Nevíte, co koupit na Vánoce? Podívejte se do naší poradny!

Recenze: Megaland – svět se posouvá doprava

megaland-01

Naše země je trochu jiná. Ať se vydáte kamkoliv, najednou zjistíte, že jdete doprava. I když byste přísahali, že jste na minulé křižovatce zahnuli za levou rukou. Ono by to možná ani nevadilo. Stačilo by jít dostatečně dlouho a dojdete nakonec tam, kam potřebujete. Jenže napravo na každého poutníka čekají nebezpečí. Krok za krokem musíte postupovat nebo se vrátit!

K návratu a dobrodružství ve světě, ve kterém jsem si už mohli užívat hry Near and Far nebo Above and Below nás zve nová desková hra Megaland. I pod novinkou je podepsaný Ryan Laukat, ale s ním tu najdeme ještě jedno jméno – Malorie Laukat. Hra vznikla pochopitelně v produkci společnosti Red Raven Games a nese razítko s letopočtem 2018. Evropskou distribuci zajišťuje pak společnost Esdevium Games.

Krabička je menší, ale zaujme už svojí barvou a grafikou. Ta je podobně skvělá, jako v už zmiňovaných hrách. Uvnitř na hráče čeká sada výborných plastových pořadačů GameTrayz a v záložkách pak bude před každou hrou připravena spousta karet. Hráči na stole vytvoří nabídku základních budov (s hvězdičkou), pod ně rozloží náhodných sedm budov (z celkových sedmnácti) a hned vedle umístí balíček karet pokladů. Nedaleko položí sadu žetonů (mince, srdíčka a skoky), desku úrovně a také zamíchanou sadu deseti karet levelu. Každý z účastníků si vybere svoji vlastní postavu, získá její žeton a kartu, ale také sadu čtyř srdíček.

megaland-11

Partie probíhá v kolech a každé z nich se dělí na fáze, kterými hráči prochází společně. Na úvod všichni vyšlou svého hrdinu na dobrodružnou výpravu tím, že jeho figurku postaví na destičku úrovně. Poté si všichni vezmou z balíčku pokladů jednu kartu, kterou si položí před sebe.

To je hrdinův úlovek. Jenže za kořist se platí. Proto ihned poté jeden z hráčů odhalí horní kartu z balíčku úrovně. Ta představuje nebezpečí, které na hráče čekalo, když zrovna sbírali daný poklad. Pokud je na kartě symbol s lebkou, jejich postava ztratí život (nebo více srdíček). Následně se všichni hrdinové mohou rozhodnout, jestli chtějí pokračovat v cestě směrem doprava nebo se raději vrátí domů na základnu.

TI odvážní tak mohou získat klidně i několik karet pokladu v jednom kole. Pokud ale svoji odvahu přeženou, může je některá z karet nebezpečí stát i poslední bod života. V takovém případě hrdina padnul, přichází o všechny nastřádané poklady a je nucen se vrátit se skloněnou hlavou a prázdnýma rukama zpět.

megaland-03

Jakmile všechny hráče potkal jeden z těchto dvou osudů, je na čase využít nashromážděné poklady. Za ně si totiž mohou pořídit jednu nebo více budov z veřejné nabídky. Zaplatit za ně je třeba sadou dvou nebo více rozdílných pokladů. Takovou budovu si hráč položí před sebe a může využívat její výhodu (ať už jednorázovou nebo opakovanou). Karty je možné utratit také za vylepšení svého hrdiny a získání bonusových srdíček. Díky tomu může hrdina lépe zvládat nebezpečí čekající na něj v úrovni a dokáže tak nastřádat více pokladů.

Poté je všechno vráceno do původního stavu a na hráče čeká další výprava za dobrodružstvím. Tyto dvě části hry se střídají tak dlouho, dokud někdo nenasbírá dvacítku mincí. Ty poskytují právě budovy. Tento hráč se stává vítězem.

deskové hry - TLAMA games

Megaland je nádhernou a chytře nadesignovanou hrou o riskování a sbírání správných sad karet. Obě schopnosti hráči musí dobře spojit a pouze tak mohou být tím, kdo lépe nakupuje budovy v nabídce. Už podle pravidel je ale jasné, že Megaland je hodně jednoduchou hrou, která je zaměřená především na rodiny s dětmi. A to i ty česky mluvící, protože většina komponent je jazykově nezávislá. Výjimkou jsou kartu budov, ale jejich texty jsou veřejné, takže ty mohou dospěláci dětem přeložit. Znalost angličtiny tak zůstává předpokladem alespoň u jednoho hráče.

megaland-10

Každá partie bude trochu jiná. To proto, že v nabídce jsou pokaždé jiné budovy a díky tomu i hráči budou chtít nakupovat jiné sady. Samotné procházení úrovní se ale nijak příliš neodlišuje. Protože je ale balíček úrovně pokaždé náhodně seřazen, hráči nikdy nemohou vědět, na kterou z příšer narazí a kdy na ně naopak čeká karta bez jakýchkoliv nepřátel.

Na nebezpečí je možné se alespoň částečně připravit. Umožňují to žetony skoku. Jestliže hráč takový žeton má a oznámí jeho použití před vyložením nové karty úrovně, může nepřítele přeskočit. Ať už je jeho pokus úspěšný nebo ne, žeton za všech situací propadá. Přehoupnout se ale mohou hrdinové jen přes ty nepřátele, kteří stojí na zemi (mají ikonku skoku v levém horním rohu) a například netopýry tak přeskočit nelze.

megaland-17

Zajímavá je také postava králíka na cestě. Kouše. O tom není pochyb, protože hráči nejdříve způsobí zranění za jedno srdíčko. Poté ale každý, kdo souboj s ním přestojí, dostane šanci jej nakrmit mrkvičkami. A za to může na hráče čekat výhodný obchod v podobě tří nových pokladů!

Ve velké části každého kola se hráči nemusí střídat, ale hrají společně. Teprve na konci si každý rychle nakoupí jednu z budov a partie pokračuje dalším kolem. Díky tomu je vše velmi dynamické, protože první fáze průchodu úrovně trvá mnohem déle. A při tom hra funguje stejně dobře ve dvou i maximálních pěti účastnících.

megaland-19

Velkou zbraní je nádherně kreslená pohádková grafika. Ta se povedla na jedničku s hvězdičkou a na hru je radost se koukat. Navíc kvalita komponent je excelentní, což vynikne hlavně na žetonech. A třešničkou na dortu je pak samotná  krabice a její plastové dno.

Megaland je nenápadnou malou hrou, která nám ale udělala o to větší radost. Je to krásně elegantní zábava, kterou ocení především děti. Průběh si půjčuje z videoher skrolování doprava, ale jednotlivé úrovně jsou opravdu krátké a je možné se z nich vracet i předčasně a při tom úspěšně. Megaland je nádhernou dětskou hrou a za tím si stojíme!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRyan Laukat, Malorie Laukat
IlustraceNoah Adelman, Ryan Laukat
VydavatelRed Raven Games
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 5
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(1 voters)
KategorieFantasy, Video Game Theme
MechanismyPush Your Luck
RodinaComponents: Game Trayz Inside

Více o hře.

Recenze: Megaland – svět se posouvá doprava
Megaland je dětská/rodinná hra, na které se těžko hledají nějaká negativa. Krásně se na ni dívá, je herně zábavná, plynulá a jednoduchá. Při tom ale není obyčejnou kopií jiných her, ale jde si tak trochu svojí cestou. Výsledek tedy umí perfektně pobavit především menší hráče. Ale Megaland umí potěšit každého, kdo umí ocenit lehkou a nenáročnou zábavu.
Klady:

+ jednoduchost
+ kombinace dvou mechanismů
+ možnost skákat
+ v úrovních jen sbíráte sady
+ hráči hrají současně (není čekání na tahy)
+ luxusní zpracování
Zápory:

- nic
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Arcadia Quest Pets – mazlíčci pro každého hrdinu