Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Marvel Champions Karetní hra – všichni superhrdinové na jednom místě

marvel-champions-19

Já je varoval! Říkal jsem jim „Nepouštějte toho Ultrona! Nikdy nemůžeme vědět, na čí straně opravdu je. Jeho sliby jsou jen slovy stroje!“ Ale nikdo mě neposlouchal. Kapitán chtěl ukázat dobrou vůli a věřil, že se ostatní stáhnou. Měli jsme provést protiútok, a ne se slepě hnát za vidinou míru. Ten v tuto chvíli není reálný. Ale teď už je na takové úvahy pozdě. Musíme bojovat.

Svět není v bezpečí. A tak nastal ten správný čas zavolat posily v podobě hráčů. Ti vstoupí do světa karetní hry Marvel Champions a zachrání planetu. Hru s licencí MARVEL vydala společnost Fantasy Flight Games. Pod designem je podepsaná trojice autorů: Michael Boggs, Nate French a Caleb Grace. Jejich dílo dostalo finální podobu v druhé polovině roku 2019. Hra je nyní dostupná i v češtině zásluhou ADC Blackfire.

Velká krabice se ničím netají. Budou to nezapomenutelné souboje mezi dobrem a zlem. Bitvy plné karet. Po otevření víka přesto zavládne zklamání. Velká krabice je z výrazné části prázdná, protože její plastový insert funguje jako příprava pro spoustu blížících se rozšíření. Ale ani v tomto základu není karet rozhodně málo! Konkrétně se bavíme o 343 velkých kartách a další sadě malých stavů. Jen se v tom volném prostoru jejich balíčky trochu ztrácí, takže je pak hráči tak snadno nedocení.

marvel-champions-06

V této záplavě karet musí hráči najít každý svého startovního hrdinu, což je oboustranná karta. Na jedné straně je superhrdina ve své pravé podobě, ale na druhé najdeme jeho alter ego. Právě touto stranou nahoru bude každý taková karta začínat. Na kartě najdou hráči také svoji startovní hodnotu životů, kterou nastaví na plastovém otočném ukazateli ze dvou číslic. Ke každému použitému hrdinovi náleží také karty závazků a nemesis, které jsou zatím odložené stranou. Zbytek karet vytvoří balíček hráče, ze kterého si do ruky každý účastník dobere tolik karet, kolik je jeho limit.

Tým hrdinů je nyní kompletní. Nastává tedy čas zvolit jim soupeře a shromáždit karty, které k němu patří. Má svůj vlastní ukazatel životů, kde mu hráči nyní nastaví pořádnou hromádku srdíček podle karty, kde je ale uveden počet na hráče. Čím více členů má superhrdinský tým, tím více životů bude mít padouch. K zloduchovi náleží ale také karty plánu a právě nyní je čas na to, aby hráči splnili poky té úvodní. Tím se už blíží příprava ke konci. Stačí vytvořit balíček střetnutí z padouchových karet, do kterých hráči musí vložit své karty závazků.

marvel-champions-01

Partie se skládá z jednotlivých kol, které mají vždy dvě fáze. Nejdříve mají možnost hráči využít možnosti svých hrdinů. Každý ze členů týmu může využívat svoje karty. V první řadě lze libovolnou kartu z ruky odhodit a získat do své zásoby počet surovin odpovídající symbolům v levém dolním rohu.

Právě s těmito zdroji pak může hráč vykládat karty z ruky a platit jejich náklady uvedené v levém horním rohu. Občas se může jednat o jednorázovou událost, ale většinou hráči budou vykládat posily, které si položí před sebe. V následujících kolech bude moci využívat jejich schopnosti nebo s některými z nich dokonce útočit na nohsledy nebo samotného padoucha. Jakékoliv její použití kartu vyčerpá.

Každá postava má také jednou za kolo možnost vyměnit svoji podobu mezi alter egem a hrdinou. Obě role hráčovy postavy mají svoje specifické schopnosti, které může hráč také v rámci svého tahu využívat a obvykle se jedná o léčení nebo útok odpovídající síle hrdiny. Na žádné kostky se tady nehraje, takže síla je rovnou také počet zranění.

marvel-champions-04

Suroviny jsou potřeba také pro využití schopností z vyložených karet. Kromě tradičního útoku lze spojence používat také ke zmaření plánu. Tím jednoduše odebírá žetony z karty plánu, která náleží k padouchovi. Tím svůj tým vzdálí od případné porážky.

Hráč může provést libovolný počet kroků, dokud má suroviny nebo karty, které může využít. Jakmile odehrají svoje tahy všichni z týmu hrdinů, následuje fáze padoucha. Hrozba narůstá, takže hráči umístí tolik nových žetonů hrozby, kolik jim karta padoucha předepisuje. Poté se záporák aktivuje jedenkrát za každého hráče a přímo proti němu. Hrdina ale může ovlivnit svojí podobou, jestli bude padouch a jeho nohsledi plánovat nebo zaútočí. Hráč má pochopitelně šanci se proti útoku bránit.

Na závěr každého kola dostanou hráči po jedné kartě střetnutí. Může se jednat o karty s různými efekty – třeba podrazy, ale na kartách mohou být také nohsledi, se kterými budou muset hrdinové bojovat. Partie pokračuje do doby, kdy buď padnou všichni hrdinové, padouch splní svůj tajný plán nebo se podaří jeho počet životů stáhnout na nulu.

marvel-champions-07

Marvel Champions je hra, která má už dopředu úspěch zaručený. Kdo by mohl odmítnout příležitost zahrát si po boku nebo dokonce v roli svých oblíbených hrdinů. Karty z ruky je třeba dobře volit, protože jich nezahrajete příliš. Všechno je to omezené surovinami, pro které musíte také zahazovat karty, takže vám už jich moc nezbude.

Každý hrdina má svůj vlastní balíček. Není tu tedy extrémní míchání a ačkoliv je možné si sadu upravovat, je to vždy pouze v rámci omezené nabídky. To je vítané zjednodušení, protože hráči nemusí zdlouhavě studovat a kombinovat, ale mohou se místo toho poměrně rychle začít bavit.

Hráči nemanipulují s mnoha žetony, potřebují pouze hrozby a zranění. Suroviny jsou řešené přímo z karet, takže si prostě zahráním jedné karty zaplatíte za jinou. To má svoje výhody, protože tah je tak rychlejší a přímočařejší.

marvel-champions-10

Když se řekne bitva superhrdinů, představíte si velkou nepředvídatelnou bitvu. Jenže tu tady nedostanete. Místo toho se v případě této karetní novinky jedná o velmi pečlivě plánovatelnou hru, nad kterou po většinu času mají hráči sami kontrolu a nemusí se spoléhat na štěstí nebo se naopak bát nečekaných zvratů. A to je bohužel na škodu celkové atmosféře, protože jí to drama schází.

Jedná se spíš o takový hlavolam, který se hráči snaží vyřešit. Z karet je třeba vytvářet ta správná komba, která přichází do ruky téměř v každém tahu. Centrálním tématem je postup žetonů na kartě, jak už je u LCG zvykem. Tentokrát si žetony (na rozdíl od karetního Pána prstenů) přidává na svoji kartu padouch a právě on se snaží dosáhnout tímto způsobem vítězství. Hráči jsou naopak ti, kteří mu budou bránit a snažit se žetony odstranit.

V základním boxu najdou hráči celkem tři padouchy, kteří jsou všichni docela zajímaví. Při tom jsou jiní, takže si je budete určitě chtít vyzkoušet postupně. Hrdinů je také dostatek. Každý je dostatečně odlišný. Ale bohužel v základní krabici není dostatek hrdinů a padouchů, aby vám zážitky s nimi vydržely na příliš dlouho. Prostě se dříve nebo později dostanete do situace, kdy se vám jednotlivé partie zdají podobné.

marvel-champions-13

Přesto hra obsahuje řadu zajímavých momentů. Tím hlavním je koncept hrdina versus jeho alter ego, který výrazně ovlivňuje fázi padoucha. Ale současně musí hráč také myslet na svoji zranitelnost, která je v lidském oblečení výrazně vyšší. Každá taktika má svoji cenu a závisí to kolo od kola, jestli se vám vyplatí měnit vzhled nebo ne.

Bohužel ale právě zmiňované problémy s příklonem zážitku k přemýšlivému hlavolamu znamená, že ve více hráčích nedostanete tu rubačku, která by mohla být nejzábavnější z hlediska skupinového zážitku. Marvel Champions je prostě lepší pro menší počet hráčů. Místo toho se hráči mezi sebou radí a vymýšlí nejlepší taktiku, ale opět chybí ten pocit z velkolepých bitev. Ale kooperace tu funguje, o tom není pochyb.

Marvel Champions se snaží být soupeřem pro Sentinels of the Multiverse. Boduje značkou. A celkově poráží svého výrazně staršího soupeře na všech bojištích kromě atmosféry. Ta pro nás stále je lepší v SotM, ale celkový zážitek mluví pro Marvel Champions.

marvel-champions-17

Když už se bavíme o rozšířeních, je třeba zdůraznit, že se jedná o Living Card Game. Z předchozích zkušeností tedy víme, že bude dostávat pravidelné přídavky v podobě malých booster packů, jejichž obsah je vždy předem známý. Jednou za čas vyjdou takzvané deluxe rozšíření. Bohužel český distributor už nyní dal jasně najevo, že neplánuje rozšiřující balíčky lokalizovat. Ačkoliv chápeme fakt, že těchto rozšíření se prodá oproti základu poměrově výrazně méně, přesto je to podle nás špatné rozhodnutí. Nabízí tak českému hráči pouze polovinu celkového zážitku.

Samozřejmě to není tak docela pravda. Základní box je sám o sobě dostatečně bohatý na karty, aby poskytl spoustu soběstačné zábavy na řadu partií. A přesto jsme už v rámci předchozích odstavců naznačili, že to nebude stačit a dříve nebo později narazíte na limity. Herní doba není nijak krátká. Na tu nenáročnost hry musíte počítat s minimem kolem jedné hodiny.

marvel-champions-18

Marvel Champions je určitě nejpřístupnější Living Card Game. Herní systém se neustále vyvíjí a přesto je zde viditelná kontinuita proti předchozím hrám. Evoluce je tentokrát ku prospěchu věci, a pokud bude pro hru dostatek karet (bohužel ne v češtině), pak se dočkáte opravdu zábavné a kvalitní hry. Zatím bohužel Marvel Champions zůstává tak trochu napůl cesty.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMichael Boggs, Nate French, Caleb Grace
VydavatelFantasy Flight Games, ADC Blackfire Entertainment, Kilogames, Korea Boardgames, NeoTroy Games
Rok vydání2019
Počet hráčů1 - 4
Herní doba90
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(24 voters)
KategorieCard Game, Collectible Components, Comic Book / Strip, Fighting
MechanismyCard Play Conflict Resolution, Cooperative Game, Deck Construction, Hand Management, Interrupts, Scenario / Mission / Campaign Game, Solo / Solitaire Game, Turn Order: Progressive, Variable Player Powers, Variable Set-up
RozšířeníMarvel Champions: The Card Game – Age of Apocalypse, Marvel Champions: The Card Game – Angel Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Ant-Man Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Black Widow Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Captain America Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Cyclops Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Deadpool Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Doctor Strange Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Drax Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Gambit Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Gamora Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Hero Pack Collection 1, Marvel Champions: The Card Game – Hero Pack Collection 2, Marvel Champions: The Card Game – Hulk Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Iceman Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Ironheart Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Kree Fanatic Modular Set, Marvel Champions: The Card Game – MojoMania Scenario Pack, Marvel Champions: The Card Game – Ms. Marvel Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Mutant Genesis, Marvel Champions: The Card Game – Nebula Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – NeXt Evolution, Marvel Champions: The Card Game – Nova Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Phoenix Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Psylocke Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Quicksilver Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Rogue Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Scarlet Witch Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Sinister Motives, Marvel Champions: The Card Game – SP//dr Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Spider-Ham Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Star-Lord Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Storm Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – The Galaxy's Most Wanted, Marvel Champions: The Card Game – The Green Goblin Scenario Pack, Marvel Champions: The Card Game – The Hood Scenario Pack, Marvel Champions: The Card Game – The Mad Titan's Shadow, Marvel Champions: The Card Game – The Once and Future Kang Scenario Pack, Marvel Champions: The Card Game – The Rise of Red Skull, Marvel Champions: The Card Game – The Vision Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – The Wrecking Crew Scenario Pack, Marvel Champions: The Card Game – Thor Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Valkyrie Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Venom Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – War Machine Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Wasp Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – Wolverine Hero Pack, Marvel Champions: The Card Game – X-23 Hero Pack
RodinaCollectible: Living Card Game (Fantasy Flight Games), Comic Books: Marvel Universe, Game: Marvel Champions – The Card Game, Mechanism: Tableau Building, Players: Games with Solitaire Rules, Theme: Boss Battle, Theme: Superheroes
Alternativní názvyMarvel Champions: Das Kartenspiel, Marvel Champions: El Juego de Cartas, Marvel Champions: Il Gioco di Carte, Marvel Champions: Karetní hra, Marvel Champions: Le Jeu De Cartes, Marvel Champions: Карткова гра, Marvel 챔피언스: 카드 게임, 漫威傳奇再起, 漫威群英传, 마블 챔피언스: 카드 게임

Více o hře.

Recenze: Marvel Champions Karetní hra – všichni superhrdinové na jednom místě
Marvel Champions nabízí přístupnou zábavu, která je ale uvnitř dostatečně komplexní. Karet je zde spousta a z těch doplňkových si hráči mohou stavět balíček. V základu každého ale vždy zůstane jeden hrdina, který se pak přidá do týmu a postaví se padouchovi. Všechno probíhá jednoduše hraním karet. Marvel Champions je hra, nad kterou se nevynáší číselný soud snadno. Pokud ale vezmeme v úvahu všechny potíže a postavíme proti nim některé kvality, dostaneme výrazně nadprůměrnou a velmi solidní hru, kterou zachraňují hlavně její postavy. Pokud tedy máte rádi Avengers, Marvel a všechny ty komiksové postavy, pak neváhejte.
Klady:

+ jednodušší LCG
+ suroviny se platí přímo z karet
+ postup padouchů sledují žetony
+ kooperace
+ téma slavného světa
+ ideální pro malý počet hráčů
+ žádná náhoda
Zápory:

- základní box se ohraje
- rozšíření nebudou v češtině
- spíše hlavolam než atmosférická bitva
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Pravěk – mladší a jednodušší pradědeček Vysokého napětí