Recenze: Medvědí kolotoč – zatocte se s medvědy

Máme kolotoče s autíčky a koníky, kolotoče řetízkové, ale málokdy narazíte na kolotoč medvědí. Pokud si představujete, že na něm najdete huňaté živé nebo plyšové medvědy, tak vás asi trochu zklamu. Ale co když vám povím, že to je kolotoč, který se vejde do jakékoliv místnosti v rodinném domě či bytě, není k němu potřeba elektřina a nevydává žádný hluk, kromě dětského smíchu hráčů.

Hračky pro děti jsou nejlepší vyrobené z přírodních materiálů. Přece jen umělé hmoty se v jejich okolí vyskytuje i tak až příliš. Toho si samozřejmě byli vědomi studenti Vysoké odborné školy v Kielu, když navrhovali krásnou dřevěnou hru Medvědí kolotoč.

Z jejich návrhářské dílny jsme vám přinesli už recenzi na dřevěnou dovednostní hru Tricours, která byla zaměřena na motorické dovednosti. Obě hry do České republiky dováží firma Bego, kterou můžete na internetu najít také jako Montebu. Mezi její sortiment patří také velmi zajímavá variace na pexeso s názvem Trpasličí les.

V krabici se schovává kruhová deska o průměru 38 centimetrů, která tvoří základnu kolotoče. Na desce najdete celkem čtyři medvědy v různých barvách, tak aby byly od sebe snadno odlišitelní. Jeden je zelený, druhý modrý, třetí červený a čtvrtý žlutý. Co je na nich ale zvláštního, že každý z nich se skládá z pěti dílků. Tedy ještě se neskládá, to bude právě vaším úkolem. Zatím v desce najdete pouze obrys medvědího těla. Proč tam je? No přece proto, aby medvídci z kolotoče při jízdě nepadali ven.

Každý medvěd je tvořen dílkem hlavy s oušky, dvěma předníma a dvěma zadníma packama. Tyto dílky jsou z jedné strany barevné a na druhé straně mají vytištěné puntíky od jedné do pěti.

Zbývající součást v balení zahajuje dřevěná šestistěnná kostka. Na pěti stranách má natištěné puntíky od jedné do pěti, na poslední šesté straně se nachází šipka. Aby rozložení medvědi nikam neutekli nebo se vám někde neztratili, když je zavřete do krabice, je v krabici pro situace, kdy se jim nebudete moci zrovna věnovat, připraven látkový sáček. Nekoukali jsme dovnitř, ale snad tam mají i krmítko a nějaké to pitíčko s vodou. Poslední komponentou je dřevěný kolík s červenou kuličkou na konci, který slouží na roztáčení základny.

Po vybalení všech nezbytných součástí hry vás čeká příprava hry, která není nijak složitá. Prvním krokem je zastrčení dřevěné tyčky doprostřed kolotoče. Oproti již zmiňovanému Trpasličímu lesu je zde řešená tyčinka mnohem lépe. Lze ji snadno zasunout a znovu vyjmout v případě uklízení hry. Ale nemusíte mít strach, že by vám vypadávala a měla tak negativní vliv na samotné hraní.

Dalším krokem přípravy hry je otočení medvědů puntíky nahoru, protože je důležité, abychom v průběhu hry neviděli barvy jednotlivých částí. Je možné dílky rozdělit podle tvaru nebo je ponechat libovolně zamíchané. Vždy by ale měly být na místě, kde na ně všichni pohodlně dosáhnou. V tuto chvíli můžete začít hrát.

Každý z účastníků si na začátku vybere jednoho medvídka, kterému by rád na kolotoč pomohl nasednout. V ideálním případě se jednotliví hráči při partii střídají v hodu kostkou. Hod určí vždy číslo v rozmezí jedna až pět, podle kterého si vyberete odpovídající část těla – jednička je hlava, dvojka a trojka jsou ruce a zbylé dvě čísla zbývají pro nohy. Jenže aby to nebylo tak jednoduché, musí vytažený dílek mít barvu vámi zvoleného medvídka.

V opačném případě jej můžete položit do správného místa nebo vrátit zpět na hromádku. Pokud je vrátíte, pak je samozřejmě důležité si pamatovat polohu těchto špatně uhodnutých částí těla, protože se vám mohou hodit. A to nejen ty, které patří k vašemu medvídkovi.

Ale proč byste měli mít zájem o kompletování ostatních medvědů, kteří nejsou vaši? Ve chvíli, kdy totiž na kostce padne šestá strana s kruhovou šipkou, totiž nastane zajímavý obrat. Hráč na tahu musí celým kolotoč roztočit za tyčku uprostřed. Tím dojde k výměně medvědů, protože hráči musí pokračovat ve stavění toho chlupáče, který zastaví před nimi a nemohou si již znovu vybírat.

Vyhrává ten, komu se jako prvnímu podaří dostavět medvěda, který právě leží před ním. Díky kolotočování se může stát, že vám vítězství spadne do klína, ale také o něj zásluhou neposlušné kostky můžete na poslední chvíli přijít.

Pravidla hry jsou jednoduchá a odpovídají věkové kategorii dětí, pro které je určeny. Medvědí kolotoč je podle tvůrců vhodný již pro děti od tří let. Jediný problém, se kterým by si děti v tomto věku vědět rady je počítání puntíků, které na kostce padnou. Designéři hry samozřejmě počítali i se zapojením rodičů do hry.

Dřevěné zpracování hry je na vysoké úrovni, každá z komponent je bytelná a co nejlépe přizpůsobená malým dětem. Grafické provedení medvídků je opravdu líbivé a malé děti zajisté osloví. Navíc je hra pěkně barevná a na první pohled bude děti fascinovat roztáčení hrací desky.

Přínos pro děti má Medvědí kolotoč opravdu velký. Naučí je rozpoznávat jednotlivé barvy, které jsou dobře zvolené, tak aby je bylo na první pohled rozpoznat. Dalším kladem je určitě také tvarové rozpoznávání dílků, které musí být umístěny na místo, do kterého zapadnou. Dílky mají nezaměnitelný tvar, takže je vždy možné jen jedno uložení dílku.

Kladem by mohlo být také učení dětí počítat do pěti pomocí puntíků velmi zábavnou formou. A v neposlední řadě hra podporuje paměť, která děti může přivést k vítězství. Čím lépe si zapamatují pozici dříve otočeného dílku, tím větší šanci mají na výhru v pozdějších fázích partie.

Hra samozřejmě trvá pouze krátkou dobu, ačkoliv občasné zatočení kolotočem dokáže se situací zamávat. Pouze na závěr se může partie trochu zpomalit, když hráči čekají na to správné číslo. Ale i zde nechybí napětí, jestli náhodou zrovna nepadne šipka a nebude potřeba kolotoč zase uvést do chodu.

Medvědí kolotoč je velice povedenou dětskou hrou, u které se nebudou nudit ani dospělí, protože netrvá nijak závratnou dobu. Pečlivé zpracování, mnoho prospěšných dovedností pro děti a zajímavá variace paměťové hry dělají z Medvědího kolotoče zajímavou koupi pro rodiny s menšími dětmi.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 20% za dětský pohled.

Recenze: Medvědí kolotoč – zatocte se s medvědy
Klady:

+ kvalitní dřevěné zpracování
+ trénuje paměť
+ trénuje motoriku
+ učí barvy
+ výměna medvědů
+ pro děti od 3 let
Zápory:

- velký vliv náhody na výsledek
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Flaps – prší a Uno úplně jinak