel. A teď se z radosti z pečení můžete těšit i vy díky nováčkovi na české distributorské scéně – Planetě her.

Všechny potřebné složky hry najdete v klasické karetní krabičce složené ze dna a víka. Uvnitř jsou pouze dvě hromádky karet a samozřejmě i pravidla. Česká pravidla pak najdete přilepená na krabičce ze spodní strany. Dva sloupečky karet nejsou rozděleny přepážkou, takže se nemusíte zbytečně při uklízení hry piplat s jejich rozdělováním.

A teď se společně podíváme, jak se takové pizzy z karet pečou. Nejdříve každý z hráčů dostane sadu osmi karet objednávek odlišených zadní stranou podle barvy. Tím budete poznávat karty objednávek i dále v průběhu partie. Na jednotlivých kartách je odlišný druh pizzy, na nějž potřebujete nejrůznější počet a druhy surovin. Balíček zamícháte a položíte před sebe jako svoji frontu zakázek.

Pětašedesát karet jednotlivých ingrediencí zamícháte a někam mezi ně vložíte i kartičku Mamma Mia, která určí rozhodčího pro dané kolo. Zatím ale musíte připravit pec položením hromádky ingrediencí. Právě vedle „stolu“ s nimi se nachází pec, na niž budou hráči odhazovat jednotlivé karty.
Ty dostanou na úvod partie do ruky a to konkrétně hned šest z nich. K nim si můžete jako sedmou dobrat první kartu z balíčku objednávek. Tu budete jako první plnit. Teď už může pekařská soutěž konečně začít.

Hráči se střídají a postupně odkládají jednu nebo více stejných surovin z ruky do pece. Tím je vkládají a připravují si tak vše na upečení kompletní pizzy. Po zahrání karty si obvykle ještě doberou ze zamíchané hromádky ingrediencí tak, aby měli znovu sedm karet. Na výběr však mají také dobrání karet z fronty objednávek. Tím jejich tah končí a na řadě je další hráč.

Takto se v tazích všichni soupeři střídají a ve chvíli, kdy mají pocit, že už je v peci dostatek všech surovin k upečení pizzy, odloží také kartu dané objednávky. Jakmile dojde hromádka surovin, následuje vyhodnocení tahu a kvality upečených pizz.

Všechny vyložené karty vezme pověřený hráč (ten, který si v průběhu hry dobral kartu Mamma Mia) a otočí je v ruce tak, aby směřovaly obrázky dolů. První v tahu položená ingredience bude tedy nahoře. Hráč postupně otáčí všechny karty a třídí je podle druhu surovin na hromádky až do chvíle, kdy otočí kartu s objednávkou. Teď je třeba rozhodnout, jestli už je v peci dostatek ingrediencí k jejímu správnému upečení.

Pokud ano, pak se všechny ingredience dají na kartu a ta připadne hráči, jehož barvu má její zadní strana. Tím se počet surovin v peci sníží. Pokud není v peci dostatek, má ještě hráč možnost doplnit přísad z ruky, jestli mu takové zbyly. Když není ani toho schopen, pak je objednávka stornována a vrací se na spodek jeho hromádky objednávek.

Jakmile jsou otočeny všechny karty, pak se ze všech nepoužitých ingrediencí vytvoří nová hromádka, do které se opět zamíchá karta Mamma Mia. Všechny splněné objednávky zůstanou hráčům jako vítězné body. Využité suroviny už se znovu ve hře neobjeví. V dalších dvou kolech se tedy bude postupně snižovat počet dostupných přísad a také možností.

Po třech kolech už se stačí podívat pouze na stoly jednotlivých pekařů a je jasný vítěz. Ten, komu se směje na svět nejvíce kvalitně upečených pizzových koláčů se stal nejlepším pekařem a může za odměnu zvolat Mamma Mia!

Hra Mamma Mia nabízí netradiční systém, který je velmi dobře propojen s tématem opravdového pečení pizzy. Účastníci si připadají jako opravdoví pekaři, když přidávají do trouby žampiony, feferonky, sýr, olivy nebo ananas.

Osm různých druhů pizz, jejichž pořadí je určeno náhodným zamícháním, je poměrně velkou výzvou pro všechny. Je třeba mít především dobrou paměť, přehled a především pozorně sledovat všechny suroviny, které do trouby přidávají protivníci. A v nabídce nejsou jen obyčejné kombinace, ale také pizza co dům dal (libovolných pět surovin) nebo také pizza, ve které nechal zákazník výběr některých přísad přímo na kuchaři.

Nesmíte se unáhlit a vhodit objednávku do pece přilíš brzo, ačkoliv leccos lze zachránit ještě při jejich vytahování. Ovšem pokud budete čekat moc dlouho, pak budete litovat, když vám přísady využije některý z protivníků dřív, než na vás přijde řada.

Každá partie je velice rychlá a svižná, takže se vůbec nemáte šanci nudit. Je to dané především tím, že hra je v podstatě rozdělena na trojici samostatných kol. Tím se její hrací doba opticky zkrátí, ačkoliv je ve skutečnosti netradičně na karetní hru dešlí a může se pohybovat kolem třičtvrtě hodiny.

Mamma Mia trénuje především paměť, ale k pečení je potřeba také správné dávky strategie a uvažování. Proto je určená až dětem od deseti let, které se již se základy taktického myšlení a časování karet dokážou poprat.

Samozřejmě je v partii znatelný vliv náhody. Nejedná se ani tak o náhodné pořadí karet objednávek ve frontě, která přidává naopak na variabilitě. Mluvíme o štěstí na ingredience dobírané z hromádky. Můžete mít smůlu a ten potřebný proklatý čtvrtý salám ne a ne do ruky dostat.

Hra se dočkala také jednoho rozšíření, které se jmenuje Sole Mio! Je samostatně hratelná, přináší nové rafinovanější recepty a také karty dvojitých ingrediencí. Obě pak můžete najít v remaku Mamma Mia Plus, který umožňuje hru až šesti hráčů (místo klasických pěti) a do hry zařazuje novou ingredienci – krevetu.

Uwe Rosenberg dokázal vytvořit jednoduchou a zábavnou hru, která stimuluje nejen mozkové buňky, ale také ty chuťové. A tak je nejlepší si nejdříve objednat dovážku pizzy, a pak jít teprve hrát. Pokud vám to dobře vyjde, pak vám tu nejlépe upečenou pizzu opravdu poslíček nakonec doveze. A v ideálním případě to bude těsně poté, co skončí vaše karetní partie.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorUwe Rosenberg
IlustraceFranz Vohwinkel
VydavatelABACUSSPIELE, Brain Games, cutia.ro, dV Giochi, G3, HomoLudicus, Kaissa Chess & Games, Korea Boardgames Co., Ltd., Lifestyle Boardgames Ltd, Möbius Games, Oya, PS-Games, Red Glove, Rio Grande Games, Swan Panasia Co., Ltd., Vennerød Forlag AS
Rok vydání1998
Počet hráčů2 - 5
Herní doba30
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(33 voters)
KategorieCard Game, Memory
MechanismyHand Management, Memory
RozšířeníMamma Mia: Double Ingredients, Mamma Mia: Joker-Zutat, Stadt Land Spielt Limitierte Sonderdrucke 2015
RodinaFood & Drink: Pizza, Game: Mamma Mia!, Theme: Food / Cooking
Alternativní názvyМамма мия!, マンマミーア!, 媽媽咪呀!, 맘마미아!

Více o hře.

Recenze: Mamma Mia! Upečte dokonalou pizzu
Klady:

+ originální princip
+ pizza
+ jednoduchá pravidla
+ cena
+ tematické ilustrace
+ variabilita
+ partie připadá kratší, než je
Zápory:

- hra se prodraží, protože dostanete chuť na pizzu
- náhoda občas pokazí strategii
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Fireteam Zero – peklo za nepřátelskými liniemi