Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Marco Polo II – vítězná cesta zpět

marco-polo-ii-17

Byl to velký cestovatel, jehož každý krok byl dobrodružstvím. A jeho výprava na dálný východ byla jen první částí mnohem většího dobrodružství. Po cestě z Pekingu znovu navštíví další města, podepíše nové kontrakty, a především bude obchodovat.

A hráči v jeho kůži se budou také starat o hedvábí, pepř, velbloudy i nefrit, aby oslinili všechny, ke komu se vrací zpět do Evropy. To všechno v pokračování velmi populární strategické hry Marco Polo, která má za sebou napsanou římskou dvojku pro název Marco Polo II. Novinku vytvořila designérská dvojice Daniele Tascini a Simone Luciani, a poté, co se jejich hra objevila s logem Hans im Glück v roce 2019 se nyní narodila znovu také v češtině zásluhou firmy Albi.

Krabice je stejně velká a na víku znovu vidíme samotného hlavního hrdinu, jak studuje látku, možná s vyšitou mapou. Ale to už si můžeme pouze představovat. Místo toho pod víkem najdou hráči herní plán, který položí do středu stolu a na něj rozmístí náhodně šest destiček měst. Některé města vybaví zaobleným dílkem obchodní stanice, jiná zase trojicí karet a další po dvou destičkách kontraktů. Díky tomu má každé město nějakou speciální kombinaci možností, které svému návštěvníkovi umí poskytnout. Do spodní části plánu umístí hráči tři hromádky destiček nabídek a kostky. Pod něj zase cechovní pečeti. Nesmí ale zapomenout také na zamíchané karty cílů, hromádky mincí a zboží.

marco-polo-ii-07

Jenže pak ještě zbývá příprava samotných účastníků, kteří se pokusí stát dalším Marcem Polem. Každý si vybere barvu a ta určí, jakou desku si může vzít. Její horní část zaplní jedenácti obchodními stanicemi, zatímco na spodní oblast položí svůj startovní kontrakt (náhodný), ale také startovní stádo tří velbloudů. Vedle plánu si připraví pět kostek své barvy, vybere si jednu ze tří rozdaných karet cílů. Dvojice figurek vybrané barvy pak reprezentuje hráče na herním plánu, jedna v Pekingu a druhá na startovním políčku ukazatele bodů. Na závěr si pak z nabídky postav každý vybere jednu.

V partii se hráči střídají na tahu a používají svoje kostky. Těmi vždy před samotným kolem hodí a položí je do pravého horního rohu své desky. Hodnota kostky určuje její možnosti, přičemž účastníci mají na výběr z různých oblastí. S jejich pomocí může hráč získávat mince, zboží nebo další velbloudy.

marco-polo-ii-01

To všechno se hráčům bude hodit ve chvíli, kdy se rozhodnou cestovat po mapě. Nejenže potřebuje transportní prostředek v podobě velbloudů, ale musí platit také mince nebo nefrity. Pokud navíc jeho figurka dorazí do města, kde ještě nemá svoji figurku obchodní stanice, musí ji sem umístit. Tím si může zpřístupnit kartu města jako novou pozici pro umisťování kostek nebo dostane rovnou odměnu. Získá také možnost podepsat některý z kontraktů dostupných v daném městě. Položením přesných hodnot pak lze získávat také pečetě, které lze převést na jednorázovou výhodu nebo vylepšit.

Kromě velkých akcí lze kdykoliv v průběhu tahu provádět také volné činnosti, jako je plnění kontraktu, úpravy hodnot na kostkách (po zaplacení ceny) nebo využívání akční pozice měšce (přístup k mírnému příjmu, druh si vybírá aktivní hráč).

Hráč pokládá kostky tak dlouho, dokud chce. Poté předá akční štafetu svému sousedovi. Až se vystřídají v pokládání kostek všichni, mohou si sebrat kostky zpět, obnoví některé nabídky (nabídky, karty měst) a především si přehodí svoje kostky na nové hodnoty.

marco-polo-ii-03

Partie pak končí po odehrání pěti kol, po kterých si hráči rozdělí body za své úspěchy. Ty zahrnují splněné kontrakty, obchodní stanice, cechovní pečeti, zboží i mince. Celkový součet pak určí toho nejlepšího obchodníka, který se vrátil z Dálného východu s nejcennějším majetkem.

Marco Polo II pokračuje ve stopách úspěšného prvního dílu a zachovává si velkou většinu věcí, na které jsme zvyklí. Tou hlavní jsou samozřejmě kostky a jejich využití k volbě akcí. Zde máme krásný mix náhody a její minimalizace prostřednictvím doplňkových akcí. Hráči tak sice mají v každém svém tahu omezené možnosti, kterým se ale s určitými oběťmi dokáží postavit.

Změn akčních polí je oproti původní hře docela dost, ale všechny jsou víceméně kosmetické. Na zážitek samozřejmě mají vliv, ale nezaskočí vás z hlediska změn nebo mechanismů. Vše je přehledně popsané s pomocí ikon a přehledně označené v pravidlech, aby hráči měli jasno, kde se liší od prvního dílu. Například přízeň Chána nově dává peníze, což hráčům zjednodušuje cestování. Líbí se nám změna v braní kontraktů, k čemuž stačí být ve městě s jejich nabídkou.

marco-polo-ii-10

Obecně se ale jedná o optimalizaci původních mechanismů, které jsou nyní ještě přímočařejší, lépe na sebe navazují, a především se všechny točí mnohem víc okolo pohybu po mapě. Hráči mají najednou pocit lepší kontroly, což souvisí i s drobnými změnami ve využití kostek. Ty jsou pochopitelně stále ústředním prvkem, ale políčka nevyžadují jejich kombinace a díky tomu je jednodušší hodit vysokou hodnotu.

A protože je pohyb po mapě opět ústředním motivem, a ještě důležitější než předtím, hráči budou velmi toužit po zisku a vylepšení pečetí. Ty fungují jako stálá vylepšení. Především ale poskytují přístup k levnějším trasám na mapě a díky tomu jsou velmi žádané. Ale nejen to, umí i další věci a stává se z nich jeden z nejdůležitějších hráčových společníků.

marco-polo-ii-14

Novinkou je nefrit. Nejenže funguje jako žolík, takže pokud máte nedostatek mincí nebo velbloudů, můžete zaplatit s ním. Budete si ale tyto kameny snažit držet blízko u těla především pro to, že některá místa nelze dosáhnout, pokud jej hráč u sebe nemá a je ochoten s ním zaplatit.

 

Jak vidíte, hra je stále docela podobná. Ovšem pak je třeba doplnit, že kromě všech těchto novinek získáte také novou mapu, která zaručuje, že hra je vlastně pro všechny opět jako nová. Mechanismy se totiž často opakují i u zcela odlišných her, vidět tedy vylepšení základní formule v několika směrech je jako byste drželi v ruce jinou hru.

marco-polo-ii-15

Nový Marco Polo II zůstává stále velmi taktický a o kapku méně závislý na štěstí. Hráči si jej ale budou užívat docela dlouho, protože jedna partie se velmi snadno může dožít až dvouhodinové doby. Protože je ale hra určená díky složitějším pravidlům a propojení mechanismů spíše pokročilým, tak to není hned nutné vnímat negativně. Partie při tom funguje solidně ve všech počtech soupeřů, ale přesto je zde překvapivě o kapku méně interakce mezi hráči.

Zpracování je poctivé. Hra vypadá opět na stole opravdu velkolepě, ačkoliv se jedná o klasické kartonové euro. Ilustrace ani kvalita komponent nijak nezaostává za očekáváním a pravidla jsou přehledně zpracovaná.

marco-polo-ii-13

Marco Polo II je nenápadným vylepšením fungujícího receptu, který přidává několik drobných novinek, jako je možnost získávat kontrakty jiným způsobem. Celkově je hra kvalitativně naprosto srovnatelná s původním boxem, a pokud vlastníte originál, určitě není špatné uvažovat o koupi dvojky. Ačkoliv je stejná, je stále dost jiná a pořád velmi podobná. Takže pokud vás baví jednička, pak si i Marco Polo II snadno oblíbíte.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorSimone Luciani, Daniele Tascini
IlustraceDennis Lohausen
VydavatelHans im Glück, 999 Games, Albi, Albi Polska, Arclight Games, Devir, Giochi Uniti, Hobby World, Korea Boardgames, Swan Panasia Co., Ltd., Z-Man Games
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 4
Herní doba120
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(12 voters)
KategorieDice, Economic, Medieval, Travel
MechanismyContracts, Dice Rolling, Point to Point Movement, Resource to Move, Variable Player Powers, Worker Placement, Worker Placement with Dice Workers
RozšířeníMarco Polo II: The Caravans
RodinaAdmin: Better Description Needed!, Animals: Camels, Cities: Baghdad (Iraq), Cities: Beijing (China), Components: Map (Continental / National scale), Country: China, Digital Implementations: Board Game Arena, Game: The Voyages of Marco Polo, Region: Middle East, Theme: Silk Road
Alternativní názvyMarco Polo II, Marco Polo II: Agli Ordini del Khan, Marco Polo II: Al servicio del Kan, Marco Polo II: Ao Serviço do Khan, Marco Polo II: Im Auftrag des Khan, Marco Polo II: Op bevel van de Khan, Марко Поло 2: На службе хана, マルコポーロ:大いなる帰還, 馬可波羅 II: 可汗的託付, 마르코 폴로 2: 위대한 칸의 이름으로

Více o hře.

Recenze: Marco Polo II – vítězná cesta zpět
Nový Marco Polo II více cestuje po mapě, ale kromě toho je hra stále o shromažďování surovin a snaže plnit kontrakty. Všechno je to krásně propojené především s hodem sadou kostek na začátku každého kola. Hráči s nimi musí umět dobře pracovat, ale naštěstí jim s tím pomohou i lépe přístupná políčka. Hra je o kapku jednodušší, je zde obecně více prostoru a místa, ale to má také za následek úbytek interakce mezi soupeři. Přesto se Marco Polo II může směle srovnávat se svým starším bráškou, nabízí to samé s novou mapou, drobnými novinkami a stále výbornou hratelností.
Klady:

+ kvalitní zábava zůstává
+ drobná vylepšení
+ méně náhody
+ stále dostatečná hloubka a hratelnost
+ dobré s různými počty
+ více o cestování
Zápory:

- posun hry trochu lehčím směrem
- méně interakce
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Augustus – co bude po Césarovi?