Nevíte, co koupit na Vánoce? Podívejte se do naší poradny!

Recenze: Marvel Rukavice nekonečna – malá rukavice pro malou ruku

marvel-rukavice-nekonecna-01

Touha po ovládnutí světa je silná, ale někomu jde o něco úplně jiného. Nejde jen o jednu planetu, ale o celý vesmír plný spousty nepředstavitelných bytostí. Když se někdo stane dostatečně silným, už mu všichni připadají jen jako obtížný hmyz, tak jich polovinu může jednoduše vymazat ze světa. Jediným předmětem s takovou mocí je rukavice nekonečna. Její kameny jsou v držení lidských hrdinů. Křehkých schránek a jejich labilní psychiky. Je čas, aby se Thanos pomstil galaxii!

Právě o tento nástroj zkázy se bude hrát stylem jeden proti všem v mrňavé karetní hře Rukavice nekonečna ze světa společnosti Marvel. Hru vytvořil Alexander Ortloff na motivy populárního Milostného dopisu. Původním designérem tedy je Seiji Kanai. Nová verze s licencí vychází v produkci firmy Z-Man Games a do češtiny se dostává díky firmě ADC Blackfire.

Malý plastový blistr s papírem uvnitř ukrývá fialový plátěný pytlík. To bude od chvíle prvního otevření finální balení této mrňavé hry, která se skládá pouze z třicítky karet, několika červených žetonů a dvou plastových ukazatelů. Na úvod si hráči mezi sebou musí určit Thanose, který dostane svůj vlastní zamíchaný balíček třinácti karet. Z nich si dvě dobere do ruky.

marvel-rukavice-nekonecna-07

Ostatní hráči se stanou hrdiny. Každý obdrží jednu náhodnou kartu postavy, kterou se na začátku stane. Do středu stolu položí kartu sledování životů, kterou označí dvěma ukazateli – jeden bude označovat životy hrdinů, zatímco druhý životní energii Thanose (v závislosti na počtu účastníků).

Hráči se střídají na tahu. Začíná Thanos, který si dobere ze své hromádky jednu kartu. Může ihned vyhodnotit její efekt a díky tomu nějakým (natištěným) způsobem vyzvat jednoho z hrdinů na souboj. Obvykle jde o to, aby protivník měl kartu s nějakým číslem. Thanos si někdy tipne, jindy mu podmínky určí zahraná schopnost. Pokud se tip podaří, napadený hrdina ztratí život pro celý svůj tým. Jinak se nic neděje.

marvel-rukavice-nekonecna-03

No a to samé pak provedou hráči v roli hrdinů. Také si doberou jednu kartu tak, aby měli na výběr ze dvou a jednu z nich zahrají. Když hráč je vyzván, musí odpovědět po pravdě, jestli kartu s odpovídajícím číslem v ruce drží nebo ne. To rozhodne o jeho osudu.

Kromě poražení karet existuje ale také možnost boje mezi hráči, kdy si oba soupeři porovnají hodnoty svých karet (Thanos si může vybrat jednu z těch, které má v ruce). Hráč s vyšší hodnotou po přičtení případných bonusových žetonů síly (získané v dřívějším kole) se stává vítězem a poražený musí opět odečíst jeden bod života na svém ukazateli.

Partie pokračuje hraním karet a zjišťováním informací o soupeřích až do momentu, kdy jedna strana splní své podmínky vítězství. Hrdinové potřebují prostě snížit počet životů Thanose na nulu. Podobně i záporák vyhraje, pokud avengeři ztratí poslední bod. Jenže kromě toho může dojít ještě k výhře zkompletováním titulní Rukavice nekonečna. Thanos musí mít před sebou na stole nebo ruce dohromady všech šest kamenů nekonečna. Na znamení svého triumfu může lusknout prsty a tím vymazat z existence polovinu živých bytostí v celém vesmíru.

deskové hry - TLAMA games

marvel-rukavice-nekonecna-06

Marvel: Rukavice nekonečna je výbornou evolucí Milostného dopisu, ve kterém hráči na náš vkus byli až příliš vydaní napospas náhodě, vlastně bez šance reagovat na nějakou hru soupeřů. Přesto sociální a rychlostní prvek udělal z této hry o dvanácti kartách ohromný hit.

Ale novinka si bere pouze základní myšlenku a přidává hráčům dvě role, respektive vlastně týmy, do jejichž rolí se musí vžít. A každý má svůj balíček, se kterým navzájem válčí. Každá strana má své vlastní schopnosti, kterými se snaží překvapit soupeře. Thanos má více karet k dispozici v ruce, aby mohl reagovat na hrdiny.

Hlavním plusem je ale absence vyřazování hráčů, což byla pro nás největší potíž s původní verzí. Teď jsou všichni zapojení, protože je to týmový duel a ne krvežíznivý souboj mezi všemi účastníky partie. Ale přesto se dokáže i s tahy všech udržet partie do patnácti minut.

marvel-rukavice-nekonecna-09

Thanos může použít štěstí v podobě zisku všech kamenů nekonečna nebo využije svoje schopnosti a pokusí se připravit tým hráčů i o poslední bod života. Tady už je potřeba i nějaká dovednost, protože z pohybu karet a situace lze leccos u soupeře alespoň částečně odhadnout a tím si zvýšit svoje šance. A role Thanose je zajímavá, jak se kolem vás objeví přesila hrdinů a vy se je snažíte odrazit. Vítězství se nakonec mohou dočkat obě strany.

Ve dvou ani tato hra není nejlepší. Obecně se předpokládá, že hráči na straně dobra budou v opravdovém týmu ve snaze společně srazit Thanose na kolena jako ve filmu. Ve dvou má hráč v roli hrdinů dva tahy za sebou, což trochu protahuje jinak pěknou a rychlou dynamiku. Větší problém ale je absence týmového ducha a snahy nepokazit to spoluhráčům. V šesti si ale už může záporák připadat trochu zoufalý, když hráči dostanou šest tahů, než se znovu dostane k tahu. Vyvažovat by to měl počet jeho životů, přesto nám partie v tomto počtu nepřipadala tak vyrovnaná.

marvel-rukavice-nekonecna-11

Příručka pravidel má rozměry karet, které ve hře jsou. To s sebou ale přináší problém, protože při množství textu je písmo opravdu mrňavé a hráči s brýlemi je mohou mít problém přečíst. Naštěstí je na pravidlech odkaz na videonávod, který tuto potíž řeší. Alespoň do té doby, než dojde na nějaké otázky při hře.

Rukavice nekonečna opravdu výborně vylepšuje ohromně populární hru a dodává jí špetku kontroly, ale při tom zachovává přístupnost, rychlost i myšlenku malého balení. Rukavice nekonečna je kvalitní rychlou karetkou, která je příjemná jednohubka, kdykoliv máte chvilku na zábavu.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorSeiji Kanai, Alexandar Ortloff
IlustraceMonica Helland
VydavatelZ-Man Games, ADC Blackfire Entertainment, Asmodee, Asmodee China, Asmodee Italia, BoardM Factory, Delta Vision Publishing, Galápagos Jogos, Rebel Sp. z o.o.
Rok vydání2020
Počet hráčů2 - 6
Herní doba15
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(5 voters)
KategorieCard Game, Comic Book / Strip, Deduction, Movies / TV / Radio theme
MechanismyHand Management, Set Collection, Team-Based Game
RodinaComic Books: Marvel Universe, Containers: Drawstring Bag, Game: Love Letter, Players: One versus Many, Theme: Superheroes
Alternativní názvyLe Gant d'Infinité: Un jeu Love Letter, El Guantelete del Infinito, Il Guanto dell'Infinito: Un Gioco Love Letter, Infinity Gauntlet: Ein Loveletter-Spiel, Manopla do Infinito: Um jogo Love Letter, Marvel: Rękawica Nieskończoności, Rukavice nekonečna, Végtelen kesztyű, 漫威无限手套, 無限手套:情書系列遊戲, 인피니티 건틀렛

Více o hře.

Recenze: Marvel Rukavice nekonečna – malá rukavice pro malou ruku
Marvel: Rukavice nekonečna je hra s několika drobnými pravidly, ale především jen s hromádkou karet. Ale i ty stačí, aby se dva týmy pořádně porvali o vítězství. Hra je o náhodě, ale i o odhadu soupeřů. Nabízí zajímavou roli Thanose, který stojí proti všem. Při tom každá strana má své vlastní karty a musí s nimi dobře naložit. Jen dejte pozor, aby hráčů v partii nebylo moc. Kromě těch nejvyšších počtů je ale Rukavice nekonečna o dosts lepší než předloha Milostný dopis.
Klady:

+ ve hře není vyřazování hráčů
+ role Thanose je zajímavá
+ dva týmy s různými možnostmi
+ přenosné
+ rychlé
+ zůstává jednoduchá na naučení
Zápory:

- v šesti nevyrovnané
- malá písmenka v pravidlech
4
Prozkoumávejte dál
Recenze hračky: Lisciani Baby Park – zábavní park pro nejmenší